Klawisze Dostępu

Klawisze Dostępności

Zamiast klawisza Alt możesz użyć H

Księga Identyfikacji Wizualnej
Facebook

Aktualności

10 października – Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego. (2019-10-09)

Obchody Światowego Dnia Zdrowia Psychicznego ustanowione w 1992 roku przez Światową Federację Zdrowia Psychicznego zwracają szczególną uwagę na problemy osób zmagających się z chorobami psychicznymi, a także jak ważne znaczenie ma edukacja w zakresie profilaktyki zaburzeń emocjonalnych i psychicznych.

Głównym przesłaniem Światowej Organizacji Zdrowia w tegorocznym Światowym Dniu Zdrowia Psychicznego jest zapobieganie samobójstwom.

Według danych WHO blisko 800 000 ludzi umiera co roku na skutek samobójstwa. Samobójstwa i próby samobójcze mają efekt falowy, który wpływa na rodziny, przyjaciół, współpracowników, społeczności i społeczeństwa. Samobójstwom można zapobiec poprzez podejmowanie działań na poziomie indywidualnym, wspólnotowym i krajowym.

Zaburzenia psychiczne obejmują szeroki zakres problemów z różnymi objawami. Jednak na ogół charakteryzują się pewną kombinacją nienormalnych myśli, emocji, zachowania i relacji z innymi. Przykładami są schizofrenia, depresja, niepełnosprawność intelektualna i zaburzenia wynikające z nadużywania narkotyków. Wczesna diagnoza oraz odpowiednie leczenie i wsparcie są kluczowe w obliczu tak ogromnego zasięgu zjawiska oraz jego konsekwencji.

Według danych Policji w 2018 r. w Polsce 5 182 osoby dokonały zamachu samobójczego, a województwie lubuskim 153 osoby (w tym 129 mężczyzn). Najczęstszym, ustalonym powodem popełnienia samobójstwa w województwie lubuskim była choroba psychiczna/zaburzenia psychiczne. W 2018 roku z powodu zaburzeń psychicznych (bez uzależnień) w poradniach o profilu psychiatrycznym na terenie województwa lubuskiego leczono 45 650 osób, głównie były to zaburzenia nerwicowe związane ze stresem i somatoformiczne (18 131 osób). Opieką czynną objętych zostało 12 346 osób.

Na terenie województwa lubuskiego pomoc osobom chorym psychicznie w ramach kontraktu z Narodowym Funduszem Zdrowia udzielana jest w ramach lecznictwa stacjonarnego i ambulatoryjnego. Szczegółowe informacje dostępne są na stronie internetowej Lubuskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ.

Więcej informacji na temat pomocy i wsparcia można uzyskać na stronie internetowej Zdrowie Psychiczne.


Źródło:

Światowa Organizacja Zdrowia;
Światowa Organizacja Zdrowia;
Lubuski Oddział Wojewódzki Narodowego Funduszu Zdrowia;
Zdrowie Psychiczne;
Policja. 

 

Przeciwdziałamy wykluczeniu cyfrowemu. Materiał przygotowany zgodnie ze standardami WCAG 2.0.

wszystkie wydarzenia

przejdź do stopki treści
drukujDrukuj poleć znajomemuPoleć znajomemu zapisz jako pdfZapisz jako PDF
Stronę redagował: Ewelina Zerbin 2019-10-09 13:44:10
na górę strony wstecz

Wydział Zdrowia

Kalendarium

Kalendarium wydarzeń
poprzedni miesiąc następny miesiąc
PnWtŚrCzPtSbN
Zapowiedzi wydarzeń Dodaj wydarzenie