Klawisze Dostępu

Klawisze Dostępności

Zamiast klawisza Alt możesz użyć H

Księga Identyfikacji Wizualnej
Facebook

Aktualności

14 marca - Światowy Dzień Nerek (2019-03-12)

Tegorocznym tematem przewodnim obchodów jest: „Zdrowe nerki u każdego i wszędzie".

Choroba nerek rozwija się powoli i skrycie

Choroby nerek są bardzo poważne, a liczba osób chorujących ciągle wzrasta. Świadomość społeczna o niewydolności nerek jest nadal bardzo niska. Stąd konieczność jak najszerszego propagowania wczesnego wykrywania chorób nerek. Wczesna diagnoza pozwala na wdrożenie odpowiedniej terapii, chroniącej ten tak ważny dla życia narząd. W Polsce ponad 4 miliony osób choruje na nerki, a większość o tym nie wie. Za rzadko lub też wcale nie badamy nerek, choć badania są proste i dostępne w każdym laboratorium - wystarczy skierowanie od lekarza rodzinnego. Co najmniej raz w życiu warto wykonać USG. Schorzenia nerek mogą rozwijać się nawet 20 -30 lat, od dzieciństwa do wieku dojrzałego, nie dając żadnych objawów. Gdy zaczynają dokuczać, często są już całkowicie niesprawne i nieodwracalnie uszkodzone, a wtedy życie pacjenta mogą uratować tylko przeszczep lub dializa.

W roku 2018 w Polsce dokonano 885 przeszczepów nerek od zmarłych dawców (wg danych Centrum Organizacyjno-Koordynacyjnego do Spraw Transplantacji „Poltransplant”). Przeprowadzono również 40 przeszczepów nerek od żywych dawców. Na koniec 2018 r. na Krajowej Liście Oczekujących na Przeszczepienie było zgłoszonych 1.196 pacjentów oczekujących na przeszczep nerek.

Według danych Wydziału Zdrowia LUW w 2017 r. na terenie województwa lubuskiego funkcjonowało 8 stacji dializ dysponujących 134 stanowiskami, na których wykonano 90.237 dializ u 1033 osób.

Wczesne wykrycie choroby pozwala na powstrzymanie lub spowolnienie jej postępu

Choroby nerek szczególnie często dotykają osoby: z cukrzycą, z chorobami serca, z nadciśnieniem, po zawałach, udarach, nadużywające środki przeciwbólowe, otyłe i palące papierosy, głównie po 60. roku życia.

Objawy, mogące świadczyć o chorobie nerek to: uczucie ciągłego zmęczenia, trudności z koncentracją, słabszy apetyt, bezsenność, skurcze mięśni (szczególnie występujące w nocy), obrzęki nóg, twarzy, rąk, suchość i swędzenie skóry, wymioty, częste oddawanie moczu, szczególnie w nocy.

Osoby ze schorzeniami nerek mogą uzyskać pomoc specjalisty m.in. w poradniach nefrologicznych. Na terenie woj. lubuskiego funkcjonuje 10 poradni nefrologicznych posiadających kontrakt z Narodowym Funduszem Zdrowia. Wykaz placówek znajduje się tutaj.

Pamiętajmy, że zdrowe nerki:

  • oczyszczają krew z toksyn, produktów trawienia i spalania białek oraz wydalają nadmiar wody, sodu i innych elektrolitów;
  • filtrują ponad1500 litrówkrwi na dobę;
  • usuwają z moczem szkodliwe produkty przemiany materii;
  • kontrolują poziom substancji mineralnych w organizmie oraz zachowanie równowagi kwasowo-zasadowej (pH krwi);
  • pomagają w tworzeniu czerwonych ciałek krwi;
  • biorą udział w utrzymywaniu właściwego ciśnienia tętniczego krwi;
  • dbają o kości wytwarzając witaminę D, zapobiegają osteoporozie i krzywicy, pozwalają dzieciom harmonijnie rosnąć.

Dbajmy o nerki - pijmy dużo płynów, zwłaszcza wody, unikajmy nadwagi i otyłości, kontrolujmy ciśnienie krwi, unikajmy nadmiaru soli oraz palenia tytoniu.


Źródło:
Serwis edukacyjny Polskiego Towarzystwa Nefrologicznego 
Lubuski Oddział Wojewódzki Narodowego Funduszu Zdrowia 
Ogólnopolskie Stowarzyszenie Osób Dializowanych 
Centrum Organizacyjno - Koordynacyjne ds. Transplantacji

 


wszystkie wydarzenia

przejdź do stopki treści
drukujDrukuj poleć znajomemuPoleć znajomemu zapisz jako pdfZapisz jako PDF
Stronę redagował: Ewelina Zerbin 2019-03-12 11:04:16
na górę strony wstecz

Wydział Zdrowia

Kalendarium

Kalendarium wydarzeń
poprzedni miesiąc następny miesiąc
PnWtŚrCzPtSbN
Zapowiedzi wydarzeń Dodaj wydarzenie