Klawisze Dostępu

Klawisze Dostępności

Zamiast klawisza Alt możesz użyć H

Księga Identyfikacji Wizualnej
Facebook

Wschowa

Zespół Klasztorny Franciszkanów

Zespół Klasztorny FranciszkanówPierwotnie klasztor bernardynów, zbudowany w konstrukcji szkieletowej w 1456 roku. W czasie reformacji, bernardyni w 1552 roku opuścili klasztor, który sześć lar później strawił pożar. Zakonnicy wrócili do Wschowy w 1629 roku, wspomagani przez starostę Mikołaja Tarnowieckiego wznieśli murowany klasztor i kościół wg projektu Krzysztofa Bonadury. Kolejne etapy rozbudowy miały miejsce w 1730, 1745 i 1824 roku po kolejnym pożarze.

Po kasacie klasztoru w 1827 roku, przy kościele urządzono parafię, w klasztorze natomiast umieszczono szkołę. W 1945 roku klasztor przejęli franciszkanie. Przeprowadzili w zespole kompleksowe prace remontowo-konserwatorskie w latach 1946, 1967-1972 i 1986-1998.

Zespół klasztorny tworzą: kościół, klasztor, kaplica Świętego Krzyża i dziedziniec zewnętrzny (odpustowy).

Po kasacie klasztoru w 1827 roku, przy kościele urządzono parafię, w klasztorze natomiast umieszczono szkołę. W 1945 roku klasztor przejęli franciszkanie. Przeprowadzili w zespole kompleksowe prace remontowo-konserwatorskie w latach 1946, 1967-1972 i 1986-1998.

Zespół klasztorny tworzą: kościół, klasztor, kaplica Świętego Krzyża i dziedziniec zewnętrzny (odpustowy).

Kościół p.w. św. Józefa

Zespół Klasztorny FranciszkanówMurowany z cegły, jednonawowy, zamknięty trójbocznym prezbiterium, z wieżą i kruchtami po bokach od zachodu. Całość nakrywają dachy o zmiennej geometrii: dwuspadowy nad korpusem, wielospadowy z sygnaturką nad prezbiterium. Zamnknięcie wieży stanowi baniasty hełm z latarnią. Gotyckie proporcje przenikając się z formami wczesnobarokowymi nadają bryle swoisty wdzięk.

Wnętrze, zdobi polichromia z ok. 1730, autorstwa Walentego Żebrowskiego, Ernesta Engelfeldera i Lubomira Staniszewskiego. Na uwagę zasługują ołtarze – główny i cztery boczne, wykonane w duchu stylistyki późnobarokowej z elementami rokokowymi przez Antoniego Szulca z Rawicza w latach 1793–1795. Intarsjowane ławki wykonali zakonnicy pod kierunkiem brata Antoniego Szczepańskiego w 1745 roku. Ściany nawy zdobią epitafia: późnorenesansowe Mikołaja Tarnowieckiego i barokowe rodziny Gurowskich z malowanymi portretami.

Budynek klasztorny

Zespół Klasztorny FranciszkanówTrzyskrzydłowy, piętrowy z wirydarzem, od południa przylega do kościoła. Jednotraktowe wnętrza obiegają krużganki przekryte sklepieniami kolebkowo-krzyżowymi. Z klasztoru prowadzi wejście do biblioteki mieszczącej się na drugiej kondygnacji wieży.

Dziedziniec odpustowy

Zlokalizowany po wschodniej i północnej stronie kościoła, otoczony krużgankami z czworobocznymi kaplicami w narożach, których wnętrze zdobią rokokowe ołtarze. Ściany krużganków pokrywają stacje Drogi Krzyżowej autorstwa Karola Poschmana z Głogowa.

Kaplica Świętego Krzyża

Wzniesiona na zamknięciu zachodniej ściany dziedińca. Zbudowana na planie prostokąta, połączona od północy z jedną z kaplic dziedzińca. Pierwsza wolno stojącą kaplicę wybudowano na tym miejscu w 1731r. Zespół Klasztorny FranciszkanówSwój obecny wygląd zawdzięcza przebudowie dokonanej w latach 1776 - 1777 za gwardiana o. Mateusza Sztemborskiego. Na zewnątrz wyróżnia się namiotowym dachem z wysoką, zwieńczoną krzyżem latarnią. W tylnej części kaplicy nad kruchtą znajduje się niewielki chór muzyczny z drewnianym parapetem, ozdobionym rokokowym ornamentem. Wejście do kaplicy zamyka ozdobna ośemnastowieczna krata. W głównym ołtarzu wykonanym przez Ignacego Grimme w 1778 roku umieszczona jest łaskami słynąca, a pochodząca prawdopodobnie z przełomu XIV i XV wieku rzeźba Chrystusa Ukrzyżowanego.

Na ścianie po lewej stronie kaplicy znajdują się trzy XVIII-wieczne obrazy: dwa przedstawiające zdjęcie z krzyża, trzeci- Ostatnią Wieczerzę. Obok ołtarza po lewej stronie znajduje się podwójny nagrobek Katarzyny z Kęsinowskich Cieleckiej, zmarłej w 1681 roku i jej córki Konstancji z Cieleckich Działyńskiej, wojewodziny mazowieckiej, zmarłej w 1782 roku.

Zespół Klasztorny Franciszkanów

Kalendarium

Kalendarium wydarzeń
poprzedni miesiąc następny miesiąc
PnWtŚrCzPtSbN
Zapowiedzi wydarzeń Dodaj wydarzenie