Klawisze Dostępu

Klawisze Dostępności

Zamiast klawisza Alt możesz użyć H

Księga Identyfikacji Wizualnej
Facebook

Aktualności Wydziału Polityki Społecznej

Konkurs „Senior+” edycja 2019 - rozstrzygnięty! (2019-02-12)

Konkurs „Senior+” edycja 2019 - rozstrzygnięty! Miliony dla seniorów. Ministerstwo przyznaje dofinansowanie

Blisko 250 nowych domów i klubów dla seniora może powstać w kraju w tym roku dzięki dofinansowaniu z rządowego programu „Senior+”. Pieniądze trafią też do samorządów już prowadzących tego typu placówki. Mówimy w sumie o 62,6 mln złotych.

W województwie lubuskim, w ramach moduł 1 tegorocznej edycji Programu Wieloletniego „Senior +”, powstanie 10 nowych  placówek „Senior+” oferujących 205 miejsc:

  •  1 Dzienny Dom „Senior +” ( miasto Żary)
  •  9 Klubów „Senior +” (gm. wiejska Nowa Sól, gm. Zwierzyn, gm. Lubiszyn, miasto Żagań, gm. Lubsko, gm. wiejska Żary, gm. Rzepin, gm. Dobiegniew, gm. Kolsko)

 W module 2 konkursu dofinansowanie otrzyma 17 już istniejących placówek na 478 miejsc:

  • 9  Dziennych Domów „Senior +” (gm. Zbąszynek, gm. Skwierzyna, miasto Zielona Góra, gm. Sulęcin, gm. Czerwieńsk, gm. Witnica, gm. Kargowa, gm. Międzyrzecz, powiat Słubicki);
  • 8  Klubów  „Senior +” (gm. Cybinka, miasto Gorzów Wlkp., miasto Zielona Góra, gm. Kłodawa, gm. Lubiszyn, gm. Szlichtyngowa, gm. Drezdenko, gm. Nowogród Bobrzański)
 
 
 
 

Poniżej publikujemy wzór oświadczenia o przyjęciu dotacji z Programu Wieloletniego "Senior+" na lata 2015-2020, edycja 2019 r. – należy je przesłać do Wydziału Polityki Społecznej Lubuskiego Urzędu Wojewódzkiego w Gorzowie Wlkp. w terminie 10 dni kalendarzowych, od dnia ogłoszenia wyników Konkursu, tj. do 22 lutego 2019 r. (liczy się data wpływu do urzędu).

Osoby do kontaktu w sprawie oświadczenia o przyjęciu dotacji: Izabela Ciepuch tel. 95-71-15-167, Mariola Wasiucionek tel. 95-71-15-772.

Pełne wyniki konkursu zostały opublikowane na stronach internetowych Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej:

https://www.gov.pl/web/rodzina/wyniki-otwartego-konkursu-ofert-edycja-2019

Senior+ w kraju

Dokumenty w otwartym konkursie tegorocznej edycji programu „Senior+”, można było składać do 4 stycznia. W sumie do MRPiPS wpłynęło 706 ofert od samorządów z całego kraju, ubiegających się o dotacje na utworzenie lub wsparcie Dziennych Domów i Klubów dla seniorów.

Cieszy nas fakt, że samorządy chętnie przystąpiły do konkursu, a zdecydowana większość przesłanych ofert spełniała warunki formalne, dzięki czemu mogliśmy przyznać dofinansowania. To dobra wiadomość przede wszystkim dla seniorów. Dzięki środkom z programu „Senior+” rozbudowana zostanie sieć placówek, w których osoby starsze znajdą dedykowaną dla siebie ofertę zajęć – mówi minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska.

Miliony dla seniorów

Do dofinansowania w tegorocznej edycji programu rekomendowano w sumie 664 oferty.

  • 243 oferty dotyczą uruchomienia nowych domów i klubów dla seniorów, w których znaleźć ma się 5,6 tys. miejsc. Samorządy w tym przypadku wnioskują o dofinansowanie rzędu blisko 38,1 mln złotych
  • 421 ofert to wnioski o dofinansowanie bieżącej działalności istniejących już placówek, które dysponują 11 tys. miejsc. W tym przypadku dotacja ma wynieść ok. 24,5 mln złotych.

W sumie – w obu modułach programu – łączna kwota dofinansowania wynosi 62,6 mln złotych.

O programie

Wieloletni program „Senior+” jest skierowany do jednostek samorządu terytorialnego. Jego celem jest zwiększenie aktywnego uczestnictwa w życiu społecznym osób starszych. W ramach programu rozbudowywana jest sieć Dziennych Domów oraz Klubów „Senior+”.

O dofinansowanie ubiegać mogą się gminy, powiaty i samorządy województw. Dotacja może być przeznaczona na utworzenie i wyposażenie Dziennych Domów i Klubów „Senior+”.

  • W pierwszym przypadku dofinansowanie może wynieść maksymalnie 300 tys. złotych
  • Na utworzenie klubów dla seniorów można dostać z kolei 150 tys. złotych dotacji

W ten sposób sfinansowane może być nawet 80 proc. całkowitego kosztu realizacji zadania.

Dofinansowana z budżetu państwa może być również bieżąca działalność istniejących już placówek. W tym przypadku dotacja nie może stanowić więcej niż 40 proc. całkowitego kosztu realizacji zadania.

  • Na utrzymanie jednego miejsca w Dziennym Domu „Senior +” można uzyskać miesięcznie nie więcej niż 300 złotych dofinansowania
  • Z kolei utrzymanie jednego miejsca w Klubie „Senior +” może być dofinansowane kwotą do 200 złotych miesięcznie

Placówki tego typu to miejsca, w których osoby starsze nie tylko mogą spędzać czas korzystając z oferty kulturalnej czy zajęć sportowych, ale również mają zapewnione posiłki oraz opiekę i pomoc w czynnościach dnia codziennego. Kluby „Senior +” działają w uproszczonej formule, żeby z programu mogły skorzystać również mniejsze gminy.

W latach 2015-2017 powstało w Polsce 240 tego typu placówek, które oferowały seniorom ponad 6,2 tys. miejsc. Natomiast tylko w ubiegłym roku było to 260 nowych domów i klubów dla seniorów. Z kolei środki na utrzymanie placówek wykorzystało 229 istniejących już placówek. Budżet programu w ubiegłym roku to 80 mln złotych. Taką samą kwotę zapisano na tegoroczną edycję programu.

Oświadczenie o przyjęciu dotacji - gmina

Oświadczenie o przyjęciu dotacji - powiat

WPS, MRPiPS

Przeciwdziałamy wykluczeniu cyfrowemu. Materiał przygotowany zgodnie ze standardami WCAG 2.0.

wszystkie wydarzenia

przejdź do stopki treści
drukujDrukuj poleć znajomemuPoleć znajomemu zapisz jako pdfZapisz jako PDF
Stronę redagował: Monika Mach 2019-02-14 15:07:53
na górę strony wstecz

Wydział Polityki Społecznej

Kalendarium

Kalendarium wydarzeń
poprzedni miesiąc następny miesiąc
PnWtŚrCzPtSbN
Zapowiedzi wydarzeń Dodaj wydarzenie