Klawisze Dostępu

Klawisze Dostępności

Zamiast klawisza Alt możesz użyć H

Księga Identyfikacji Wizualnej
Facebook

Aktualności

11-24 kwietnia - Akcja Żółty Tydzień (2016-04-14)

Żółty Tydzień to akcja społeczna, której ideą jest edukacja na temat WZW A i B, a także uświadomienie społeczeństwu zagrożeń zdrowotnych związanych z wirusowymi zapaleniami wątroby oraz popularyzacja szczepień ochronnych jako sprawdzonej profilaktyki tych chorób. Podczas Żółtego Tygodnia pacjenci mają ułatwiony dostęp do szczepionek przeciwko żółtaczce typu A (pokarmowej) lub typu B (wszczepiennej).

Wojewoda Lubuski zachęca do szczepień przeciwko wirusowemu zapaleniu wątroby, szczególnie osoby przed zabiegami chirurgicznymi, a także osoby podróżujące po świecie.

Szczepienia przeciwko wirusowemu zapaleniu wątroby nie są objęte kalendarzem szczepień obowiązkowych. Pamiętać należy, że niezależnie od trwania akcji Żółty Tydzień, przeciwko wirusowemu zapaleniu wątroby zaszczepić się można przez cały rok w poradni lekarza podstawowej opieki zdrowotnej. Standardowy schemat szczepienia składa się z 3 dawek – pierwszą dawkę podaje się w dowolnie wybranym terminie, drugą dawkę po upływie 1 miesiąca, a trzecią po upływie 6 miesięcy od podania pierwszej dawki. Podawane są również szczepionki monowalentne, które chronią przed jednym z typów wirusa. Pamiętajmy, że  odporność pojawia się u ok. 98% szczepionych po 2 tygodniach od drugiej dawki szczepionki.

Wykaz gabinetów biorących udział w Żółtym Tygodniu na terenie województwa lubuskiego.

HCV jest to wirus wywołujący wirusowe zapalenie wątroby typu C. Współczesnej medycynie znane są również inne wirusy wywołujące zapalenia wątroby (np. HBV, HAV, HEV). Typową cechą zakażeń powodowanych przez wirusy hepatotropowe jest uszkodzenie miąższu wątroby, jednak zakażenie wirusem HCV w odróżnieniu od pozostałych przebiega w większości przypadków bez charakterystycznych objawów i może ujawnić się po wielu latach trwania w postaci marskości lub raka wątrobowokomórkowego. Według badań epidemiologicznych szacuje się, że w Polsce wirusem HCV zakażonych jest ok. 200 tys. osób dorosłych (w zależności od badań zakres ten wynosi od 150 do 250 tys.), co oznacza, że wśród 100 dorosłych osób 1 osoba może być zakażona wirusem HCV. Niestety dostępne dane pokazują, że tylko co 10 dorosła osoba zakażona wirusem HCV wie o swojej chorobie.

Wirusowe zapalenie wątroby typu A – potocznie nazywane „żółtaczką pokarmową”, która jest ostrą chorobą zakaźną, rozwija się w wyniku uszkodzenia wątroby przez wirus zapalenia wątroby typu A (HAV). Zachorowania występują głównie latem i wczesną jesienią. Do grup ryzyka należą: osoby wyjeżdżające na wakacje w rejony endemiczne, zatrudnione na oddziałach dziecięcych w szpitalach, przedszkolach, laboratoriach medycznych, pracownicy kanalizacji.

Główne konsekwencje zakażeń wirusem HAV:

  • 20 % chorych wymaga hospitalizacji,
  • ryzyko ciężkiego przebiegu WZW typu A  rośnie wraz z wiekiem chorego,
  • możliwym powikłaniem jest nadostre zapalenie wątroby.

Należy pamiętać, że najważniejszym sposobem zapobiegania rozpowszechnianiu się HAV jest zachowanie higieny.

Wirusowe zapalenie wątroby typu B – tzw. „żółtaczka wszczepienna” lub „żółtaczka zakaźna typu B”, jest najczęstszą chorobą wątroby. Jego przyczyną jest wirus WZW typu B (HBV), który jest do 100 razy bardziej zakaźny niż wirus HIV. Wirusowe zapalenie wątroby typu B nie przenosi się poprzez trzymanie się za ręce, korzystanie z tych samych sztućców, całowanie, przytulanie, kaszel, kichanie lub karmienie piersią. Możliwymi formami przenoszenia wirusa zapalenia wątroby typu B jest m.in.: naruszenie ciągłości skóry skażonymi narzędziami (tatuaże, zabiegi kosmetyczne, fryzjerskie, stomatologiczne), zakażenie płodu i noworodka od matki nosicielki, przetoczenia krwi i jej produktów, kontakty seksualne z nosicielem wirusa.

Typowe objawy towarzyszące rozwojowi WZW typu B mogą utrzymywać się do kilku tygodni i obejmują żółte zabarwienie skóry oraz białek oczu, mocz przybierający barwę piwa. Objawy niespecyficzne to uczucie ogólnego osłabienia i zwiększonej męczliwości, pojawienie się nudności, wymiotów i bólu brzucha.

Główne konsekwencje zakażeń wirusem HBV:

  • według danych WHO to drugi, najważniejszy  po tytoniu czynnik rakotwórczy,
  • może być przyczyną nawet 80% przypadków raka wątrobokomórkowego,
  • może być przyczyną wystąpienia nadostrego zapalenie wątroby,
  • może być przyczyną wystąpienia marskości i niewydolności wątroby.

Na świecie ponad 780.000 osób rocznie umiera w wyniku schorzeń spowodowanych zakażeniem wirusem WZW typu B.

Na terenie województwa lubuskiego osoby z wirusowym zapaleniem wątroby w ramach kontraktu z Narodowym Funduszem Zdrowia mogą skorzystać z porad specjalistycznych w: 

  • Poradni leczenia chorób  zakaźnych w Wielospecjalistycznym Szpitalu Wojewódzkim w Gorzowie Wlkp. spółka z o.o.,
  • Poradni leczenia chorób zakaźnych w Wojewódzkim Szpitalu Klinicznym im. Karola Marcinkowskiego spółka z.o.o.  w Zielonej Górze,
  • Poradni WZW w Niepublicznym Zakładzie Opieki Zdrowotnej Lubuskiej Specjalistycznej Poradni Chorób Wątroby   Sp. z o.o. w Zielonej Górze.

Szczegółowe informacje dostępne są na stronie Lubuskiego Oddziału Wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia.

Źródło:
Strona internetowa Żółty Tydzień  
Lubuski Oddział Wojewódzki Narodowego Funduszu Zdrowia  
Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego - Państwowy Zakład Higieny

WZ

wszystkie wydarzenia

przejdź do stopki treści
drukujDrukuj poleć znajomemuPoleć znajomemu zapisz jako pdfZapisz jako PDF
Stronę redagował: Tomasz Zabiszak 2016-04-14 14:23:10
na górę strony wstecz

Kalendarium

Kalendarium wydarzeń
poprzedni miesiąc następny miesiąc
PnWtŚrCzPtSbN
Zapowiedzi wydarzeń Dodaj wydarzenie