Klawisze Dostępu

Klawisze Dostępności

Zamiast klawisza Alt możesz użyć H

Księga Identyfikacji Wizualnej
Facebook

Turystyka

PARK NARODOWY "UJŚCIE WARTY"

PARK NARODOWY "UJŚCIE WARTY"Jadąc drogą krajową z Kostrzyna nad Odrą w kierunku Skwierzyny po lewej stronie mijamy największe rzeczne ujście w Polsce. To Warta zasila swymi wodami Odrę. W porze roztopów wygląda niczym morze, z tą różnicą, że toń wód jest jednolita. Nawet z wieży obserwacyjnej, która jest udostępniona dla turystów, nie widać drugiego brzegu. Ogromna przestrzeń zalanych polderów budzi respekt.

więcej informacji

PARK MUŻAKOWSKI

PARK MUŻAKOWSKIUrokliwość Parku Mużakowskiego sprawia, że dla poetów i fotografów jest on prawdziwą Mekką. Wielobarwność, różnorodność, unikatowość, bajkowe niemal pejzaże, natura w swojej najczystszej postaci, wpleciona w nią subtelnie architektura sprawiają, że okiem obiektywu można mrugać bezustannie. Byłem w Parku zaledwie kilka razy, a zdjęć mam około tysiąca. Nie sposób oprzeć się pokusie uwieczniania tak cudownych motywów.

więcej informacji

TRÓJKĄT SAKRALNY

kosciol swietej anny w nowej wsi50 kilometrów na południe od Gorzowa, 50 km na północ od Zielonej Góry, w odległości zaledwie 20 km od siebie leżą trzy najważniejsze w regionie miejscowości sakralne. Rokitno zwane duchową stolicą regionu, Gościkowo-Paradyż pełniące funkcję seminarium duchownego pocysterskie opactwo oraz Święty Wojciech – miejsce śmierci pierwszych polskich męczenników (1003). Trudno jednoznacznie określić kolejność ważności tych obiektów.

więcej informacji

WAŁ ZIELONOGÓRSKI - KRAINA NORDIC WALKING

WAŁ ZIELONOGÓRSKI - KRAINA NORDIC WALKINGWał Zielonogórski to między Bałtykiem a Sudetami najwyższe wyniesienie w Zachodniej Polsce. W pogodne dni widać z Wału Karkonosze od Śnieżki po Szrenicę. Zalesione wzgórza ukształtowanego przez lodowiec wyniesienia porastają lasy. Różnice względne wynoszą tu nawet 100 metrów! Najbardziej malownicze są południowe zbocza Wału.

więcej informacji

LEŚNY ŚWIAT

Leśny światWojewództwo lubuskie ma najwyższy stopień zalesienia w Polsce. Blisko połowę (48,7 %) powierzchni porastają lasy. Na południu najważniejszymi zwartymi obszarami leśnymi Bory Dolnośląskie, Lasy Przemkowskie i Lasy Szprotawskie, a na północy Lasy Barlineckie, Lasy Dębnieński, Puszcza Notecka i Puszcza Drawska. Centralną część obszarów zalesionych stanowią Bory Zielonogórskie, Bory Sulęcińsko-Skwierzyńskie i Puszcza Rzepińska.

więcej informacji

WODNY ŚWIAT

WODNY ŚWIATCofający się dawno, dawno temu lodowiec zostawił nam w prezencie niezliczoną ilość jezior i oczek wodnych. Letni raj dla turystów i całoroczny dla wędkarzy. Nad jeziorem Głębokie pod Międzyrzeczem w upalną niedzielę wypoczywa nawet 4 tysiące osób, a to aż jedna piąta wszystkich mieszkańców miasta! Na wakacje, na weekend, na sobotę, a nawet po pracy w dzień powszedni Lubuszanie wybierają się nad wodę.

więcej informacji

MIĘDZYRZECKI REJON UMOCNIONY

MIĘDZYRZECKI REJON UMOCNIONYNiezwykłym elementem krajobrazu Międzyrzecza są zagubione wśród lasów i pól żelbetowe bryły bunkrów, potężne stalowe kopuły i ciągnące się kilometrami rzędy betonowych słupów, tzw. “zębów smoka” - zapór przeciwczołgowych. Pozostałości fortyfikacji Międzyrzeckiego Rejonu Umocnionego do dziś zadziwiają swym ogromem, pobudzają wyobraźnię, stanowiąc największą atrakcję turystyczną na Ziemi Międzyrzeckiej.

więcej informacji

ROWERY I KONIE

ROWERY I KONIEWyruszamy spod starego pałacu. Droga gwałtownie opada w dół przechodząc w leśną ścieżkę. Po obu stronach bagna zielone rzęsą. Ważki zawieszone między oczeretami pobłyskują kolorami w nielicznych promieniach. Czarna wilgotna ziemia zapada się pod nami jednostajnie. Za starą wierzbą półmrok leśnej gęstwiny rozprasza lipcowe słońce. Wyjeżdżamy na otwartą przestrzeń. W górę. Jeszcze wyżej. Z najwyższego punktu widać całą okolicę.

więcej informacji

NENUFARY I JOANNICI

NENUFARY I JOANNICIJedynym punktem widzianym z obu stolic województwa jest nadajnik radiowo – telewizyjny w Jemiołowie (314 m). Tuż obok znajduje się najpiękniejszy kompleks jeziorny w regionie. Połączone kanałem polodowcowe zbiorniki wodne: Trześniowski (najgłębszy w woj. 58,8 m) i Łagowski, stanowią o atrakcyjności Łagowa. Nad miejscowością góruje wieża zamku Joannitów, którą można podziwiać pływając po jeziorach, a z kolei jeziora z korony zamkowej wieży.

więcej informacji

KŁOPOT Z BOCIANAMI

KŁOPOT Z BOCIANAMIJedyny kłopot jaki mamy z bocianami w naszym województwie to nazwa wsi, w której gniazdują w ogromnej liczbie. Tuż po wojnie gniazdowały tu zaledwie dwie pary. Obecnie do lęgów przystępuje około dwudziestu par, a liczba cały czas rośnie. Ptaki mają tu doskonałe warunki bytowania. Wilgotne łąki i pastwiska Krzesińskiego Parku Krajobrazowego położonego w dolinie środkowej Odry z ujściem Nysy Łużyckiej zapewniają bocianom pożywienie.

więcej informacji

Teksty i zdjęcia Tomasz Biel

Zapraszamy również do zapoznania się z zabytkami województwa lubuskiego.

Kalendarium

Kalendarium wydarzeń
poprzedni miesiąc następny miesiąc
PnWtŚrCzPtSbN
Zapowiedzi wydarzeń Dodaj wydarzenie