Klawisze Dostępu

Klawisze Dostępności

Zamiast klawisza Alt możesz użyć H

Księga Identyfikacji Wizualnej
Facebook

Aktualności Wydziału Polityki Społecznej

Europejski Dzień Przeciwdziałania Handlowi Ludźmi (2018-10-19)

18 października obchodzimy Europejski Dzień Przeciwko Handlowi Ludźmi. Handel ludźmi uznawany jest za współczesną formę niewolnictwa. Ofiarą handlu ludźmi może stać się zarówno kobieta, jak i mężczyzna.

Zgodnie z polskim prawem handel ludźmi jest zbrodnią, która polega na wykorzystaniu drugiego człowieka, w szczególności:

 • do pracy przymusowej,
 • w żebractwie,
 • w prostytucji, pornografii i innych formach seks – biznesu,
 • w niewolnictwie domowym,
 • do popełnienia przestępstw,
 • do pobierania narządów i tkanek.

W celu wykorzystania sprawcy namawiają, transportują, przekazują i przetrzymują swoje ofiary. Stosują wobec nich przemoc i groźby, uprowadzenia, podstęp lub oszustwo. Nadużywają stosunku zależności, wykorzystują krytyczne położenie ofiar, a także wręczają lub obiecują korzyści majątkowe ich opiekunom.

Jest to przestępstwo, nawet w sytuacji, kiedy ofiara wyrazi zgodę na warunki, jakie oferują jej sprawcy.   

Przestępstwo to zawsze stanowi poważne naruszenie praw człowieka, a także jego wolności i godności.

Za  handel ludźmi grozi w Polsce od 3 do 15 lat więzienia.

W województwie lubuskim od 2014 r. działa Wojewódzki Zespół ds. Przeciwdziałania Handlowi Ludźmi. Do tej pory z inicjatywy członków zespołu i z ich udziałem zorganizowano m.in:

 • projekt „Lubuski alians służb mundurowych i cywilnych wobec handlu ludźmi i przestępczości transgranicznej (w tym seminaria dla przedstawicieli służb i instytucji, kampanię społeczną, jeden z priorytetów Konkursu Wojewody Lubuskiego Społecznik Roku - „Profilaktyka handlu ludźmi – jako aktualne wyzwanie w przeciwdziałaniu przestępczości zorganizowanej”).
 • spotkanie edukacyjno – informacyjne w ramach projektu „Twoje bezpieczeństwo – nasza sprawa, praca w Holandii”. Projekt realizowany był przez lubuską Policję we współpracy z Policją niderlandzką.
 • wystawę mobilną pn. ”OBLICZA HANDLU LUDŹMI”.
 • projekt pn. „Twoje bezpieczeństwo – nasza sprawa – praca w Holandii”. Projekt realizowany był przez Komendę Wojewódzką Policji w Gorzowie Wlkp.
 • badania na temat świadomości ofiar handlu ludźmi w ramach konkursu grantowego Wojewody Lubuskiego pn. „Świadomość – wiedza – bezpieczeństwo” .

Działalność Zespołu została doceniona przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji, które wytypowało województwo lubuskie do podjęcia ekspertów Rady Europy (GRETA). Ministerstwo zaprosiło zespół do zaprezentowania osiągnięć jako „dobrych praktyk” podczas konferencji pn. „Poprawa współpracy w zakresie krajowych struktur powołanych do walki z handlem ludźmi” zorganizowanej w Warszawie w grudniu 2016 r.

Ponadto na prośbę Dyrektora Departamentu Narodów Zjednoczonych i Praw Człowieka, w 2017 roku w posiedzeniu Wojewódzkiego Zespołu ds. Przeciwdziałania Handlowi Ludźmi uczestniczyła delegacja Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie (OBWE). Członkowie zespołu prezentowali praktyki realizowane przez ich jednostki.  

Więcej informacji na temat handlu ludźmi można znaleźć na stronach internetowych:

http://handelludzmi.eu/

http://www.strada.org.pl

http://www.kcik.pl

 

Podobne wiadomości:

wszystkie wydarzenia

przejdź do stopki treści
drukujDrukuj poleć znajomemuPoleć znajomemu zapisz jako pdfZapisz jako PDF
Stronę redagował: Katarzyna Wojciechowska 2018-11-13 14:10:51
na górę strony wstecz

Wydział Polityki Społecznej

Kalendarium

Kalendarium wydarzeń
poprzedni miesiąc następny miesiąc
PnWtŚrCzPtSbN
Zapowiedzi wydarzeń Dodaj wydarzenie