Klawisze Dostępu

Klawisze Dostępności

Zamiast klawisza Alt możesz użyć H

Księga Identyfikacji Wizualnej
Facebook

Mierzęcin

Zespół pałacowo- parkowy

Zespół pałacowo- parkowyŹródła historyczne mówią o nadaniach ziemskich dla rodziny von Osten. Mierzęcin pozostał w ich rękach do 1608 roku, po czym przeszedł w posiadanie rodziny von Kramme. Wiek XVII był trudnym okresem dla majątku: sprzedaż, rozdrobnienia majątku i próby jego scalania. W 1715 roku majątek przeszedł w ręce rodziny von Sydow. Około poł. XVIII stulecia majątek znajdował się w posiadaniu rodu von Waldow. Z chwilą budowy pałacu w 1861 r. posiadłość stała się siedzibą właścicieli.

Pałac wzniesiony z cegły, na fundamentach z kamieni granitowych posadowiony został na tarasowym brzegu rzeki Mierzęcinki. Składa się z prostokątnego korpusu, wieży i niewielkiego skrzydła między nimi. Bryła i wystrój elewacji pałacu zachowały formy oryginalne, niezmienione od czasów budowy. Architektura pałacu mierzęcińskiego wraz z otoczeniem stanowi klasyczny przykład romantycznej rezydencji wzniesionej w stylu neogotyku angielskiego, wzorowanego na budowli pałacowej projektu Schinkla w Babelsbergu.

Zespół pałacowo- parkowyPałac wzniesiony z cegły, na fundamentach z kamieni granitowych posadowiony został na tarasowym brzegu rzeki Mierzęcinki. Składa się z prostokątnego korpusu, wieży i niewielkiego skrzydła między nimi. Bryła i wystrój elewacji pałacu zachowały formy oryginalne, niezmienione od czasów budowy. Architektura pałacu mierzęcińskiego wraz z otoczeniem stanowi klasyczny przykład romantycznej rezydencji wzniesionej w stylu neogotyku angielskiego, wzorowanego na budowli pałacowej projektu Schinkla w Babelsbergu.

Dziedziniec południowy tworzą murowane budynki z 2 poł. XIX w. i pocz. XX w. Równocześnie w czasie budowy pałacu przekształcono istniejące pierwotnie założenie parkowe w park krajobrazowy o cechach arkadyjskich, z tarasami przy pałacu, osiami widokowymi, stawem, łąkami i lasem zwanym "laskiem dwunastu dróg". Starodrzew parku tworzą m.in. buki, dęby, klony, graby i inne gatunki, wśród których zachowały się 32 drzewa o cechach pomników przyrody. W części wschodniej parku znajduje się cmentarz rodowy byłych właścicieli majątku von Waldow. Dzięki pracom remontowo-konserwatorskim obecnych właścicieli (Novol), zabytkowy zespół w Mierzęcinie powrócił do dawnej świetności.

Kalendarium

Kalendarium wydarzeń
poprzedni miesiąc następny miesiąc
PnWtŚrCzPtSbN
Zapowiedzi wydarzeń Dodaj wydarzenie