Klawisze Dostępu

Klawisze Dostępności

Zamiast klawisza Alt możesz użyć H

Księga Identyfikacji Wizualnej
Facebook

Program Wieloletni "Niepodległa" na lata 2017-2021

Logo programu "Niepodległa"

 


24 maja 2017 roku rząd uchwalił Wieloletni Program „Niepodległa”. Ma on łączyć różne inicjatywy organizowane z okazji obchodów setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Obchody koordynowane są przez Biuro Programu „Niepodległa”.

Program zakłada działania w trzech obszarach (priorytetach). Pierwszy to projekty, za które będą odpowiedzialne narodowe instytucje kultury, podległe Ministerstwu Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Za drugi priorytet odpowiada Biuro Programu „Niepodległa” – w drugiej połowie 2017 roku BPN uruchomiło programy dotacyjne: „Koalicje dla Niepodległej” (wspierający organizację obchodów przez inicjatywy obywatelskie) oraz „Niepodległą” (skierowany do samorządowych instytucji kultury i organizacji pozarządowych). Informacje o rozpoczęciu naboru do projektów oraz zasadach przyznawania dotacji można wkrótce znaleźć na stronie internetowej niepodlegla.gov.pl.

Za program zagraniczny obchodów (trzeci priorytet) odpowiada Instytut Adama Mickiewicza. Będą to projekty prezentujące dorobek polskiej kultury ostatniego stulecia, ukazany w perspektywie tysiącletniej historii Polski.

W ramach programu "Niepodległa" w latach 2017-2021 realizowane będą różnorodne przedsięwzięcia upamiętniające rocznicę - od odsłaniania nowych pomników, wspierania publikacji historycznych, przez koncerty, wystawy a także włączenie się Polski w nurt międzynarodowych obchodów wydarzeń sprzed 100 lat.

Głównym celem programu jest wzmocnienie poczucia wspólnoty obywatelskiej Polaków i jeszcze silniejsze budowanie wśród nich "instynktów państwowotwórczych", dlatego - podkreśla - włączenie obywateli do wspólnego świętowania jest jednym z priorytetów programu.

  • Program będzie się opierał na trzech wartościach odzwierciedlających doświadczenie historyczne Polaków: wolności, poszanowaniu godności człowieka i jego praw

Cały wieloletni koszt programu to około 200 mln zł w budżecie ministerstwa kultury. Na kulminację obchodów w 2018 roku przeznaczone jest 70-80 mln zł.

W ramach prac nad programem, ministerstwo zleciło Narodowemu Centrum Kultury przeprowadzenie konkursu na identyfikację wizualną programu, stanowiącą jednocześnie identyfikację wizualną obchodów rocznicy. Wybrany znak oparty został na słowie pochodzącym z oryginalnego rękopisu Józefa Piłsudskiego.


Dodatkowe informacje o Programie "Niepodległa":

 

 

 

 

 

drukujDrukuj poleć znajomemuPoleć znajomemu zapisz jako pdfZapisz jako PDF
Stronę redagował: Katarzyna Wojciechowska 2018-11-15 14:50
na górę strony wstecz

Kalendarium

Kalendarium wydarzeń
poprzedni miesiąc następny miesiąc
PnWtŚrCzPtSbN
Zapowiedzi wydarzeń Dodaj wydarzenie