Klawisze Dostępu

Klawisze Dostępności

Zamiast klawisza Alt możesz użyć H

Księga Identyfikacji Wizualnej
Facebook

Aktualności Wydziału Polityki Społecznej

Konkurs „Senior+” edycja 2019 - rozstrzygnięty! (2019-02-12)

Konkurs „Senior+” edycja 2019 - rozstrzygnięty! Miliony dla seniorów. Ministerstwo przyznaje dofinansowanie

Blisko 250 nowych domów i klubów dla seniora może powstać w kraju w tym roku dzięki dofinansowaniu z rządowego programu „Senior+”. Pieniądze trafią też do samorządów już prowadzących tego typu placówki. Mówimy w sumie o 62,6 mln złotych.

W województwie lubuskim, w ramach moduł 1 tegorocznej edycji Programu Wieloletniego „Senior +”, powstanie 10 nowych  placówek „Senior+” oferujących 205 miejsc:

  •  1 Dzienny Dom „Senior +” ( miasto Żary)
  •  9 Klubów „Senior +” (gm. wiejska Nowa Sól, gm. Zwierzyn, gm. Lubiszyn, miasto Żagań, gm. Lubsko, gm. wiejska Żary, gm. Rzepin, gm. Dobiegniew, gm. Kolsko)

 W module 2 konkursu dofinansowanie otrzyma 17 już istniejących placówek na 478 miejsc:

  • 9  Dziennych Domów „Senior +” (gm. Zbąszynek, gm. Skwierzyna, miasto Zielona Góra, gm. Sulęcin, gm. Czerwieńsk, gm. Witnica, gm. Kargowa, gm. Międzyrzecz, powiat Słubicki);
  • 8  Klubów  „Senior +” (gm. Cybinka, miasto Gorzów Wlkp., miasto Zielona Góra, gm. Kłodawa, gm. Lubiszyn, gm. Szlichtyngowa, gm. Drezdenko, gm. Nowogród Bobrzański)
 
 
 
 

Poniżej publikujemy wzór oświadczenia o przyjęciu dotacji z Programu Wieloletniego "Senior+" na lata 2015-2020, edycja 2019 r. – należy je przesłać do Wydziału Polityki Społecznej Lubuskiego Urzędu Wojewódzkiego w Gorzowie Wlkp. w terminie 10 dni kalendarzowych, od dnia ogłoszenia wyników Konkursu, tj. do 22 lutego 2019 r. (liczy się data wpływu do urzędu).

Osoby do kontaktu w sprawie oświadczenia o przyjęciu dotacji: Izabela Ciepuch tel. 95-71-15-167, Mariola Wasiucionek tel. 95-71-15-772.

Pełne wyniki konkursu zostały opublikowane na stronach internetowych Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej:

https://www.gov.pl/web/rodzina/wyniki-otwartego-konkursu-ofert-edycja-2019

Senior+ w kraju

Dokumenty w otwartym konkursie tegorocznej edycji programu „Senior+”, można było składać do 4 stycznia. W sumie do MRPiPS wpłynęło 706 ofert od samorządów z całego kraju, ubiegających się o dotacje na utworzenie lub wsparcie Dziennych Domów i Klubów dla seniorów.

Cieszy nas fakt, że samorządy chętnie przystąpiły do konkursu, a zdecydowana większość przesłanych ofert spełniała warunki formalne, dzięki czemu mogliśmy przyznać dofinansowania. To dobra wiadomość przede wszystkim dla seniorów. Dzięki środkom z programu „Senior+” rozbudowana zostanie sieć placówek, w których osoby starsze znajdą dedykowaną dla siebie ofertę zajęć – mówi minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska.

Miliony dla seniorów

Do dofinansowania w tegorocznej edycji programu rekomendowano w sumie 664 oferty.

