Klawisze Dostępu

Klawisze Dostępności

Zamiast klawisza Alt możesz użyć H

Księga Identyfikacji Wizualnej
Facebook

Gospodarka

Kapitał zagraniczny wybiera Lubuskie

Sektor prywatny województwa lubuskiego charakteryzuje się dużym rozdrobnieniem. Daje możliwość zatrudnienia w różnych działach gospodarki. Uelastycznia i lepiej uodparnia na zmiany koniunktury gospodarczej. Zdecydowanie dominują podmioty zatrudniające do 10 osób. Rośnie liczba firm od 10 do 50 pracowników. Słabością najmniejszych firm jest natomiast ich niska innowacyjność.

Dominuje działalność gospodarcza prowadzona przez osoby fizyczne. W 2008 roku stanowiły one prawie 8 na 10 podmiotów prywatnych. Największą liczbę stanowią przedsiębiorstwa z czterech sektorów gospodarki, i tak: handel i naprawy ciągle dominują, choć tendencja jest malejąca. Drugi sektor to obsługa nieruchomości oraz firm, i tu widoczne jest prawie podwojenie ilości tych przedsiębiorstw w ciągu 10 lat. Trzeci sektor to transport, magazynowanie i łączność. Ostatni to budownictwo.

Podmiotów gospodarczych zarejestrowanych w regionie jest nieco ponad 100 tys., co stawia Lubuskie na szóstym miejscu w Polsce, w przeliczeniu liczby przedsiębiorstw na mieszkańca. Lubuskie przedsiębiorstwa wytworzyły w 2007 roku PKB w wysokości 87 proc. średniej krajowej, co stawia województwo dokładnie w środku stawki i gdyby wyłączyć z analiz Warszawę, było by średnią krajową, co – biorąc pod uwagę wielkość i potencjał regionu – jest zadowalającym wynikiem, dającym porównywalny poziom, z o połowę liczniejszym sąsiadem z północy, województwem zachodniopomorskim.

Zainteresowanie kapitału zagranicznego inwestowaniem w Lubuskiem w ostatnim dziesięcioleciu z roku na rok rośnie.

Liczba spółek z kapitałem zagranicznym stanowi 38 proc. wszystkich spółek, co przy 24 proc. średniej krajowej stawia Lubuskie w ścisłej czołówce kraju. Ponad połowa z zainwestowanych w 2007 roku 1,5 mld zł nakładów zagranicznych, pochodziło od spółek z kapitałem niemieckim.

Badania Polskiej Agencji Informacji i Inwestycji Zagranicznych („Polska jako miejsce lokowania inwestycji niemieckich”) podają, że na pytanie o przyczynę podjęcia decyzji o lokowaniu inwestycji w Polsce miały wpływ takie czynniki, jak w: 62 proc interesujący rynek zbytu, 26 proc. niskie koszty pracy, 14 proc. szczególnie wykwalifikowani pracownicy, 13 proc argumenty podatkowe, 7 proc. przedłużone miejsce produkcji. Biorąc pod uwagę respondentów badania – którzy są dominującym inwestorem w regionie – można uznać, że w części te argumenty diagnozują przewagi konkurencyjne województwa i uwzględniając dodatkowo doskonałą lokalizację regionu i szybko rozwijającą się infrastrukturę, można wnioskować, że to są właśnie przyczyny lokowania tak wielu inwestycji zagranicznych w Lubuskiem.

W roku 2008 wśród dominujących artykułów importowanych znalazły się moduły LCD oraz węgiel.

W lubuskim eksporcie wiodącymi produktami były: wiązki i przewody elektryczne, papier toaletowy i ręczniki papierowe, części i akcesoria samochodowe, meble, wyroby z drewna i telewizory LCD (za sprawą gorzowskiego TPV i nowosolskiej Funai).

Centra gospodarcze regionu: Stolice Województwa, Lubuskie Trójmiasto, Łużyce… nowe gwiazdy województwa

• Gorzów Wielkopolski – stolica województwa, siedziba wojewody. Charakteryzuje się koncentracją nowoczesnych zakładów produkcyjnych z dobrze rozwiniętymi branżami m.in. przemysłu motoryzacyjnego (wiązki elektryczne, plastikowe wykończenia do aut), chemicznego, farmaceutycznego (leki dla zwierząt), elektronicznego (monitory LCD, obwody drukowane), maszynowego, ponadto z silnym budownictwem i handlem.

