Klawisze Dostępu

Klawisze Dostępności

Zamiast klawisza Alt możesz użyć H

Księga Identyfikacji Wizualnej
Facebook

Chlastawa

Kościół p.w. Narodzenia NMP

Kościół p.w. Narodzenia NMPPo raz pierwszy miejscowość wymieniana jest w roku 1418. Ponownie, 1510 r. jako przynależna do parafii w Kosieczynie. Na początku XVII w. miejscowość przejęła protestancka szlachta – Brudzewscy i Schlichtingowie. W roku 1623, za sprawą koligacji rodzinnych, wieś stała się własnością Radislausa Miesitschka. Później, prawa odziedziczyli jego synowie – Zygmunt Fryderyk oraz Jan Ernst.

Kościół wzniesiony został z fundacji Radislausa Miesitschka w 1637 r., jako tzw. kościół graniczny (Grenzkirchen), przeznaczony między innymi dla prześladowanych protestantów ze Śląska. Powstał w miejscu wcześniejszej budowli, spalonej w 1635 r. W latach 1655-1660, w czasie wojny polsko-szwedzkiej, kościół splądrowano i znacznie uszkodzono. Straty były tak poważne, iż ponowna konsekracja nastąpiła dopiero w 1663 r. Wówczas też ufundowano nową chrzcielnicę i dzwony. W roku 1680 wykonano bogate polichromie we wnętrzu kościoła, między innymi na loży kolatorskiej Jana Ernesta Miesitschka i jego małżonki Barbary Małgorzaty. W roku 1690, z ich fundacji bryłę wzbogacono o zakrystię, a w 1692 r. o prezbiterium.

Kościół p.w. Narodzenia NMPW XIX wieku parafia znacznie się zmniejszyła, a sam kościół - jak mówią źródła - popadł w ruinę. Plany rozbiórki świątyni nie zostały zrealizowane. Właściciel Chlastawy Seweryn Zakrzewski, a także Kämmer – konserwator prowincji poznańskiej zadecydowali o remoncie,który został przeprowadzony w latach 1907-1911. Wnętrze przekryto pozornym sklepieniem kolebkowym z widocznymi elementami konstrukcji więźby dachowej, którą wsparto na centralnie usytuowanym słupie. Jest to jedyny taki przykład rozwiązania konstrukcyjnego na terenie obecnego województwa lubuskiego. Zmieniono wysokość budowli podwyższając ją o około 0,5 metra i wzbogacając jej bryłę o wieżę wzorowaną na bryle przy kościele w Kowianach, w okolicy Opola. Zachowane w kościele polichromie poddano konserwacji, częściowo wprowadzono także nowe malowidła, autorstrwa prof. Kutschmanna z Berlina. Po zakończeniu prac obiekt przekazano gminie.

Kościół w Chlastawie poświęcony został na potrzeby rytu rzymskokatolickiego 8 września 1957 r., jako kościół filialny parafii w Kosieczynie.

Kalendarium

Kalendarium wydarzeń
poprzedni miesiąc następny miesiąc
PnWtŚrCzPtSbN
Zapowiedzi wydarzeń Dodaj wydarzenie