Klawisze Dostępu

Klawisze Dostępności

Zamiast klawisza Alt możesz użyć H

Księga Identyfikacji Wizualnej
Facebook

Wydarzenia

O profilaktyce ASF (2018-10-25)

Wojewoda przemawia na tle prezentacji. (powiększ zdjęcie)
 

W Lubuskim Urzędzie Wojewódzkim odbyła się konferencja dotycząca zwalczania choroby Afrykańskiego Pomoru Świń. W spotkaniu uczestniczyli Główny Lekarz Weterynarii, minister Paweł Niemczuk oraz Wojewoda Lubuski Władysław Dajczak.

– Konferencja jest podsumowaniem działań, które w dniach od 1 do 5 października 2018 roku na terenie wszystkich powiatów organizowała Inspekcja Weterynaryjna. Miała ona na celu symulację zdarzeń związanych z chorobą ASF. Jest ona często nazywana przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi Jana Ardanowskiego „plagą egipską XXI w.”. ASF wymyka się spod dotychczasowej wiedzy o chorobach zakaźnych i bardzo poważnie zagraża hodowli trzody chlewnej na terenie Polski. Obecnie jest mocno skoncentrowana na wschodzie – w Rosji, na Ukrainie, Białorusi Mołdawii oraz w Czechach, Rumunii i na Węgrzech. W naszym województwie, ani w województwach sąsiadujących nie ma ognisk choroby. Trzeba jednak pamiętać, że jest to zaraza, która przemieszcza się od granicy wschodniej, dlatego działania uprzedzające są tak ważne – powiedział w czasie spotkania wojewoda Władysław Dajczak.

Wojewoda podkreślił, że skuteczna walka z chorobą wymaga radyklanych i dobrze skoordynowanych działań. W szczególności dotyczy to depopulacji dzika przez Koła Łowieckie. Depopulacja jest istotnym elementem walki z chorobą, co zrobiono chociażby w Niemczech. Wojewoda zwrócił również uwagę na bioasekurację, która jest istotnym czynnikiem w skutecznej walce z chorobą. – Ważne by przestrzegać zasady bioasekuracji we wszystkich gospodarstwach, w których prowadzona jest hodowla. Gospodarze, którzy nie mogą lub nie potrafią poradzić sobie z bioasekuracją powinni zaniechać hodowli. Wtedy z pieniędzy Rządowych wypłacone zostaną należne gratyfikacje. Bez bioasekuracji nie będziemy w stanie walczyć z tą chorobą – zaznaczył wojewoda dodając, że przyłączenie się do ćwiczeń wszystkich służb oraz samorządów, a przede wszystkim działania Wojewódzkiej Inspekcji Weterynaryjnej, przygotuje nas na ewentualność tej choroby.

Bioasekuracja

Lubuski Wojewódzki Lekarz Weterynarii Zofia Batorczak przedstawiła podstawowe zasady bioasekuracji, zaznaczając, że nie wykraczają one poza codzienne obowiązki hodowcy. Podkreśliła, że zwierzęta powinny być odizolowane od tych dziko żyjących. Pomieszczenia, w których przebywa trzoda powinny być zabezpieczone by nie dostały się do nich dzikie zwierzęta, ani ptactwo, a pasza powinna być zabezpieczona w sposób uniemożliwiający dzikom dostanie się do niej. Właściciel powinien przestrzegać podstawowych zasad higieny: zmiana odzieży przed wejściem do zwierząt, mycie i odkażanie rąk, nie uczestniczenie w polowaniach, spisywanie świń zakupionych z legalnych źródeł.

Główny Lekarz Weterynarii Paweł Niemczuk przedstawił prezentację na temat: „Aktualna sytuacja dot. ASF w Polsce”. Podsumował również ćwiczenia w zakresie zwalczania ASF. – Ćwiczenia przebiegały sprawnie i wiele podmiotów się w nie zaangażowało. Tego typu ćwiczenia powinny być powtarzane jak najczęściej. Podnoszą sprawność i świadomość ludzi. Ta choroba cały czas utrzymuje się na wschodniej granicy naszego kraju, niestety rozprzestrzenia się za pomocą dzikich zwierząt. Od początku trwania jednostki chorobowej,  na terenie Polski mieliśmy około 3000 zarażonych sztuk dzików i świń – powiedział Główny Lekarz Weterynarii.

Następnie Powiatowi Lekarze Weterynarii województwa opolskiego, zachodniopomorskiego i lubuskiego oraz przedstawiciele Polskiego Związku Łowieckiego, Lasów Państwowych i starostowie województwa lubuskiego podsumowali ćwiczenia w zakresie zwalczania ASF. Podczas spotkania obecni przedstawiciele krajowych służb weterynaryjnych Brandenburgii również przedstawili problematykę związaną ze zwalczaniem ASF przez ich służby. Organizatorem wydarzenia jest Lubuski Wojewódzki Lekarz Weterynarii.

Spotkania dotyczące zwalczania ASF

Wojewoda Lubuski, w celu przygotowania do ewentualnego zwalczania choroby ASF, w 2017 roku powołał zespół do spraw analizy zagrożeń wynikających z rozprzestrzeniania się choroby wirusowej ASF oraz wytyczania kierunku działań prewencyjno – stabilizacyjnych.

W styczniu 2018 roku odbyło się spotkanie w Lubuskim Urzędzie Wojewódzkim zorganizowane przez Wojewodę Lubuskiego dla Powiatowych Lekarzy Weterynarii, Starostów, Przedstawicieli Służb z Głównym Lekarzem Weterynarii dotyczące zwalczania ASF. W kwietniu 2018 roku w Gorzowie Wlkp.  odbyła się Konferencja dotycząca zwalczania ASF z udziałem Głównego Lekarza Weterynarii oraz przedstawicieli Inspekcji Weterynaryjnej województw, które zwalczają chorobę. Jednocześnie prowadzone były szkolenia, opracowano program na wypadek wystąpienia pierwszego przypadku ASF u dzików na terenie naszego województwa. Przeprowadzono szkolenia w oparciu o zespół ASF dla Starostów, Powiatowych Lekarzy Weterynarii i Służb przygotowujące do ćwiczeń.

jk,kw

Podobne wiadomości:

Powiązana galeria zdjęć:

Wyszukiwanie galerii:

O profilaktyce ASF

Autor jk, kw
Widok na uczestników, przemawia Wojewoda Lubuski.
Autor jk, kw
Główny Lekarz Weterynarii, minister Paweł Niemczuk wypowiada się do mediów.
Autor jk, kw
Widok na uczestników, przemawia Główny Lekarz Weterynarii.
Autor jk, kw
Widok na uczestników, Główny Lekarz Weterynarii omawia prezentację.
Autor jk, kw
Przemawia przedstawiciel Powiatowych Lekarzy Weterynarii.

wszystkie wydarzenia

przejdź do stopki treści
drukujDrukuj poleć znajomemuPoleć znajomemu zapisz jako pdfZapisz jako PDF
Stronę redagował: Katarzyna Wojciechowska 2018-11-13 13:44:25
na górę strony wstecz

Kalendarium

Kalendarium wydarzeń
poprzedni miesiąc następny miesiąc
PnWtŚrCzPtSbN
Zapowiedzi wydarzeń Dodaj wydarzenie