Klawisze Dostępu

Klawisze Dostępności

Zamiast klawisza Alt możesz użyć H

Księga Identyfikacji Wizualnej
Facebook

Aktualności Wydziału Polityki Społecznej

Tydzień Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem (2021-02-19)

22 lutego przypada Międzynarodowy Dzień Ofiar Przestępstw, który wprowadzono w Polsce ustawą z 12 lutego 2003 roku. Przepisy te wskazują na potrzebę stałego monitorowania sytuacji osób pokrzywdzonych przestępstwem oraz podejmowania działań na rzecz poprawy ich położenia – poprzez uzyskanie przez te osoby skutecznej pomocy.

Za ofiarę przestępstwa uważa się każdą osobę fizyczną, której dobro chronione prawem jest bezpośrednio naruszone lub zagrożone przez przestępstwo i która może w związku z tym żądać respektowania swoich praw.

W powiązaniu z ustalonym Dniem, Ministerstwo Sprawiedliwości od lat ogłasza „Tydzień Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem”, który w 2021 roku przypada na okres od 22 do 28 lutego.

Zasadniczym celem tej inicjatywy jest zwrócenie szczególnej uwagi na potrzeby i prawa osób pokrzywdzonych różnymi formami przestępstw. Podczas obchodów „Tygodnia” wszyscy zainteresowani będą mogli zgłaszać się po bezpłatną pomoc, poradę i wsparcie m.in. do Ośrodków  Pomocy dla Osób Pokrzywdzonych Przestępstwem finansowanych ze środków Funduszu Sprawiedliwości, który podlega Ministrowi Sprawiedliwości.

Sieć Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem obejmuje 365 miejsc świadczenia pomocy w całej Polsce. Aktualnie na terenie województwa lubuskiego funkcjonuje Okręgowy Ośrodek Pomocy Pokrzywdzonym Przestępstwem w Gorzowie Wlkp. oraz 5 Lokalnych Punktów Pomocy Pokrzywdzonym Przestępstwem w: Międzyrzeczu, Słubicach, Sulęcinie, Strzelcach Krajeńskich i Kostrzynie nad Odrą.

Szczegółowe dane teleadresowe oraz informacje o godzinach otwarcia dostępne są na stronie internetowej: 

https://www.funduszsprawiedliwosci.gov.pl/pl/znajdz-osrodek-pomocy/  a więcej informacji o możliwości i zakresie uzyskania wsparcia z Funduszu Sprawiedliwości –  pod adresem: https://www.funduszsprawiedliwosci.gov.pl/pl/potrzebujesz-pomocy/

Zachęcamy osoby zainteresowane do skorzystania z możliwości uzyskania bezpłatnej porady i wsparcia specjalistów. Przypominamy, że o pomoc, poradnictwo czy wsparcie, także w związku z sytuacją kryzysową, można ubiegać się przez cały rok, zgłaszając się do różnych instytucji powołanych do tego celu (jak jednostki pomocy społecznej, organizacje pozarządowe), a przestępstwo, czy podejrzenie jego popełnienia – do najbliższej jednostki Policji.

 

WPS

wszystkie wydarzenia

przejdź do stopki treści
drukujDrukuj poleć znajomemuPoleć znajomemu zapisz jako pdfZapisz jako PDF
Stronę redagował: Joanna Kędzior 2021-02-19 13:42:08
na górę strony wstecz

Wydział Polityki Społecznej

Kalendarium

Kalendarium wydarzeń
poprzedni miesiąc następny miesiąc
PnWtŚrCzPtSbN
Zapowiedzi wydarzeń Dodaj wydarzenie