Klawisze Dostępu

Klawisze Dostępności

Zamiast klawisza Alt możesz użyć H

Księga Identyfikacji Wizualnej
Facebook

Wydarzenia

W Świebodzinie uczczono zwycięski zryw niepodległościowy (2018-11-03)

 

W ramach Tygodnia Patriotycznego w Świebodzinie odbyła się rekonstrukcja historyczna bitwy  z czasów powstania wielkopolskiego. W wydarzeniu uczestniczył Wojewoda Lubuski Władysław Dajczak.

 Z okazji rocznicy 100-lecia powstania wielkopolskiego w Świebodzinie przypomniano postać dowódcy insurekcji wielkopolskiej gen. Józefa Dowbor-Muśnickiego oraz powstańca Marcina Normana. Inscenizację historyczną przygotowano na podstawie ich wspomnień. W rekonstrukcji batalistycznej wzięli udział harcerze, uczniowie i żołnierze z 17. Wielkopolskiej Brygady Zmechanizowanej z Międzyrzecza. 

Powstanie wielkopolskie rozpoczęło się 27 grudnia 1918 roku. Było jednym z niewielu polskich zrywów niepodległościowych zakończonych sukcesem. Dzięki niemu ziemie Wielkopolski zostały włączone do tworzącej się II Rzeczypospolitej.

- Cieszę się bardzo, że inscenizacją historyczną w Świebodzinie rozpoczynamy wspaniały czas świętowania wielkiego jubileuszu 100-lecia odzyskania niepodległości. Po 123. latach niewoli, spełnił się sen kilku pokoleń Polaków.  Po zakończeniu I wojny światowej, wszyscy wielcy uznali, że Polska powinna powrócić na mapę Europy. Ale Polska miała być małym państwem, utworzonym z Królestwa i Zachodniej Galicji, a stała się jednym z największych państw tamtej Europy. Sami ją sobie wywalczyliśmy. Potrafiliśmy w krótkim czasie zbudować silną, potężną armię, która zatrzymała rewolucję bolszewicką i uchroniła przed nią całą Europę. Zbudowaliśmy nowoczesną administrację i gospodarkę. I chociaż II Rzeczpospolita trwała tylko 21 lat, to wychowała pokolenia Polaków, które dzielnie walczyło w II wojnie światowej. Dziś trzeba pamiętać o  przekazie św. Jana Pawła II, że wolność nie jest dana raz na zawsze, trzeba o nią dbać i ją pielęgnować. Pamiętajmy też o nauce  Ojców naszej niepodległości, że w sprawach najważniejszych dla Ojczyzny zawsze musimy być razem – przypomniał Wojewoda Lubuski Władysław Dajczak.

- Dziękuję za ten piękny przekaz pamięci historycznej dla młodych Lubuszan. Za chwilę będziemy świętować 11. listopada. Zapraszam wszystkich do Gorzowa, na wojewódzkie obchody,  tym bardziej, że spotkało nas wielkie wyróżnienie. Razem z nami świętować będzie Prezydent RP Andrzej Duda, który, po uroczystościach w Warszawie będzie wieczorem o godz. 20.00 razem z nami śpiewał pieśni patriotyczne przy ognisku. Radujmy się, bądźmy dumni z tego, że jesteśmy Polakami – zapraszał na obchody Święta Niepodległości do Gorzowa Wojewoda Lubuski.

Po zakończeniu inscenizacji batalistycznej Władysław Dajczak wręczył odznaczenia państwowe: Srebrne Krzyże Zasługi w imieniu Prezydenta RP zasłużonym Lubuszanom za działalność na rzecz społeczności lokalnej. Odznaczenia otrzymali: Jacek Ogorzałek, Norbert Piątkowski, Marek Wojda.

 mw

Podobne wiadomości:

Powiązana galeria zdjęć:

Wyszukiwanie galerii:

W Świebodzinie uczczono zwycięski zryw niepodległościowy

Autor mw
Wojewoda Lubuski przemawia na tle zrekonstruowanej barykady powstania wielkopolskiego
Autor mw
Wojewoda Lubuski wręcza odznaczenia państwowe zasłużonym Lubuszanom podczas uroczystości inscenizacji historycznej
Autor mw
Wojewoda Lubuski pozuje do pamiątkowego zdjęcia z odznaczonymi Lubuszanami na tle zrekonstruowanej barykady powstania wielkopolskiego
Autor mw
Rekonstrukcja walk powstańczych żołnierzy polskich z pruskimi
Autor mw
Ewakuacja rannych z pola bitwy powstania wielkopolskiego - rekonstrukcja
Autor mw
Wspólne zdjęcie Wojewody Lubuskiego z uczestnikami inscenizacji historycznej
Autor mw
Przejazd powstańców wielkopolskich samochodem retro z flagami polskimi po zwycięskiej bitwie
Autor mw
Wojewoda Lubuski ze Starostą Świebodzińskim ogląda inscenizację historyczną

wszystkie wydarzenia

przejdź do stopki treści
drukujDrukuj poleć znajomemuPoleć znajomemu zapisz jako pdfZapisz jako PDF
Stronę redagował: Jolanta Krynicka 2018-11-15 14:03:25
na górę strony wstecz

Kalendarium

Kalendarium wydarzeń
poprzedni miesiąc następny miesiąc
PnWtŚrCzPtSbN
Zapowiedzi wydarzeń Dodaj wydarzenie