Klawisze Dostępu

Klawisze Dostępności

Zamiast klawisza Alt możesz użyć H

Księga Identyfikacji Wizualnej
Facebook

Gorzów Wielkopolski

Kościół katedralny p.w. WNMP

Kościół katedralny p.w. WNMPKościół Mariacki jest najstarszą budowlą w Gorzowie. Dokładna data rozpoczęcia budowy kościoła nie jest znana. Pierwsza pośrednia wzmianka z 1297 r. Mówi o proboszczu gorzowskim, który zobowiązał się do odprawiania codziennych mszy świętych w kaplicy św. Ducha, usytuowanej na prawobrzeżnym przedmieściu Gorzowa. Z dokumentu wystawionego rok później, wynika, że prawo patronatu nad kościołem przyznane zostało Kolegiacie Myśliborskiej. Stąd domniemanie, fara gorzowska istniała już w ostatnim dziesięcioleciu XIII wieku.

Świątynia powstała w wyniku długotrwałego procesu budowlanego. Ostatecznie ukształtowana pod koniec XV stulecia, uzyskała kształt trzynawowej, gotyckiej pseudobazyliki z dwuprzęsłowym prezbiterium i potężnym masywem wieżowym. Pomimo późniejszych przekształceń, kościół zachował gotycki charakter bryły, wystroju elewacji i rozplanowania wnętrza.

Kościół katedralny p.w. WNMPZe średniowiecznego wyposażenia zachowały się jedynie figury ze sceną pasyjną umieszczone na belce w łuku tęczowym, głowa św. Jana Chrzcicela na misie oraz wózek procesyjny z figurą Chrystusa na oślicy (zaginiony).

W czasach reformacji powstaje manierystyczny ołtarz szafkowy (ołtarz główny) ze sceną ukrzyżowania w części centralnej oraz figurami dwunastu apostołów w ruchomych skrzydłach po bokach. Cześć figur pochodzi ze starszego, gotyckiego ołtarza, przechowywanego prawdopodobnie w gorzowskim kościele. W 1566 roku nawy boczne zabudowano emporami dla wiernych, z roku 1619 pochodziła ambona z portretami Marcina Lutera i Filipa Melanchtona oraz ławy kościelne. W czasie okupacji miasta przez Szwedów, w kościele Mariackim znalazły się kamienne epitafia dzieci epitafium szwedzkiego majora Sabbla. Pierwsza informacja o organach pojawiła się 1598 roku, zbudowano je w warsztacie organomistrza Bekmanna.

Kalendarium

Kalendarium wydarzeń
poprzedni miesiąc następny miesiąc
PnWtŚrCzPtSbN
Zapowiedzi wydarzeń Dodaj wydarzenie