  • 243 oferty dotyczą uruchomienia nowych domów i klubów dla seniorów, w których znaleźć ma się 5,6 tys. miejsc. Samorządy w tym przypadku wnioskują o dofinansowanie rzędu blisko 38,1 mln złotych
  • 421 ofert to wnioski o dofinansowanie bieżącej działalności istniejących już placówek, które dysponują 11 tys. miejsc. W tym przypadku dotacja ma wynieść ok. 24,5 mln złotych.

W sumie – w obu modułach programu – łączna kwota dofinansowania wynosi 62,6 mln złotych.

O programie

Wieloletni program „Senior+” jest skierowany do jednostek samorządu terytorialnego. Jego celem jest zwiększenie aktywnego uczestnictwa w życiu społecznym osób starszych. W ramach programu rozbudowywana jest sieć Dziennych Domów oraz Klubów „Senior+”.

O dofinansowanie ubiegać mogą się gminy, powiaty i samorządy województw. Dotacja może być przeznaczona na utworzenie i wyposażenie Dziennych Domów i Klubów „Senior+”.

  • W pierwszym przypadku dofinansowanie może wynieść maksymalnie 300 tys. złotych
  • Na utworzenie klubów dla seniorów można dostać z kolei 150 tys. złotych dotacji

W ten sposób sfinansowane może być nawet 80 proc. całkowitego kosztu realizacji zadania.

Dofinansowana z budżetu państwa może być również bieżąca działalność istniejących już placówek. W tym przypadku dotacja nie może stanowić więcej niż 40 proc. całkowitego kosztu realizacji zadania.

  • Na utrzymanie jednego miejsca w Dziennym Domu „Senior +” można uzyskać miesięcznie nie więcej niż 300 złotych dofinansowania
  • Z kolei utrzymanie jednego miejsca w Klubie „Senior +” może być dofinansowane kwotą do 200 złotych miesięcznie

Placówki tego typu to miejsca, w których osoby starsze nie tylko mogą spędzać czas korzystając z oferty kulturalnej czy zajęć sportowych, ale również mają zapewnione posiłki oraz opiekę i pomoc w czynnościach dnia codziennego. Kluby „Senior +” działają w uproszczonej formule, żeby z programu mogły skorzystać również mniejsze gminy.

W latach 2015-2017 powstało w Polsce 240 tego typu placówek, które oferowały seniorom ponad 6,2 tys. miejsc. Natomiast tylko w ubiegłym roku było to 260 nowych domów i klubów dla seniorów. Z kolei środki na utrzymanie placówek wykorzystało 229 istniejących już placówek. Budżet programu w ubiegłym roku to 80 mln złotych. Taką samą kwotę zapisano na tegoroczną edycję programu.

Oświadczenie o przyjęciu dotacji - gmina

Oświadczenie o przyjęciu dotacji - powiat

PROJEKT UMOWY 2019 - moduł I

PROJEKT UMOWY 2019 - moduł II

Zał. nr 2 do umowy - Wniosek o przekazanie dotacji SENIOR+ 2019 r.

Zał. nr 3 do umowy Sprawozdanie z trwałości zadania

Zał. nr 4 do umowy sprawozdanie z wykonania zadania - moduł I

Zał. nr 4 do umowy sprawozdanie z wykonania zadania - moduł II

Zał. nr 5 do umowy - sprawozdanie z rozliczenia inwestycji

Ramowy wzór umowy o Partnerstwo

Program Inwestycyjny

 

WPS, MRPiPS

Przeciwdziałamy wykluczeniu cyfrowemu. Materiał przygotowany zgodnie ze standardami WCAG 2.0.

wszystkie wydarzenia

przejdź do stopki treści
drukujDrukuj poleć znajomemuPoleć znajomemu zapisz jako pdfZapisz jako PDF
Stronę redagował: Joanna Kędzior 2019-02-27 10:34:17
na górę strony wstecz

Wydział Polityki Społecznej

Kalendarium

Kalendarium wydarzeń
poprzedni miesiąc następny miesiąc
PnWtŚrCzPtSbN
Zapowiedzi wydarzeń Dodaj wydarzenie