Klawisze Dostępu

Klawisze Dostępności

Zamiast klawisza Alt możesz użyć H

Księga Identyfikacji Wizualnej
Facebook

Trójkąt Sakralny

50 kilometrów na południe od Gorzowa, 50 km na północ od Zielonej Góry, w odległości zaledwie 20 km od siebie leżą trzy najważniejsze w regionie miejscowości sakralne.

Rokitno zwane duchową stolicą regionu, Gościkowo-Paradyż pełniące funkcję seminarium duchownego pocysterskie opactwo oraz Święty Wojciech – miejsce śmierci pierwszych polskich męczenników (1003). Trudno jednoznacznie określić kolejność ważności tych obiektów.
Najważniejszy wydaje się szachulcowy kościółek z 1768 r. w miejscowości Święty Wojciech. To prawdopodobnie tu Bolesław Chrobry założył pierwszy erem benedyktyński (1001). Miejscowość leży zaledwie półtora kilometra na północ od Międzyrzecza. Warto wybrać się tam spacerem po obejrzeniu oryginalnej kolekcji portretów trumiennych w Muzeum Regionalnym. Promenadą wzdłuż Obry dojdziemy do średniowiecznego zamku położonego w widłach dwóch rzek (druga to Paklica).

Jadąc z Międzyrzecza do Rokitna mijamy we wsi Kalsko dobrze zachowany szachulcowy kościół, a za wsią przydrożną figurę Maryjną.

Sanktuarium Matki Boskiej w Rokitnie do godności bazyliki mniejszej podniósł Jan Paweł II. Najlepiej wybrać się tam w zwykły dzień. Gwarantowana cisza, spokój i możliwość swobodnej kontemplacji nie tylko w urzekającym barokowym wnętrzu bazyliki, ale przede wszystkim w przyległych ogrodach.

Majestat pocysterskiego opactwa w Gościkowie-Paradyżu najlepiej oglądać od strony zachodniej, idąc nasypem kolejowym od strony wsi Boryszyn. Od kilku lat odbywa się tu festiwal muzyki dawnej „Muzyka w Raju”, którego dyrektor zapewnia, że „Ziemia Lubuska ma pewną bardzo ważną właściwość, bez której muzyka dawna dzisiaj nie miałaby sensu. Tutaj można wciąż odnaleźć ciszę, tę ciszę z przeszłości. Ciszę, w której dźwięk nabiera innego, mniej prozaicznego sensu.”

Teksty i zdjęcia Tomasz Biel

  • Wszystkie galerie:

Trójkąt Sakralny

Tomasz Biel
Tomasz Biel
Tomasz Biel
Tomasz Biel
Tomasz Biel
Tomasz Biel
Tomasz Biel
Tomasz Biel
Tomasz Biel
Tomasz Biel
Tomasz Biel
Tomasz Biel
Tomasz Biel

Kalendarium

PnWtŚrCzPtSbN
Zapowiedzi wydarzeń Dodaj wydarzenie