Klawisze Dostępu

Klawisze Dostępności

Zamiast klawisza Alt możesz użyć H

Księga Identyfikacji Wizualnej
Facebook

Międzyrzecki Rejon Umocniony

Niezwykłym elementem krajobrazu Międzyrzecza są zagubione wśród lasów i pól żelbetowe bryły bunkrów, potężne stalowe kopuły i ciągnące się kilometrami rzędy betonowych słupów, tzw. “zębów smoka” - zapór przeciwczołgowych.

Pozostałości fortyfikacji Międzyrzeckiego Rejonu Umocnionego do dziś zadziwiają swym ogromem, pobudzają wyobraźnię, stanowiąc największą atrakcję turystyczną na Ziemi Międzyrzeckiej.

Fortyfikacje tworzył system kilkudziesięciu żelbetowych bunkrów. Około 21 z nich było połączonych za pomocą podziemnych korytarzy znajdujących się na głębokości 30-50 m., tworzących istny labirynt o łącznej długości około 30 km! Osią podziemi jest korytarz (Główna Droga Ruchu) biegnący wzdłuż linii północ-południe. Od niego odchodzą w różnych kierunkach liczne korytarze boczne, prowadzące do tzw. Obiektów. Z nich betonowe schody wiodą do naziemnej części obiektu - bunkra (”panzerwerku”).

Zwiedzanie bunkrów najlepiej zacząć w Pniewie. Zejścia do podziemi z przewodnikiem, możliwość wyboru trasy, wystawa militariów i wieża widokowa pozwolą poczuć i zrozumieć czym były umocnienia.

Ponadto w dwóch rezerwatach faunistycznych utworzonych w podziemiach MRU każdego roku zimuje ok. 30 tysięcy nietoperzy!

Teksty i zdjęcia Tomasz Biel

Wyszukiwanie galerii:

Międzyrzeckie Rejon Umocniony

Tomasz Biel
Tomasz Biel
Tomasz Biel
Tomasz Biel

Kalendarium

Kalendarium wydarzeń
poprzedni miesiąc następny miesiąc
PnWtŚrCzPtSbN
Zapowiedzi wydarzeń Dodaj wydarzenie