Klawisze Dostępu

Klawisze Dostępności

Zamiast klawisza Alt możesz użyć H

Księga Identyfikacji Wizualnej
Facebook

Aktualności

27 czerwca - Światowy Dzień Walki z Cukrzycą (2020-06-26)

Światowy Dzień Walki z Cukrzycą obchodzony jest w rocznicę odkrycia insuliny, które zmieniło tę chorobę z nieuleczalnej - w przewlekłą. Obchody Światowego Dnia Walki z Cukrzycą mają na celu zwiększenie świadomości społeczeństwa na temat zagrożeń związanych z chorobą, a także zachęcenie do badań profilaktycznych.

Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) w 2014 r. na cukrzycę chorowało na świecie 422 mln osób, a w 2035 r. liczba diabetyków może się zwiększyć do 600 mln. Ponadto szacuje się, że w 2016 r. 1,6 mln zgonów było bezpośrednio spowodowanych cukrzycą. Za kilka lat choroba ta ma być jedną z najczęstszych przyczyn zgonów, oprócz chorób sercowo-naczyniowych oraz nowotworów. Najczęstsze przypadki tej choroby to cukrzyca typu 2, nazywana cukrzycą dorosłych, choć coraz częściej chorują na nią także dzieci.

W województwie lubuskim z powodu cukrzycy lekarze podstawowej opieki zdrowotnej w 2019 roku objęli opieką czynną 41 065 osób dorosłych, w tym 11 090 osób leczono insuliną. Ponadto odnotowano u 410 dzieci cukrzycę (najczęściej były to dzieci w wieku 10 – 14 lat).

Cukrzyca to choroba, do której dochodzi, gdy organizm nie wytwarza wystarczającej ilości insuliny lub nie potrafi wykorzystywać własnej insuliny w procesie metabolizmu cukrów pochodzących ze spożywanej żywności. Jest chorobą „podstępną”, a osoby chore na cukrzycę o swoim schorzeniu dowiadują się najczęściej przypadkowo, podczas wykonywania badań związanych z zupełnie innymi chorobami. Cukrzyca nie daje bowiem żadnych niepokojących objawów.

Pierwsze objawy cukrzycy, często przez pacjentów są ignorowane, to: chudnięcie przy dobrym apetycie, wzmożone pragnienie, oddawanie większej niż zwykle ilości moczu, osłabienie, senność. Za cukrzycą może przemawiać również pojawienie się zmian ropnych na skórze oraz stanów zapalnych narządów moczowo-płciowych.

Wyróżniamy:

  • cukrzycę typu 1 - dawniej nazywana insulinozależną, to choroba autoimmunologiczna. Rozwija się ona w wyniku błędu układu odpornościowego, który z niewiadomych powodów niszczy zdrowe komórki trzustki produkujące insulinę. Jest diagnozowana głównie u dzieci i młodzieży;
  • cukrzycę typu 2 - choroba cywilizacyjna, dotyka współczesne społeczeństwa
  • z powodu epidemii nadwagi i otyłości, do których prowadzi niezdrowy stylu życia. Osoby z cukrzycą typu 2 zwykle mają nadmierną masę ciała, są mało aktywne fizycznie, a ich dieta obfituje w cukry proste i żywność przetworzoną;
  • cukrzycę ciążową - to zaburzenia tolerancji glukozy, które po raz pierwszy pojawia się w okresie ciąży. Podwyższony poziom cukru we krwi u ciężarnych powodowany jest zmianami hormonalnymi wynikającymi z rozwoju płodu. Podwyższone cukry, będące efektem cukrzycy ciążowej zwykle koryguje się przy pomocy diety bogatej opartej o węglowodany złożone, a limitującej cukry proste. Tylko niewielki odsetek kobiet musi w tym okresie przyjmować insulinę. Cukrzyca ciężarnych zwykle kończy się wraz z porodem. Jednak sama w sobie zwiększa ryzyko rozwinięcia się cukrzycy typu 2 w ciągu następnych kilku bądź kilkunastu lat;
  • cukrzycę typu LADA - to cukrzyca o podłożu autoimmunologicznym, która dotyka osoby dorosłe. Jest zbliżona do cukrzycy typu 1, ponieważ w tym przypadku także zachodzi proces immunologiczny niszczenia komórek beta trzustki;
  • cukrzycę typu MODY - to cukrzyca uwarunkowana genetycznie, która dotyka głównie osoby młodsze (15-35 lat), bez nadwagi i otyłości. W swoim przebiegu przypomina cukrzycę typu 2, ale dotyka osoby młodsze z prawidłową masą ciała.

PAMIĘTAJMY!

Głównym czynnikiem ryzyka wystąpienia cukrzycy jest otyłość - znacznie częściej chorują osoby o nieodpowiedniej do wzrostu i wieku wadze. Ważna jest odpowiednia dieta, bez nadmiaru tłuszczu i cukrów, za to bogata w warzywa i owoce. Lepiej unikać produktów bardzo kalorycznych i wysoko przetworzonych, za to należy zwiększyć swoją aktywność fizyczną. Cukrzycy sprzyjają również używki - zwłaszcza palenie papierosów oraz nadużywanie alkoholu.

Nieleczona cukrzyca lub leczona niewłaściwie może prowadzić do wielu komplikacji - jak choroba wieńcowa, udar, niewydolność nerek czy ślepota.

ULOTKA (Narodowego Funduszu Zdrowia) - ANTYCUKRZYCOWA 10 ZDROWIA

Na terenie województwa lubuskiego funkcjonuje 14 poradni diabetologicznych dla dorosłych i 2 poradnie diabetologiczne dla dzieci posiadające kontrakt z Narodowym Funduszem Zdrowia. Szczegółowe informacje dostępne są na stronie Lubuskiego Oddziału Wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia.

Więcej informacji na temat cukrzycy można znaleźć na stronach internetowych:
Polskie Stowarzyszenie Diabetyków
Akademia Narodowego Funduszu Zdrowia

Źródło:
Światowa Organizacja Zdrowia

Polskie Stowarzyszenie Diabetyków
Akademia Narodowego Funduszu Zdrowia
Lubuski Oddział Wojewódzki Narodowego Funduszu Zdrowia

 

wszystkie wydarzenia

przejdź do stopki treści
drukujDrukuj poleć znajomemuPoleć znajomemu zapisz jako pdfZapisz jako PDF
Stronę redagował: Tomasz Zabiszak 2020-06-26 09:10:58
na górę strony wstecz

Wydział Zdrowia

Kalendarium

Kalendarium wydarzeń
poprzedni miesiąc następny miesiąc
PnWtŚrCzPtSbN
Zapowiedzi wydarzeń Dodaj wydarzenie