Klawisze Dostępu

Klawisze Dostępności

Zamiast klawisza Alt możesz użyć H

Księga Identyfikacji Wizualnej
Facebook

Wydarzenia

Niech żyje Niepodległa! (2018-11-11)

 
Mali Gorzowiacy w strojach ludowych występują na Placu Grunwaldzkim (powiększ zdjęcie)
 

Rozpoczęły się Wojewódzkie Obchody Stulecia Odzyskania Niepodległości przez Polskę. Wojewoda Lubuski Władysław Dajczak, Prezydent Miasta Gorzowa Wielkopolskiego Jacek Wójcicki oraz przedstawiciele służb złożyli kwiaty pod pomnikiem Marszałka Józefa Piłsudskiego.

- Chcemy dziękować wszystkim rodakom, którzy doprowadzili do wolnej i niepodległej Polski. Jednym z jej ojców jest niewątpliwie Marszałek Józef Piłsudski. W Gorzowie Wielkopolskim mamy wspaniały pomnik Marszałka, w związku z tym, obchody setnej rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę rozpoczynamy złożeniem kwiatów w tym miejscu – mówił wojewoda przed rozpoczęciem uroczystości.

W Kościele pw. NMP Królowej Polski przy ul. Żeromskiego 21 w Gorzowie Wielkopolskim odbyła się Msza Święta koncelebrowana przez biskupa diecezji zielonogórsko-gorzowskiej ks. Tadeusza Lityńskiego. Uczestnicy Mszy Świętej przemaszerowali ulicami miasta na Plac Grunwaldzki, gdzie rozpoczęły się uroczystości zgodne z ceremoniałem wojskowym.

- Dziękuję wszystkim za dzisiejszą wspólnotę, a szczególnie, za obecność, młodym ludziom. To Wy musicie pamiętać, że wolność nie jest dana raz na zawsze, że trzeba o nią zabiegać i pielęgnować ją. Bądźmy dumni z tego, że jesteśmy Polakami, bądźmy dumni z Polski. Niech żyje nasza wolna, suwerenna i niepodległa Ojczyzna, nasza Polska! - mówił podczas oficjalnych obchodów Wojewoda Lubuski Władysław Dajczak. 

O godzinie 12:00, w ramach ogólnopolskiej akcji "Niepodległa do hymnu!" został odśpiewany Hymn Państwowy. Obchody ubarwili swoim występem Mali Gorzowiacy. Tradycyjnie już, podczas święta odzyskania niepodległości przez Polskę, zaślubione zostały klasy mundurowe. Rotę ślubowania odczytał wojewoda.

Park Słowiański

W Parku Słowiańskim już od 12:00 na mieszkańców czekały atrakcje. Poza wojskową grochówką była fotobudka, księga pamiątkowa, wata cukrowa i malowanie buziek dla dzieci. O 13:30 ruszyła rekonstrukcja bitew polsko-bolszewickich. Po niej wystąpił „Stutthof apel cieni” oraz teatr muzyczny „Od czapy”.

O godzinie 15:00 Wojewoda Lubuski Władysław Dajczak wystartował "III Bieg Niepodległości" na 11 kilometrów, który przebiegł ulicami Gorzowa. W tym samym czasie odbywały się biegi dla dzieci. Zwycięzcom wręczono medale oraz nagrody. Na koniec odbyło się też losowanie nagród. Wszyscy startujący w III Biegu Niepodległości mieli szanse na upominek. Zwieńczeniem tej części obchodów był pokaz sztucznych ogni, które rozświetliły niebo nad placem.

Wojewoda Lubuski Władysław Dajczak podziękował mieszkańcom za dwa dni pełne radosnego świętowania. Niestety, z powodu złych warunków pogodowych, zapowiadana wizyta Prezydenta RP Andrzeja Dudy w Gorzowie Wielkopolskim została odwołania. Mimo tego wojewoda zachęcił mieszkańców do pozostania na Placu Słowiańskim i wspólnego śpiewania pieśni patriotycznych przy ognisku. Na zakończenie obchodów Wojewoda Lubuski jeszcze raz podziękował mieszkańcom za wspaniałe, wspólne świętowanie:

- Dziękuję Wam za zbudowanie wspaniałej wspólnoty dumnych Polaków! Myślę, że pokazaliśmy dzisiaj jak przywiązani jesteśmy do naszej historii i naszych bohaterów - mówił wojewoda podkreślając, że Prezydent RP Andrzej Duda w najbliższym możliwym terminie odwiedzi mieszkańców Gorzowa Wielkopolskiego, którzy tak tłumnie przybyli do Parku Słowiańskiego.

 

 

kw

Podobne wiadomości:

Powiązana galeria zdjęć:

Wyszukiwanie galerii:

Niech żyje Niepodległa!

Autor jk
biało-czerwone chorągiewki
Autor jk
Pomnik Marszałka Piłsudskiego
Autor jk
Delegacje przygotowane do składania kwiatów
Autor mw
Harcerze niosący podczas przemarszu 50 metrową, biało-czerwoną flagę
Autor jk
Wojewoda Lubuski składa kwiaty pod pomnikiem
Autor mw
Pomnik Marszałka Piłsudskiego
Autor jk
Wojewoda podczas Mszy Świętej
Autor jk
Młodzież rozdaje biało-czerwone chorągiewki
Autor mw
Wojewoda podczas składania kwiatów pod pomnikiem Marszałka Piłsudskiego
Autor jk
Harcerki podczas przemarszu
Autor jk
Przemarsz na Plac Grunwaldzki
Autor jk
Przemarsz na Plac Grunwaldzki
Autor jk
Przemarsz na Plac Grunwaldzki
Autor jk
Przemarsz na Plac Grunwaldzki
Autor mw
Mieszkańcy podczas uroczystości na Placu Grunwaldzkim
Autor jk
Wojewoda przemawia podczas oficjalnych uroczystości
Autor jk
Mali Gorzowiacy podczas uroczystości na Placu Grunwaldzkim
Autor mw
Mali Gorzowiacy podczas uroczystości na Placu Grunwaldzkim
Autor jk
Mali Gorzowiacy podczas uroczystości na Placu Grunwaldzkim
Autor mw
Poczty sztandarowe na placu

wszystkie wydarzenia

przejdź do stopki treści
drukujDrukuj poleć znajomemuPoleć znajomemu zapisz jako pdfZapisz jako PDF
Stronę redagował: Jolanta Krynicka 2018-11-21 09:42:32
na górę strony wstecz

Kalendarium

Kalendarium wydarzeń
poprzedni miesiąc następny miesiąc
PnWtŚrCzPtSbN
Zapowiedzi wydarzeń Dodaj wydarzenie