Klawisze Dostępu

Klawisze Dostępności

Zamiast klawisza Alt możesz użyć H

Księga Identyfikacji Wizualnej
Facebook

Wydarzenia

Pogranicznicy świętowali 100-lecie niepodległości (2018-11-14)

gen. bryg. SG Wojciech Skowronek i Wojewoda Lubuski gratulują odznaczonym funkcjonariuszom SG
 

W Nadodrzańskim Oddziale Straży Granicznej w Krośnie Odrzańskim odbył się uroczysty apel z okazji setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Na uroczystości przybył Wojewoda Lubuski Władysław Dajczak.  

Obchody poprzedziła msza święta w Kaplicy Nadodrzańskiego Oddziału SG w intencji Ojczyzny oraz nieżyjących już funkcjonariuszy i pracowników Straży Granicznej.

Rok 2018 to nie tylko 100. rocznica odzyskania niepodległości, ale także 90-lecie utworzenia Straży Granicznej, formacji, która aż do wybuchu II wojny światowej strzegła zachodniej granicy II Rzeczypospolitej Polskiej. Straż Graniczna jest kontynuatorem Korpusu Ochrony Pogranicza, który powstał w 1924 roku. W dniu 22.03.1928 roku ukazało się rozporządzenie Prezydenta RP Ignacego Mościckiego o powołaniu w miejsce istniejącej wówczas Straży Celnej – Straży Granicznej. Decyzja była uwieńczeniem reorganizacji systemu ochrony granicy północno-zachodniej, zachodniej i południowej.

Z okazji Święta Niepodległości w Nadodrzańskim Oddziale Straży Granicznej wręczono medale i odznaczenia za zasługi dla Straży Granicznej oraz awanse na wyższe stopnie służbowe.

- Trwamy w świętowaniu 100-lecia odzyskania niepodległości. Kulminacyjne obchody wojewódzkie  przeżywaliśmy w niedzielę w Gorzowie, te centralne w Warszawie. Uroczystości były bardzo udane. Dziękuję Państwu za wsparcie organizacyjne tych wydarzeń i uczestnictwo. To,  że II Rzeczypospolita stała się tak dużym państwem w ówczesnej Europie, to też zasługa Waszej, budowanej wówczas formacji. Dzisiaj żyjemy w wolnej, niepodległej Ojczyźnie. Rząd Pana Premiera Mateusza Morawieckiego buduje państwo bezpieczne, państwo które chce dostrzegać każdego obywatela, osadzone na silnym fundamencie i silnej gospodarce. Funkcjonariusze Straży Granicznej mają w tym ogromny udział. Z całego serca dziękuję za Wasze zaangażowanie, za Wasz profesjonalizm. Gratuluję wszystkim, którzy odebrali dzisiaj zasłużone  awanse i odznaczenia. Życzę satysfakcji z pełnienia tak odpowiedzialnej służby dla dobra Polski i Polaków – mówił do funkcjonariuszy SG Wojewoda Lubuski Władysław Dajczak.

Nadodrzański Oddział SG swoim zasięgiem obejmuje województwa: lubuskie, dolnośląskie i wielkopolskie. Ochraniany przez oddział odcinek granicy państwowej wynosi 716 km. W strukturze oddziału znajduje się 11 placówek SG. W Nadodrzańskim Oddziale Straży Granicznej służy 1216 funkcjonariuszy.

mw, SG

Podobne wiadomości:

Powiązana galeria zdjęć:

Wyszukiwanie galerii:

Pogranicznicy świętowali 100-lecie niepodległości

Autor mw
Wojewoda Lubuski przypina odznaczenie funkcjonariuszowi SG. Obok stoi gen. bryg. SG Wojciech Skowronek
Autor mw
gen. bryg. SG Wojciech Skowronek i Wojewoda Lubuski gratulują uściskiem ręki odznaczonym funkcjonariuszom SG
Autor mw
Wojewoda Lubuski gratuluje funkcjonariuszce SG i wręcza odznaczenie. Obok stoją pozostali wyróżnieni funkcjonariusze
Autor mw
Wojewoda Lubuski wręcza pracowniczce SG pamiątkową tablicę z odznaką SG. Obok stoją wyróżnieni pracownicy SG
Autor mw
Wojewoda Lubuski stoi pod namiotem Nadodrzańskiego Oddziału Straży Granicznej. Towarzyszą mu gen. bryg. SG Wojciech Skowronek i gen. dyw. Stanisław Czosnek Dowódca 11. Lubuskiej Dywizji Kawalerii Pancernej w Żaganiu

wszystkie wydarzenia

przejdź do stopki treści
drukujDrukuj poleć znajomemuPoleć znajomemu zapisz jako pdfZapisz jako PDF
Stronę redagował: Katarzyna Wojciechowska 2018-11-28 13:50:33
na górę strony wstecz

Kalendarium

Kalendarium wydarzeń
poprzedni miesiąc następny miesiąc
PnWtŚrCzPtSbN
Zapowiedzi wydarzeń Dodaj wydarzenie