Klawisze Dostępu

Klawisze Dostępności

Zamiast klawisza Alt możesz użyć H

Księga Identyfikacji Wizualnej
Facebook

Aktualności

10 października - Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego (2018-10-10)

Obchody Światowego Dnia Zdrowia Psychicznego ustanowione w 1992 roku przez Światową Federację Zdrowia Psychicznego zwracają szczególna uwagę na problemy osób zmagających się z chorobami psychicznymi, a także jak ważne znaczenie ma edukacja w zakresie profilaktyki zaburzeń emocjonalnych i psychicznych. Zauważyć należy, iż wzrost ryzyka zachorowań na choroby psychiczne,  jest związany z rozwojem cywilizacyjnym, dynamicznym tempem życia, przewlekłym stresem i długotrwałym brakiem wypoczynku. Taki tryb życia skutkuje pojawianiem się nerwic i innych zaburzeń lękowych, depresji oraz psychoz.

Głównym przesłaniem Światowej Organizacji Zdrowia w tegorocznym Światowym Dniu Zdrowia Psychicznego jest niezbędna inwestycje rządów i zaangażowanie sektorów społecznego, zdrowia i edukacji w kompleksowe, zintegrowane, oparte na dowodach programy na rzecz zdrowia psychicznego młodych ludzi. Inwestycja ta powinna być powiązana z programami mającymi na celu uświadomienie młodzieży i młodym ludziom sposobów dbania o ich zdrowie psychiczne oraz pomoc rówieśnikom, rodzicom i nauczycielom w zrozumieniu, jak wspierać swoich przyjaciół, dzieci i studentów.

Według informacji WHO połowa wszystkich chorób psychicznych rozpoczyna się w wieku 14 lat, ale większość przypadków pozostaje niewykryta i nieleczona.

Problemy zdrowia psychicznego i chorób psychicznych dotyczą każdego kraju, kultury, grupy wiekowej i społecznej. Pamiętajmy, że zaburzenia psychiczne wpływają na pogorszenie funkcjonowania w pracy, zagrażają rodzinie, wielokrotnie są także przyczyną samobójstw. Wczesna diagnoza oraz odpowiednie leczenie i wsparcie wydają się kluczowe w obliczu tak ogromnego zasięgu zjawiska oraz jego konsekwencji.

W 2017 roku z powodu zaburzeń psychicznych (bez uzależnień) w poradniach o profilu psychiatrycznym na terenie województwa lubuskiego leczono 43 600 osób, głównie były to zaburzenia nerwicowe związane ze stresem i somatoformiczne (17 481 osób). Opieką czynną objętych zostało 12 282 osoby. W 2017 r. po raz pierwszy leczeniem ambulatoryjnym objęto 10 781 osób.

  • Na terenie województwa lubuskiego pomoc osobom chorym psychicznie w ramach kontraktu z Narodowym Funduszem Zdrowia udzielana jest w ramach lecznictwa stacjonarnego i ambulatoryjnego. Szczegółowe informacje dostępne są na stronie internetowej LOW NFZ: http://www.nfz-zielonagora.pl/PL/490/Gdzie_sie_leczyc/

Pamiętajmy, że zdrowie psychiczne jest jedną z najważniejszych wartości człowieka. Niemożliwym jest doświadczenie dobrostanu zdrowotnego, bez zdrowia psychicznego.

Źródło:
http://www.nfz-zielonagora.pl/PL/490/Gdzie_sie_leczyc/

http://www.zdrowiepsychiczne.org/

http://www.who.int/mental_health/world-mental-health-day/2018/en/

https://www.gov.pl/zdrowie/narodowy-program-ochrony-zdrowia-psychicznego1

wszystkie wydarzenia

przejdź do stopki treści
drukujDrukuj poleć znajomemuPoleć znajomemu zapisz jako pdfZapisz jako PDF
Stronę redagował: Katarzyna Wojciechowska 2018-11-14 09:06:49
na górę strony wstecz

Wydział Zdrowia

Kalendarium

Kalendarium wydarzeń
poprzedni miesiąc następny miesiąc
PnWtŚrCzPtSbN
Zapowiedzi wydarzeń Dodaj wydarzenie