Klawisze Dostępu

Klawisze Dostępności

Zamiast klawisza Alt możesz użyć H

Księga Identyfikacji Wizualnej
Facebook

Aktualności

14 listopada – Światowy Dzień Cukrzycy (2019-11-13)

Tegoroczne hasło Światowego Dnia Cukrzycy brzmi: „Cukrzyca: Chroń swoją rodzinę”. Głównym celem kampanii Światowej Organizacji Zdrowia jest podniesienie świadomości wpływu cukrzycy na rodzinę oraz promowanie roli rodziny w zarządzaniu, opiece, zapobieganiu i edukacji tej choroby. Cukrzyca jest chorobą, która może dotknąć członków rodziny w każdym wieku: od niemowlęcia do seniora. Jest przy tym chorobą przewlekłą, która pozostanie w rodzinie na zawsze.

Według danych Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) liczba osób chorych na cukrzycę wzrosła ze 108 milionów w 1980 r. do 425 milionów w 2017 r., a do roku 2045 liczba chorych może wzrosnąć do ponad 629 mln. Częstość występowania cukrzycy rośnie szybciej w krajach o średnich i niskich dochodach. Z danych Międzynarodowej Federacji Diabetologicznej wynika, że w 2017 r. 1 na 11 dorosłych na świecie ma cukrzycę, a 212 milionów chorych na cukrzycę jest niezdiagnozowanych. Natomiast 1 na 6 dzieci cierpi na hiperglikemię w czasie ciąży. Ponad 1 milion dzieci i młodzieży na świecie ma cukrzycę typu 1.

Cukrzyca należy także do głównych problemów zdrowotnych w Polsce, a liczba chorych, powikłań i chorób współistniejących stale rośnie. W roku 2017 r. z powodu cukrzycy NFZ finansował leczenie ponad 2,5 mln osób. Jednak liczba chorych na cukrzycę jest znacznie wyższa i przekracza 3 mln osób, bowiem około 20% spośród wszystkich chorych na cukrzycę nie jest świadoma tej choroby.

W województwie lubuskim z powodu cukrzycy lekarze podstawowej opieki zdrowotnej w 2018 roku obejmowali opieką czynną 38 915 osób (w tym 445 dzieci), natomiast 10 697 osób było leczonych insuliną.

Cukrzyca należy do chorób metabolicznych charakteryzujących się hiperglikemią wynikającą z defektu wydzielania/działania insuliny. Jest chorobą przewlekłą, która występuje, gdy trzustka nie wytwarza wystarczającej ilości insuliny lub gdy organizm nie może skutecznie używać insuliny, którą wytwarza. Insulina jest hormonem regulującym poziom cukru we krwi. Hiperglikemia lub podwyższony poziom cukru we krwi jest częstym działaniem niekontrolowanej cukrzycy i z czasem prowadzi do poważnego uszkodzenia wielu układów organizmu, szczególnie nerwów i naczyń krwionośnych. Cukrzyca jest główną przyczyną ślepoty, niewydolności nerek, zawałów serca, udaru i amputacji kończyn dolnych. Stanowi ona istotny problem terapeutyczny oraz społeczno-ekonomiczny.


Dwa główne typy choroby:

TYP 1 - osoby cierpiące na cukrzycę typu 1 na ogół w ogóle nie wytwarzają własnej insuliny i dlatego, aby przeżyć, muszą przyjmować insulinę w formie iniekcji. Przyczyna cukrzycy typu 1 nie jest znana i nie można jej zapobiec obecną wiedzą. Objawy to nadmierne wydalanie moczu (wielomocz), pragnienie, stały głód, utrata masy ciała, zmiany widzenia i zmęczenie. Objawy te mogą pojawić się nagle. 

TYP 2 - chorzy na cukrzycę typu 2 (stanowią około 90% wszystkich przypadków zachorowań), najczęściej wytwarzają własną insulinę, ale w niewystarczającej ilości lub ich organizm nie jest w stanie jej właściwie wykorzystywać. Osoby chore na cukrzycę typu 2 na ogół mają nadwagę i prowadzą siedzący tryb życia. Objawy mogą być podobne do cukrzycy typu 1, ale często są mniej zaznaczone. W rezultacie choroba może zostać zdiagnozowana po kilku latach od pojawienia się powikłań. Do niedawna ten typ cukrzycy występował tylko u dorosłych, ale obecnie coraz częściej występuje u dzieci.

Zapobiec cukrzycy można m.in. poprzez:

prowadzenie prozdrowotnego trybu życia poprzez realizację zasady zdrowego żywienia, która nie tylko dostarczy wszystkich niezbędnych substancji odżywczych, ale również umożliwi utrzymywanie prawidłowej masy ciała, unikanie używania tytoniu - palenie zwiększa ryzyko cukrzycy;

prowadzenie aktywnego trybu życia, zwiększenie aktywności ruchowej, zarówno w czasie czynności codziennego dnia np. spacer, jazda na rowerze, wysiadanie z autobusu o 1 przystanek wcześniej, pływanie, gra w piłkę, aerobik, taniec, itd.;

przeprowadzanie badań przesiewowych, które polegają na oznaczeniu poziomu cukru we krwi żylnej metodami laboratoryjnymi na czczo lub glikemii przygodnej wraz z powtórnym oznaczeniem. W razie potrzeby wykonuje się doustny test obciążenia glukozą. Badania przesiewowe w kierunku wykrywania cukrzycy przeprowadzane są przez lekarzy rodzinnych.

Cukrzyca to nie tylko właściwa kontrola poziomu cukru we krwi, ale również konieczność podjęcia niezbędnych zmian w dotychczasowym stylu życia.

Na terenie województwa lubuskiego funkcjonuje 14 poradni diabetologicznych dla dorosłych i 2 poradnie diabetologiczne dla dzieci posiadające kontrakt z Narodowym Funduszem Zdrowia. Szczegółowe informacje dostępne są na stronie tutaj.

Źródło:
Światowa Organizacja Zdrowia
Międzynarodowa Federacja Diabetologiczna
Polskie Stowarzyszenie Diabetyków
Narodowy Fundusz Zdrowia
Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego – Państwowy Zakład Higieny

 

 

Przeciwdziałamy wykluczeniu cyfrowemu. Materiał przygotowany zgodnie ze standardami WCAG 2.0.

wszystkie wydarzenia

przejdź do stopki treści
drukujDrukuj poleć znajomemuPoleć znajomemu zapisz jako pdfZapisz jako PDF
Stronę redagował: Ewelina Zerbin 2019-11-13 15:31:16
na górę strony wstecz

Wydział Zdrowia

Kalendarium

Kalendarium wydarzeń
poprzedni miesiąc następny miesiąc
PnWtŚrCzPtSbN
Zapowiedzi wydarzeń Dodaj wydarzenie