Klawisze Dostępu

Klawisze Dostępności

Zamiast klawisza Alt możesz użyć H

Księga Identyfikacji Wizualnej
Facebook

Wydarzenia

O „500 +” w nowej odsłonie (2019-06-19)

Przemawia Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej Kazimierz Kuberski, obok Wojewoda Lubuski
 

Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej Kazimierz Kuberski wspólnie z Wojewodą Lubuskim Władysławem Dajczakiem podsumowali stan przygotowań samorządów do realizacji programu „Rodzina 500+”. Od 1 lipca świadczenie wychowawcze będzie przysługiwało na wszystkie dzieci, bez względu na dochody rodziny.

Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej Kazimierz Kuberski gościł w Lubuskim Urzędzie Wojewódzkim w Gorzowie Wielkopolskim, gdzie odbył się briefing prasowy w ramach cyklu spotkań w regionie. Wiceminister Kazimierz Kuberski wspólnie z wojewodą Władysławem Dajczakiem podsumowali stan przygotowań samorządów do realizacji programu „Rodzina 500+” w nowej odsłonie. Za dwa tygodnie program Rodzina 500 plus zacznie funkcjonować w rozszerzonej formule.

– Spotykamy się praktycznie w przeddzień zmian w programie Rodzina 500 Plus. Chcemy, żeby procedury były dla rodzin jak najprostsze. zachęcamy, żeby wniosek składać od 1 lipca przez internet. Im szybciej złożymy wniosek tym szybciej otrzymamy środki. Samorządy są gotowe, mamy zabezpieczone środki na realizację programu Rodzina 500 Plus – powiedział w czasie spotkania z mediami Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej Kazimierz Kuberski.

Od 1 lipca świadczenie wychowawcze będzie przysługiwało na wszystkie dzieci, bez względu na dochody rodziny.

– To jest ważny moment, mówimy o rozszerzonym programie Rodzina 500 Plus. Od 1 lipca nie będzie kryterium dochodowego, pieniądze będą przysługiwały także na pierwsze dziecko. W województwie lubuskim to jest przyrost ponad dwukrotny. Do tej pory mieliśmy 87,5 tysiąca wypłat, aktualnie, według szacunkowych danych Głównego Urzędu Statystycznego, będzie to ponad 193 tysiące takich wypłat – powiedział wojewoda Władysław Dajczak dodając, że do tej pory korzystało z programu 59 tysięcy lubuskich rodzin, a od 1 kwietnia 2016 roku zostało wypłaconych ponad 1 miliard 800 milionów złotych.

– Raz jeszcze dziękuję lubuskim samorządom, które są doskonale przygotowane, aby ten program realizować. To jest kolejne wsparcie naszych lubuskich rodzin. Od najbliższego poniedziałku ruszamy po raz kolejny z busem, który będzie promował program 500 Plus w każdej gminie. Będzie można też uzyskać wszelkie informacje na temat wypełniania wniosków – dodał Wojewoda Lubuski.

W nowej odsłonie programu wsparcie trafi w sumie do 4,4 mln rodzin. Ze świadczenia skorzysta ok. 6,8 mln dzieci w całej Polsce. Te pieniądze stanowić będą realne wsparcie rodzin i inwestycję w przyszłość dzieci.

W briefingu prasowym udział wzięła również Dyrektor Gorzowskiego Centrum Pomocy Rodzinie Beata Kulczycka oraz kierownik Miejsko-Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Witnicy Tomasz Taupa.

Wyzwanie dla samorządów

Rozszerzenie formuły programu to również olbrzymie wyzwanie przede wszystkim dla samorządów, które obsługują program. Wzorem lat ubiegłych podjęto szereg działań, by zapewnić sprawny przebieg w samorządach procesu przyjmowania wniosków, przyznawania świadczeń na nowych zasadach i ich wypłaty. To przede wszystkim prostszy i krótszy wniosek (tylko dwie kartki), szczegółowy podręcznik dla samorządów o zmianach w ustawie, materiały informacyjne, uproszczone kreatory wniosków elektronicznych.

Kiedy złożyć wniosek?

Wnioski online o przyznanie świadczenia będzie można składać od 1 lipca za pośrednictwem kanałów bankowości elektronicznej, portalu Emp@tia oraz platformy usług elektronicznych ZUS. Ta forma aplikowania o świadczenie cieszy się wyjątkową popularnością, a liczba osób korzystających z niej systematycznie rośnie.

Udział banków w procesie składania wniosków ułatwia samorządom realizację programu – przyspiesza to proces przyznawania świadczeń, jak i umożliwia rodzinom złożenie wniosku bez konieczności wizyty w urzędzie.

Od 1 sierpnia wnioski będzie można składać tradycyjną drogą – podczas wizyty w urzędzie lub listownie.

Warto pamiętać, że złożenie wniosku do końca września gwarantuje rodzinom wypłatę świadczenia z wyrównaniem od lipca. Złożenie wniosku w okresie lipiec-sierpień 2019 r. oznacza, że świadczenie z wyrównaniem od lipca zostanie wypłacone najpóźniej do 31 października. Złożenie wniosku we wrześniu daje gwarancję wypłacenia świadczenia, z wyrównaniem od lipca, najpóźniej do 30 listopada. Uwaga, jeśli rodzic dziecka złoży wniosek po 30 września, świadczenie będzie przysługiwać od miesiąca złożenia wniosku.

Co jeszcze się zmieni?

Wprowadzony zostanie szczególny 3-miesięczny terminu – liczony od dnia urodzenia dziecka – na złożenie wniosku o świadczenie wychowawcze na nowonarodzone dziecko. Złożenie wniosku w tym czasie będzie gwarantowało przyznanie świadczenia z wyrównaniem od dnia narodzin dziecka. Dzisiaj rodzice mają na to 1 miesiąc.

Od 1 lipca wejdzie w życie również rozwiązanie pozwalające na przyznanie – z zachowaniem ciągłości – świadczenia wychowawczego drugiemu z rodziców dziecka w przypadku śmierci rodzica, któremu świadczenie zostało przyznane (lub który zmarł przed rozpatrzeniem złożonego wniosku). Dzisiaj w takiej sytuacji z dniem śmierci jednego z rodziców prawo do przyznanego świadczenia wygasa, gdyż jest to świadczenie osobiste, niezbywalne i niepodlegające dziedziczeniu.

 

jk, MRPiPS

Przeciwdziałamy wykluczeniu cyfrowemu. Materiał przygotowany zgodnie ze standardami WCAG 2.0.

 

 

Powiązana galeria zdjęć:

Wyszukiwanie galerii:

O „500 +” w nowej odsłonie

Autor jk
O „500 +” w nowej odsłonie
Autor jk
O „500 +” w nowej odsłonie
Autor jk
O „500 +” w nowej odsłonie

wszystkie wydarzenia

przejdź do stopki treści
drukujDrukuj poleć znajomemuPoleć znajomemu zapisz jako pdfZapisz jako PDF
Stronę redagował: Jolanta Krynicka 2019-07-01 15:07:26
na górę strony wstecz

Kalendarium

Kalendarium wydarzeń
poprzedni miesiąc następny miesiąc
PnWtŚrCzPtSbN
Zapowiedzi wydarzeń Dodaj wydarzenie