Klawisze Dostępu

Klawisze Dostępności

Zamiast klawisza Alt możesz użyć H

Księga Identyfikacji Wizualnej
Facebook

Lubuskie

Województwo lubuskie położone jest w środkowo-zachodniej części kraju zajmując powierzchnię 13.984 km2 co stanowi 4,5 % powierzchni kraju.

polska - zaznaczone lubuskie Graniczy odpowiednio:

 • na północy - z województwem zachodniopomorskim;
 • na wschodzie - z województwem wielkopolskim;
 • na południu - z województwem dolnośląskim;
 • na zachodzie - z Niemcami (granicę stanowią rzeki Odra i Nysa Łużycka).

 

 

 

 

Zalesienie

Duże zalesienie (ok. 49 % obszaru województwa) stanowi Puszcza Notecka, Puszcza Rzepińska, Bory Dolnośląskie i inne kompleksy leśne.

lasy lubuskie

Rzeki i jeziora

Na terenie województwa znajduje się ponad 700 jezior o łącznej powierzchni ok. 20 000 ha. Do największych rzek województwa należą: Odra, Warta, Obra, Noteć, Bóbr i Nysa Łużycka.

Województwo lubuskie ma korzystnie wykształconą sieć żeglownych dróg rzecznych:

 • szlak Odry łączący Śląsk z zespołem portowym Szczecin-Świnoujście;
 • szlak Warty i Noteci łączący północną część województwa z Bydgoszczą i Gdańskiem.

woda lubuskie

Ludność, mieszkańcy

Województwo liczy niewiele ponad milion mieszkańców i pod tym względem jest najmniejsze w kraju.

W miastach mieszka 662 tyś. osób, na wsi 361 tyś. osób. Charakterystyczną cechą województwa jest jego policentryczny system osadniczy. Jedna czwarta mieszkańców żyje w dwóch największych miastach, Zielonej Górze i Gorzowie Wielkopolski, o podobnej wielkości (po około 120 tyś. mieszkańców).

Zagęszczenie ludności na powierzchni 1 km.2 wynosi 73 osoby. Województwo tworzy 12 powiatów ziemskich i 2 grodzkie. W skład powiatów wchodzą 83 gminy, w tym 9 gmin miejskich, 33 gminy miejsko - wiejskie i 41 gmin wiejskich.

Stolicą województwa lubuskiego jest Gorzów Wielkopolski, w którym znajduje się siedziba Wojewody Lubuskiego. Siedzibą samorządu - sejmiku i zarządu województwa - jest miasto Zielona Góra.

podział administracyjny

Gospodarka

Lubuskie jest najbardziej zalesionym regionem Polski, duże obszary leśne stanowią 49 % powierzchni województwa. Użytki rolne stanowią ok. 40 % powierzchni województwa. Województwo należy do najcieplejszych obszarów Polski - średnia temperatura roczna wynosi 8 stopni C. Średnioroczne opady kształtują się na poziomie 500 - 600 mm. Okres wegetacji przekracza 225 dni, a nietrwała pokrywa śnieżna zalega około 40 - 50 dni.

Zasoby surowcowe to przede wszystkim piaski budowlane i szklarskie, iły i gliny oraz energetyczne: ropa naftowa wydobywana w okolicy Krosna Odrzańskiego i gaz ziemny wydobywany w okolicy Babimostu, Nowej Soli, węgiel brunatny i torf.

Główne gałęzie przemysłu to: chemiczny, elektroniczny, meblarski, tekstylno -konfekcyjny, przetwórstwo spożywcze i drzewny.

Na terenie województwa dominuje kapitał niemiecki, duński, holenderski i włoski.

Drogi i komunikacja

Układ komunikacyjny województwa tworzą ciągi drogowe kategorii krajowej, wojewódzkiej i lokalnej. Sieć dróg jest dość dobrze rozwinięta, a przebiegające trasy tranzytowe łączą Moskwę z Berlinem i kraje skandynawskie z Adriatykiem. Najważniejsze drogi kołowe to: E 30 Warszawa, Poznań, Świebodzin, Słubice, Berlin i E 65 Szczecin, Gorzów Wielkopolski, Zielona Góra, Praga.

Główne linie kolejowe to: Nadodrzańska Magistrala Węglowa łącząca Śląsk z portami szczecińskimi oraz linia Warszawa, Poznań, Berlin, na których funkcjonują węzły kolejowe: Czerwieńsk, Rzepin, Zbąszynek i Zagań.

Rzeki Odra i Warta są żeglowne na całych odcinkach leżących w granicach województwa i są wykorzystywane do przewozu mas towarowych. Najważniejsze porty rzeczne to Cigacice i Kostrzyn.

drogi lubuskie kolej lubuskie

Na obszarze województwa znajdują się następujące przejścia graniczne:

 • przejścia graniczne dla pojazdów ciężarowych (Świecko, Gubinek, Olszyna);
 • przejścia graniczne dla pojazdów osobowych (Kostrzyn, Słubice, Świecko, Gubin, Gubinek, Olszyna, Łęknica, Przewóz);
 • przejścia graniczne kolejowe (Kostrzyn, Kunowice, Gubin, Zasieki);
 • przejścia graniczne lotnicze (Przylep, Babimost);
 • przejścia graniczne rzeczne (Słubice, Miłów).

Na terenie województwa znajdują się dwa czynne lotniska: cywilno-wojskowe w Babimoście i sportowe w Przylepie k. Zielonej Góry.

Ze względu na przeważający charakter mało i średnio urodzajnych gleb, rolnictwo nie odgrywa znaczącej roli w gospodarce województwa. Dominuje uprawa zbóż i ziemniaków. Hodowla ma charakter rozproszony i poza drobiem plasuje się poniżej średniej krajowej.

Położenie i potencjał ludzki oraz charakter i bogactwo ziemi stanowią o ważkości województwa w społeczno-gospodarczym funkcjonowaniu państwa.

Gęstość zalesienia oraz ilość, wielkość i charakter rzek płynących przez teren województwa obok dużego nasycenia ruchliwych szlaków komunikacyjnych, stanowią potencjalne źródło zagrożeń dla społeczeństwa, mienia publicznego i środowiska

Kalendarium

Kalendarium wydarzeń
poprzedni miesiąc następny miesiąc
PnWtŚrCzPtSbN
Zapowiedzi wydarzeń Dodaj wydarzenie