Klawisze Dostępu

Klawisze Dostępności

Zamiast klawisza Alt możesz użyć H

Księga Identyfikacji Wizualnej
Facebook

Wydarzenia

Czujka na straży Twojego bezpieczeństwa (2018-10-29)

Wojewoda, Komendant Wojewódzki KWPSP i ogniomistrz na tle ścianki PSP
 

„Czujka na straży Twojego bezpieczeństwa”, to ogólnopolska kampania edukacyjno- informacyjna na temat zagrożeń związanych z możliwością powstania pożarów w mieszkaniach lub domach jednorodzinnych oraz zatruciem tlenkiem węgla. W województwie lubuskim zainaugurował ją Wojewoda Lubuski Władysław Dajczak, Komendant Wojewódzki Państwowej Straży Pożarnej Patryk Maruszak oraz przedstawiciel Korporacji kominiarzy Polskich Oddziału Lubuskiego – Mistrzowie kominiarscy Ditter Walenowski.

W województwie lubuskim w ciągu ostatnich 5 lat w pożarach mieszkań i domów życie straciło 80 osób, a około 500 zostało rannych. Około 300 osób zostało rannych w zdarzeniach z udziałem tlenku węgla, a 8 straciło życie  - podkreślał Komendant Wojewódzki Państwowej Straży Pożarnej Patryk Maruszak podkreślając jak ważne jest prowadzenie szeroko zakrojonej kampanii informacyjnej.

- Gorąco popieram tę akcję i apeluję do wszystkich Lubuszan – zarządców i właścicieli nieruchomości – o przestrzeganie obowiązku okresowego dokonywania przeglądów i czyszczenie przewodów kominowych oraz sprawdzenie instalacji wentylacyjnej. Zwracam się też do nauczycieli w szkołach by rozmawiali na ten temat z dziećmi i młodzieżą – mówił Wojewoda Lubuski, podkreślając: W naszych domach powinniśmy czuć się bezpiecznie. Mam nadzieję, że rozpoczęta dziś akcja poprawi świadomość i bezpieczeństwo mieszkańców naszego regionu. 

Corocznie statystyki Państwowej Straży Pożarnej pokazują, iż w sezonie grzewczym wzrasta w Polsce liczba tragicznych pożarów oraz śmiertelnych zatruć tlenkiem węgla. Najczęstszą przyczyną powstania pożarów są wady  lub niewłaściwa eksploatacja urządzeń grzewczych, elektrycznych i gazowych. W tym samym okresie odnotowuje się wzrost śmiertelnych zatruć tlenkiem czadu.

Skąd się bierze czad i dlaczego jest tak niebezpieczny?

Czad, czyli tlenek węgla powstaje podczas procesu niecałkowitego spalania materiałów palnych. Ma silne własności toksyczne, jest lżejszy od powietrza dlatego też gromadzi się głównie pod sufitem. Niebezpieczeństwo zaczadzenia wynika z faktu, że tlenek węgla jest:

• bezwonny,

• bezbarwny,

• pozbawiony smaku.

Czad blokuje dostęp tlenu do organizmu, poprzez zajmowanie jego miejsca w hemoglobinie (czerwonych krwinkach), powodując przy długotrwałym narażeniu śmierć.

Co jest główną przyczyną zatruć tlenkiem węgla?

Głównym źródłem zatruć w budynkach mieszkalnych jest niesprawność przewodów kominowych: wentylacyjnych i dymowych. Ich wadliwe działanie może wynikać z:

• nieszczelności,

• braku konserwacji, w tym czyszczenia,

• wad konstrukcyjnych,

• niedostosowania istniejącego systemu wentylacji do standardów szczelności stosowanych okien i drzwi, w związku z wymianą starych okien i drzwi na nowe.

Co zrobić, aby uniknąć zaczadzenia?

• Systematycznie czyść, sprawdzaj szczelność i wykonuj przeglądy techniczne przewodów kominowych.

• Użytkuj tylko sprawne techniczne urządzenia, zgodnie z instrukcją producenta.

• Nie zasłaniaj i nie przykrywaj urządzeń grzewczych.

• Nie zaklejaj i nie zasłaniaj kratek wentylacyjnych.

Sto czujek na 100-lecie niepodległości

Komendant Wojewódzki Państwowej Straży Pożarnej ogłosił konkurs pod nazwą „Sto czujek na 100-lecie niepodległości”. Konkursowe pytania znajdują się na stronie internetowej Komendy Wojewódzkiej Straży Pożarnejożarnej. Zwycięzcy otrzymają czujkę tlenku węgla bądź czujkę dymu.


jk, kw, www.straz.gorzow.pl

Podobne wiadomości:

wszystkie wydarzenia

przejdź do stopki treści
drukujDrukuj poleć znajomemuPoleć znajomemu zapisz jako pdfZapisz jako PDF
Stronę redagował: Jolanta Krynicka 2018-11-15 14:04:33
na górę strony wstecz

Kalendarium

Kalendarium wydarzeń
poprzedni miesiąc następny miesiąc
PnWtŚrCzPtSbN
Zapowiedzi wydarzeń Dodaj wydarzenie