W północnej stolicy województwa działa szereg instytucji wsparcia biznesu. Funkcjonują dwa inkubatory przedsiębiorczości, w których młodzi przedsiębiorcy wcielają w praktykę gospodarczą swoją wiedzę. W mieście regularnie odbywają się imprezy targowe: targi funduszy europejskich, targi innowacji, targi zdrowia i urody Wellness, targi kulinarne czy targi nieruchomości. Gorzów Wielkopolski to również siedziba Zachodniej Izby Przemysłowo-Handlowej, młodej lecz dynamicznie rozwijającej się instytucji otoczenia biznesu, realizującej m.in. konkurs Lubuski Lider Biznesu.

• Zielona Góra – stolica województwa, siedziba marszałka. Południową stolicę województwa cechuje zróżnicowanie branżowe z wyraźną dominacją sektora usługowo-handlowego. W przetwórstwie przemysłowym wieloletnią tradycją cieszy się produkcja artykułów spożywczych i napojów alkoholowych. Kolejne to tzw. mała architektura ogrodowa, oprawy oświetleniowe, kosmetyki i obuwie Nowym obliczem gospodarczym miasta jest jednak zgoła odmienna branża. To nowoczesna – często na skalę światową – elektronika i systemy informatyczne. Firmy z tej branży prezentują rozwiązania o wysokim poziomie innowacyjności.

Innowacyjność firm wspiera Uniwersytet Zielonogórski z silnymi wydziałami inżynierskimi oraz Centrum Transferu Technologii. W mieście działa sieć instytucji otoczenia biznesu, od instytucji akademickich (inkubator przedsiębiorczości) poprzez samorządowe (Organizacja Pracodawców Ziemi Lubuskiej, świadcząca usługi m.in. w ramach krajowego systemu usług dla przedsiębiorców), aż do ogólnopolskich (jak np. Centrum Obsługi Inwestora działająca przy Agencji Rozwoju Regionalnego).

• Żary – nazwane stolicą polskich Łużyc. W branży produkcyjnej dominuje tu przemysł drzewny, szklarski, motoryzacyjny. Firmy z polskim kapitałem to producenci przekaźników, szkła hartowanego i profili wykończeniowych z tworzywa sztucznego. Firmy z kapitałem obcym przy użyciu najnowocześniejszych technologii produkują płyty i wyroby drewnopochodne, szyby do pojazdów i sprzętu, tekstyliów oraz systemów dachowych do aut. Zainwestowany kapitał zagraniczny to do tej pory 500 mln euro. Instytucje wspierające działalność firm do Fundacja „Przedsiębiorczość” prowadząca fundusz pożyczkowy, jak również Łużycka Izba Gospodarcza.

• Nowa Sól – miasto współtworzące z Sulechowem i Zieloną Górą Lubuskie Trójmiasto. Wykonało ono w przeciągu pięciu lat niesamowity skok gospodarczy. Z pozycji zapaści gospodarczej lat 90. stało się jednym z najsilniejszych przemysłowo lubuskich ośrodków. Od 2005 roku zainwestowało w tym niewielkim czterdziestotysięcznym mieście wiele zagranicznych inwestorów (min. z: Niemiec, Francji, Japonii, Wysp Brytyjskich, Włoch) oraz wiele polskich przedsiębiorstw. W nowosolskiej strefie ekonomicznej prężnie działają firmy z branży: spożywczej, motoryzacyjnej, elektronicznej, odlewniczej, maszynowej i elektrotechnicznej. Budują się wciąż nowe.

W mieście produkuje się podzespoły do najpopularniejszych typów aut, najnowszą technikę napędową, części do dużych aut dostawczych, gotowe samochody, telewizory LCD i orientalne produkty spożywcze.

Kostrzyńsko Słubicka Specjalna Strefa Ekonomiczna – instytucja działająca na obszarze trzech województw, która zdecydowanie zmieniła oblicze m.in. Kostrzyna nad Odrą i Słubic. Od 1997 roku wydała 175 pozwoleń na działalność w strefie. Przedsiębiorstwa powstałe w Kostrzynie i Słubicach charakteryzują się wykorzystaniem najnowszych i najbardziej zaawansowanych rozwiązań technicznych.

Położenie na granicy państw Polski i Niemiec sprawiło, że rozwinął się tu sektor usług: transport, medycyna, kosmetyka i handel. Przemysł reprezentowany jest przez dział chemiczny, metalowy, motoryzacyjny, przetwórstwo drewna i materiałów budowlanych.

fragment tekstu ze strony: http://coi-lubuskie.pl/PL/120/Wojewodztwo_Lubuskie/

drukujDrukuj poleć znajomemuPoleć znajomemu zapisz jako pdfZapisz jako PDF
Stronę redagował: IntraCOM Katowice 2012-06-05 14:04
na górę strony wstecz

Kalendarium

Kalendarium wydarzeń
poprzedni miesiąc następny miesiąc
PnWtŚrCzPtSbN
Zapowiedzi wydarzeń Dodaj wydarzenie