Klawisze Dostępu

Klawisze Dostępności

Zamiast klawisza Alt możesz użyć H

Księga Identyfikacji Wizualnej
Facebook

Aktualności

9 września - Światowy Dzień FAS – Alkoholowego Zespołu Płodowego (2019-09-06)

Obchody Światowego Dnia FAS mają na celu informować i ostrzegać matki w ciąży, że picie alkoholu, w tym okresie przyczynia się do trwałych uszkodzeń płodu i negatywnie wpływa na dalszy rozwój dziecka.

Alkoholowy Zespół Płodowy - FAS (ang. FAS: Fetal Alcohol Syndrome), to zespół wad wrodzonych, obejmujących zaburzenia fizyczne i umysłowe, będące konsekwencją picia alkoholu przez kobietę w ciąży.

 

Pamiętać należy, że żadna ilość alkoholu wypita w czasie ciąży nie jest bezpieczna dla płodu. Nie ma dawki alkoholu, którą kobieta może wypić w ciąży bez ryzyka, że wyrządzi to szkody jej dziecku! Pół godziny po wypiciu alkoholu przez matkę jego stężenie we krwi dziecka jest takie samo jak we krwi matki. Cząsteczki etanolu przenikają przez łożysko i jeśli kobieta pije alkohol, to dziecko spożywa go razem z nią, a tym samym zaburza jego prawidłowy rozwój przez wszystkie trzy trymestry ciąży.

 

W każdym z trymestrów pod wpływem alkoholu powstają odmienne zaburzenia zależne od etapu rozwoju dziecka:

  • w pierwszym trymestrze - alkohol zaburza powstawanie i migrację komórek, co może spowodować samoistne poronienie, dysfunkcje ośrodkowego układu nerwowego, bądź powstanie wad rozwojowych (wady serca, uszkodzenia wątroby, deformacje twarzoczaszki);
  • w drugim trymestrze - pogłębiają się charakterystyczne zmiany dysmorficzne i uszkodzenia ośrodkowego układu nerwowego i nadal istnieje ryzyko poronienia;
  • w trzecim trymestrze - nasileniu ulegają powstałe już zmiany OUN, a najbardziej wrażliwym na działanie alkoholu jest hipokamp. Ponadto, może dojść do przedwczesnego porodu, czy zaburzeń w prawidłowym rozwoju mózgu, zmysłu wzroku i słuchu.
 

Dzieci, które w okresie prenatalnym były eksponowane na alkohol, mogą mieć różne trudności rozwojowe: upośledzenie uczenia się - często pomimo prawidłowego rozwoju intelektualnego, opóźnienie rozwoju mowy, zaburzenia w komunikacji językowej, zaburzenia myślenia przyczynowo-skutkowego, nadpobudliwość, zaburzoną koordynację ruchową. Mogą również wystąpić trudności ze znalezieniem sobie przyjaciół - ponieważ inaczej wyglądają i inaczej się zachowują. Stają się często ofiarą żartów i są odtrącane. Dzieci z FAS są postrzegane jako naiwne, niedojrzałe, łatwo ulegają sugestiom i namowom innych, a zatem można nimi łatwo manipulować.

U starszych dzieci i osób dorosłych występują takie zachowania i cechy, jak: lęk, złość, wycofanie, gwałtowność, zamknięcie się w sobie, kłamstwa, ucieczki z domu, problemy szkolne, przyjmowanie roli ofiary lub prześladowcy, bezrobocie, bezdomność, zależność od innych, depresja, samookaleczanie się, kłopoty z prawem, tendencje samobójcze.

 

Pamiętaj, że zaburzeniom związanym z FAS można w 100% zapobiec poprzez abstynencję w ciąży!

Więcej informacji dotyczących FAS można uzyskać na stronie internetowej: Ciąża bez alkoholu.


Źródło:

Państwowa Agencja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych;
Spektrum Płodowych Zaburzeń Alkoholowych;
Ciąża bez Alkoholu.

 

 Przeciwdziałamy wykluczeniu cyfrowemu. Materiał przygotowany zgodnie ze standardami WCAG 2.0.
wszystkie wydarzenia

przejdź do stopki treści
drukujDrukuj poleć znajomemuPoleć znajomemu zapisz jako pdfZapisz jako PDF
Stronę redagował: Ewelina Zerbin 2019-09-06 15:02:42
na górę strony wstecz

Wydział Zdrowia

Kalendarium

Kalendarium wydarzeń
poprzedni miesiąc następny miesiąc
PnWtŚrCzPtSbN
Zapowiedzi wydarzeń Dodaj wydarzenie