Klawisze Dostępu

Klawisze Dostępności

Zamiast klawisza Alt możesz użyć H

Księga Identyfikacji Wizualnej
Facebook

Aktualności Wydziału Polityki Społecznej

Apel do rodzin chcących zapewnić całodobową opiekę osobom bliskim (2016-10-17)

Zanim zdecydujesz o wyborze placówki sprawdź, czy podmiot prowadzący posiada zezwolenie wojewody. Szukasz placówki, w której Twój bliski albo Ty sam otrzymasz całodobowo opiekę i wsparcie, gdzie będziesz czuł się bezpieczny i szanowany? 

Nie polegaj na tym, co widzisz, odwiedzając placówkę, pamiętaj, że jako gość jesteś tam na chwilę i nie możesz dowiedzieć się o wszystkim. Szukaj również informacji w internecie, w gminie i u wojewody.

Oto katalog czynności, które w tej sprawie musisz wykonać:

  1. Zgłoś się do ośrodka pomocy społecznej z terenu zamieszkania osoby, która szuka takiej pomocy. Może warto starać się o pobyt w prowadzonym przez powiat lub na jego zlecenie domu pomocy społecznej, zanim podejmiesz decyzję o prywatnej placówce? Jeśli masz wątpliwości w tej kwestii zadzwoń do działających z upoważnienia wojewody inspektorów nadzoru i kontroli pod nr tel.:  95 7115 450, 95 7115 484,  95 7115 542, 95 7115 278 lub zapytaj mailem polityka.spoleczna@lubuskie.uw.gov.pl. Możemy Ci pomóc zgłosić tą sprawę do ośrodka pomocy społecznej.
  2. Zacznij od sprawdzenia czy placówka działa legalnie, czyli na podstawie zezwolenia wojewody. Zajrzyj pod link https://bip.lubuskie.uw.gov.pl/polityka_spoleczna/Rejestry_jednostek_pomocy_spolecznej.html lub zadzwoń pod nr tel.: 95 7115 450, 95 7115 484,  95 7115 542, 95 7115 278. Jeśli placówka nie widnieje w rejestrze, to znaczy, że nie posiada zezwolenia na taką działalność. Wojewoda wydając zezwolenie potwierdza, że placówka zapewnia usługi zgodnie z obowiązującym standardem (nie tylko bytowym, ale również w zakresie opieki i pielęgnacji).
  3. Jeśli placówka posiada zezwolenie, sprawdź jak była oceniania przez inspektorów nadzoru i kontroli. Zajrzyj pod link https://bip.lubuskie.uw.gov.pl/kontrola/kontrola__zewnetrzna_w_LUW.html Protokoły kontroli, które tu znajdziesz zawierają treści częściowo wyłączone z publikacji, jeśli mogą negatywnie wpływać na wizerunek placówki. Dużo jednak dowiesz się o funkcjonowaniu placówki z dostępnych treści.
  4. Jeśli chcesz wiedzieć więcej o placówce, zgłoś się do Ośrodka Pomocy Społecznej w Gminie, w której placówka funkcjonuje. Dowiesz się jak przebiega ewentualna współpraca.
  5. Odwiedź placówkę i obejrzyj ją. Zwróć uwagę ile jest personelu w tym czasie  w Domu i co robią mieszkańcy. Czy dom „żyje”, czy widać mieszkańców.
  6. Podczas wizyty zapytaj o liczbę i sposób zatrudnienia osób do opieki i pielęgnacji mieszkańców (zapytaj ilu jest mieszkańców, będziesz mógł policzyć ile czasu są w stanie poświęcić pracownicy Twojemu bliskiemu), zapytaj jakie zajęcia są przewidziane dla mieszkańca, jak sobie radzi personel w przypadku niechęci mieszkańca do wykonywania określonych czynności (np. przyjmowania leków, ubierania się, jedzenia itp.), zapytaj czy stosują nagrody i kary wobec mieszkańców, zadawaj wszystkie pytania, które mogą dotyczyć twojego bliskiego w związku z jego nietypowymi zachowaniami.
  7. Jeśli w wyniku powyższych działań dalej nie wiesz co wybrać, pamiętaj, że jeśli rodzina nie jest w stanie zaopiekować się swoim bliskim, właściwy miejscowo ośrodek pomocy społecznej jest zobowiązany do zaproponowania rozwiązań, które w pełni zabezpieczą potrzeby osoby. Udaj się tam i złóż wniosek o skierowanie do domu pomocy społecznej lub zapewnienie usług opiekuńczych. Wniosek złóż na piśmie – dostaniesz decyzję administracyjną, od której w razie negatywnego rozstrzygnięcia – będziesz się mógł odwołać.

Pamiętaj, że jeśli w wyniku powyższych działań coś Cię zaniepokoi, możesz zgłosić sprawę do Wydziału Polityki Społecznej realizującego zadania w imieniu Wojewody Lubuskiego. Wiesz, że jakaś placówka działa nielegalnie, bez zezwolenia wojewody, widziałeś podczas swoich wizyt w placówkach,  że gdzieś mieszkańcy są źle traktowani, nie możesz uzyskać wsparcia ze strony ośrodka pomocy społecznej w kierunku zapewnienia opieki swojemu bliskiemu – dzwoń do nas, pisz lub mailuj.

Aktualnie prowadzone są czynności wyjaśniające związane z działalnością na terenie województwa lubuskiego placówek, które nie posiadają zezwolenia wojewody, a które świadczą całodobowe usługi dla osób starszych, niepełnosprawnych lub wymagających innej opieki. W stosunku do tych jednostek toczy się postępowanie nadzorczo-kontrolne (w tym także sankcyjne): „Rodzinny Dom Opieki U Basi i Józia” m. Gorzów Wlkp. http://gorzow-wielkopolski.lento.pl/rodzinny-dom-opieki-dla-osobstarszych,3826781.html, „Akacjowa Zagroda” Dobroszów Wielki gm. Nowogród Bobrzański http://www.akacjowazagroda.pl/, Rodzinny Dom Seniora „Leśne Zacisze” Żary http://lesne-zacisze.home.pl/.

 

WPS

wszystkie wydarzenia

przejdź do stopki treści
drukujDrukuj poleć znajomemuPoleć znajomemu zapisz jako pdfZapisz jako PDF
Stronę redagował: Marta Mikołajczyk 2016-10-17 15:29:04
na górę strony wstecz

Kalendarium

Kalendarium wydarzeń
poprzedni miesiąc następny miesiąc
PnWtŚrCzPtSbN
Zapowiedzi wydarzeń Dodaj wydarzenie