Klawisze Dostępu

Klawisze Dostępności

Zamiast klawisza Alt możesz użyć H

Księga Identyfikacji Wizualnej
Facebook

Aktualności

22 maja Europejski Dzień Walki z Otyłością (2020-05-21)

Otyłość jest obecnie największym zagrożeniem dla zdrowia publicznego zarówno na świecie, jaki i w Polsce. Dotyka ona dorosłych i dzieci. Obchody Europejskiego Dnia Walki z Otyłością mają na celu podniesienie świadomości społeczeństwa w zakresie profilaktyki nadwagi.

Otyłość to choroba przewlekła, charakteryzująca się nadmiernym nagromadzeniem tkanki tłuszczowej w organizmie, przekraczającym jego fizjologiczne potrzeby i możliwości adaptacyjne - mogące prowadzić do niekorzystnych skutków dla zdrowia - czego konsekwencją jest pogorszenie jakości życia, niepełnosprawność i zwiększone ryzyko przedwczesnego zgonu. Za otyłość uważa się stan, w którym tkanka tłuszczowa stanowi więcej niż 20% całkowitej masy ciała u mężczyzn oraz 25% u kobiet.

Ulotka profilaktyczna Ministerstwa Zdrowia: Czy wiesz, że otyłość...

W 2019 roku na terenie województwa lubuskiego lekarze podstawowej opieki zdrowotnej objęli opieką czynną z powodu otyłości 4 102 dzieci, a po raz pierwszy do opieki zakwalifikowano 652 dzieci. Natomiast u 12 011 osób dorosłych rozpoznano otyłość, a po raz pierwszy do opieki z powodu otyłości zakwalifikowano 2 115 osób.

Wzrost występowania otyłości u dzieci, nastolatków i osób dorosłych jest m.in. efektem zmian stylu życia, w tym głównie ograniczenia aktywności fizycznej, spożywania zbyt dużej ilości wysokokalorycznych przekąsek, nieregularne spożywanie posiłków, zmniejszenie liczby posiłków spożywanych w ciągu dnia.

Pamiętajmy!
otyłość to nie tylko dyskomfort z powodu nadmiaru kilogramów, ale jest także przyczyną poważnych chorób, na czele z cukrzycą, jak również powoduje: nadciśnienie tętnicze, choroby pęcherzyka żółciowego i dróg żółciowych, bezdech senny, choroby kości, ścięgien, mięśni, tkanki łącznej i skóry, niealkoholowe stłuszczeniowe choroby wątroby, choroby układu krążenia, niektóre nowotwory, np. jelita grubego i odbytnicy, gruczolakoraka przełyku, raka nerki, trzustki, pęcherzyka żółciowego oraz błony śluzowej macicy i piersi u kobiet po menopauzie. Osoby z nadwagą i otyłością stają się pacjentami diabetologów, kardiologów, onkologów, neurologów, ginekologów, ortopedów, endokrynologów, dermatologów, a także psychologów i psychiatrów.

Piramida Zdrowego Żywienia i Stylu Życia Dzieci i Młodzieży - Narodowego Centrum Edukacji Żywieniowej Instytutu Żywności i Żywienia.

Piramida Zdrowego Żywienia i Aktywności Fizycznej dla osób dorosłych - Narodowego Centrum Edukacji Żywieniowej Instytutu Żywności i Żywienia.


Więcej informacji na temat żywności, żywienia i zdrowego stylu życia oraz diety można znaleźć na stronach internetowych:

 

Źródło:

Ministerstwo Zdrowia
Narodowe Centrum Edukacji Żywieniowej Instytut Żywności i Żywienia
Krajowy Rejestr Nowotworów
Akademia NFZ
Sprawozdanie MZ-11 o działalności i pracujących w ambulatoryjnej opiece zdrowotnej


wszystkie wydarzenia

przejdź do stopki treści
drukujDrukuj poleć znajomemuPoleć znajomemu zapisz jako pdfZapisz jako PDF
Stronę redagował: Jolanta Krynicka 2020-05-25 08:25:50
na górę strony wstecz

Wydział Zdrowia

Kalendarium

Kalendarium wydarzeń
poprzedni miesiąc następny miesiąc
PnWtŚrCzPtSbN
Zapowiedzi wydarzeń Dodaj wydarzenie