Klawisze Dostępu

Klawisze Dostępności

Zamiast klawisza Alt możesz użyć H

Księga Identyfikacji Wizualnej
Facebook

Wydarzenia

Zwolnienia lekarskie już tylko w formie elektronicznej (2018-11-13)

Wojewoda Lubuski, Podsekretarza Stanu w Ministerstwie Zdrowia, Dyrektor Lubuskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ i Dyrektor ZUS Oddział w Zielonej Górze na briefingu prasowym
 

1 grudnia 2018 r. papierowe zwolnienia lekarskie odejdą do historii.  Zamiast L-4 lekarze będą wystawiać wyłącznie e-ZLA, czyli zwolnienia lekarskie w wersji elektronicznej. O korzyściach dla pacjentów i lekarzy oraz wymogach technicznych tego rozwiązania mówili Wojewoda Lubuski Władysław Dajczak i Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Zdrowia Janusz Cieszyński.

W siedzibie Lubuskiego Oddziału Wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia w Zielonej Górze odbyła się konferencja prasowa z udziałem Wojewody Lubuskiego Władysława Dajczaka, Podsekretarza Stanu w Ministerstwie Zdrowia Janusza Cieszyńskiego, Dyrektora Lubuskiego Oddziału Wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia Piotra Brombera oraz Dyrektora Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Oddział w Zielonej Górze Romana Śniedziewskiego.

Do tej pory możliwe było wystawianie zwolnień w dwóch wersjach: tradycyjnej papierowej i elektronicznej. Na początku 2016 roku wystawianych było od 1 do 3 proc. zwolnień elektronicznych. Obecnie  ilość wystawianych e-zwolnień zbliża się do 50 proc. E-zwolnienia są  częścią procesu informatyzacji ochrony zdrowia.

- To ważny temat. Dlatego trzeba było przejść cały proces przygotowań. E-zwolnienia to ogromne ułatwienie dla pracowników, pacjentów, pracodawców i lekarzy. Elektroniczna forma zwolnień przyniesie same korzyści, będzie wygodniejsza i bardziej przyjazna. Statystyki w kraju pokazują, że w październiku, w województwie lubuskim wystawiono  najmniej zwolnień elektronicznych. Mamy co nadrabiać. Stąd dzisiejsze spotkanie z lekarzami i pracodawcami, aby o tym porozmawiać – mówił Wojewoda Lubuski na konferencji prasowej w oddziale  NFZ w Zielonej Górze.

- Na elektronizację służby zdrowia stawia cały Rząd. Nie tylko Ministerstwo Zdrowia, Ministerstwo Rodziny Pracy i Polityki Społecznej, ale też sam Pan Premier, który mówił o tym w swoim expose.  Elektroniczne zwolnienia to przede wszystkim wygoda dla pacjenta, który nie musi już korzystać z papierowego zwolnienia i zanosić je osobiście do pracodawcy.  To także wygoda dla lekarzy, którzy po wpisaniu numeru PESEL będą mieli wszystkie dane, które musieli dotychczas wprowadzać ręcznie, w e-zwolnieniu są wpisywane automatycznie. Ogromną pracę wykonał ZUS przy wdrażaniu e-zwolnień. Są takie oddziały w Polsce, w których ponad 70 procent jest wydawanych zwolnień elektronicznych. System działa.  Liczymy, że  1 grudnia wszyscy lekarze będą gotowi.  Żeby ułatwić tę transformację Ministerstwo Zdrowia  wspólnie z Ministerstwem Rodziny Pracy i Polityki Społecznej przygotowało specjalny program wsparcia zakupów infrastruktury, oprogramowania oraz szkoleń. Na ten cel przeznaczono w tym roku 50 mln zł, w przyszłym roku 20 mln zł. W ramach pakietu usprawnień weszła również możliwość korzystania z asystentów medycznych - mówił Podsekretarza Stanu w Ministerstwie Zdrowia Janusz Cieszyński.

Minister, powołując się na wyniki badań przeprowadzonych przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych podkreślił, że ponad 75 proc. lekarzy czeka na ten graniczny moment, na 1 grudnia, gdy trzeba będzie wystawiać zwolnienia elektroniczne i wtedy będą je wystawiać.  

Od stycznia tego roku ZUS zintensyfikował działania zmierzające do tego, by przekonać lekarzy do wystawiania zaświadczeń w formie elektronicznej. Minister zaznaczył, że ZUS zawarł porozumienia z placówkami medycznymi, zindywidualizował formy szkolenia lekarzy i zakładania ich profili na Platformie Usług Elektronicznych.

Nowe przepisy wprowadzające wyłączność tzw. e-zwolnień miały obowiązywać już od pierwszego lipca. Na wniosek Ministerstwa Zdrowia termin ten przesunięto na początek grudnia, po to by do pracy przygotować i przeszkolić tak zwanych asystentów medycznych, których zadaniem będzie wsparcie lekarzy przy wystawianiu elektronicznych zwolnień. Do tej grupy zalicza się m.in. pielęgniarki, ratowników medycznych czy sekretarki medyczne. O samym zwolnieniu nadal decyduje wyłącznie lekarz, asystent wykonuje jedynie techniczne czynności.

Według danych ZUS, najwięcej e-zwolnień w stosunku do tradycyjnych zaświadczeń lekarskich wystawiono w październiku w województwach zachodniopomorskim (59,4 proc.), mazowieckim (56,9 proc.) i podlaskim (55,7 proc.). Najmniej - w woj. lubuskim (33 proc.), lubelskim (35,5 proc.) i wielkopolskim (35,9 proc.).

mw

Podobne wiadomości:

Powiązana galeria zdjęć:

Wyszukiwanie galerii:

Zwolnienia lekarskie już tylko w formie elektronicznej

Autor jk
Wojewoda Lubuski, Podsekretarza Stanu w Ministerstwie Zdrowia, Dyrektor Lubuskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ i Dyrektor ZUS Oddział w Zielonej Górze podczas konferencji, widok na sal Gorzowie Wlkp.
Autor jk
Wojewoda Lubuski, Podsekretarza Stanu w Ministerstwie Zdrowia, Dyrektor Lubuskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ i Dyrektor ZUS Oddział w Gorzowie Wlkp. na briefingu prasowym
Autor jk
Wojewoda Lubuski, Podsekretarza Stanu w Ministerstwie Zdrowia, Dyrektor Lubuskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ i Dyrektor ZUS Oddział w Gorzowie Wlkp. podczas konferencji
Autor mw
Lekarze i pracodawcy podczas spotkania, w tle stół prezydialny
Autor mw
Widok na uczestników spotkania
Autor mw
Wojewoda Lubuski, Podsekretarza Stanu w Ministerstwie Zdrowia, Dyrektor Lubuskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ i Dyrektor ZUS Oddział w Zielonej Górze na briefingu prasowym

wszystkie wydarzenia

przejdź do stopki treści
drukujDrukuj poleć znajomemuPoleć znajomemu zapisz jako pdfZapisz jako PDF
Stronę redagował: Jolanta Krynicka 2018-11-21 09:42:36
na górę strony wstecz

Kalendarium

Kalendarium wydarzeń
poprzedni miesiąc następny miesiąc
PnWtŚrCzPtSbN
Zapowiedzi wydarzeń Dodaj wydarzenie