Klawisze Dostępu

Klawisze Dostępności

Zamiast klawisza Alt możesz użyć H

Księga Identyfikacji Wizualnej
Facebook

Wydarzenia

Konferencja dotycząca Sieci Szpitali (2018-10-09)

Wojewoda, dyrektor NFZ i dyrektor Wydziału Zdrowia LUW siedzą podczas konferencji (powiększ zdjęcie)
 

Podczas konferencji prasowej Wojewoda Lubuski Władysław Dajczak odniósł się do informacji dot. funkcjonowania „sieci szpitali” i zdementował nieprawdziwe informacje, które zostały przedstawiane przez Ewę Kopacz i Bartosza Arłukowicza – byłych Ministrów Zdrowia oraz Marszałka Województwa Lubuskiego, Parlamentarzystów i Prezesa gorzowskiego Szpitala.

Nieprawdą jest, że Szpital w Gorzowie Wlkp. za pierwsze półrocze 2018 r. uzyskał stratę finansową w wysokości 11 mln zł. Zgodnie z danymi przekazanymi przez ww. podmiot do Ministerstwa Zdrowia  za pośrednictwem Wojewody Lubuskiego, strata wynosiła niespełna 4 mln zł. Zatem Pani Marszałek albo przekazuje medialnie dane niezgodne ze stanem faktycznym, albo świadomie manipuluje tymi danymi i błędnie raportuje do Ministerstwa Zdrowia. Nieprawdą jest również, że od 5 lat Szpital po raz pierwszy odnotował stratę.

Kolejnym przekłamaniem jest informacja, jakoby nastąpiło ograniczenie koszyka świadczeń zdrowotnych, co wskazała Pani Ewa Kopacz – były Premier i Minister Zdrowia w rządzie Platformie Obywatelskiej.

Nieprawdę jest także, iż zlikwidowano Nocną i Świąteczną Opiekę Zdrowotną. Przeciwnie, od października  2017 r. świadczenia te są sprawniej realizowane, tzn. przy szpitalach, które są w sieci szpitali. Takie rozwiązanie, oprócz tego że poprawiło organizację i dostępność do tych usług i znacząco odciążyło Szpitalne Oddziały Ratunkowe, które przeznaczone są dla pacjentów w stanach zagrożenia zdrowia i życia.

Dyrektor Wydziału Zdrowia Bożena Chudak poinformowała, że w 2015 roku wg rankingu Euro Health Consumer Index, Polska znajdowała się na 3 miejscu od końca wśród krajów europejskich. Dzięki zmianom systemowym jakie następują w ochronie zdrowia, w roku 2017 odnotowano korzystny wzrost w rankingu.

Dyrektor LOW NFZ Piotr Bromber podkreślił, że rolą NFZ jest finansowanie świadczeń opieki zdrowotnej, a nie podejmowanie działań mających na celu zbilansowanie szpitali. Szczegółowo wyjaśnił zasady finansowania świadczeń zdrowotnych, w tym ryczałt dla szpitali znajdujących się w sieci szpitali. Zauważył, że ryczałt jest wyzwaniem dla zarządzających szpitalami, jednakże daje on inne możliwości w elastycznym  zarządzaniu nimi, w tym optymalizacji kosztów. Dodatkową korzyścią bycia w sieci szpitali jest to, że szpitale maja zagwarantowane środki i nie muszą się ubiegać o nie w trudnych, sformalizowanych konkursach. Zdementował również, że ryczał jest stały. Przekazał informację, że w niedługim czasie LOW NFZ zaproponuje świadczeniodawcom nowe wartości ryczałtu. Zaznaczył również, że ryczał nie jest jedyną formą finansowania przez LOW NFZ, ponieważ jest szereg świadczeń poza ryczałtowych, w tym świadczenia kosztochłonne.

Wojewoda wyraził ubolewanie nad tym, że Szpital, który powinien zajmować się pacjentami, staje się areną politycznych rozgrywek Platformy Obywatelskiej.

 

 

Kw,WZ

Podobne wiadomości:

wszystkie wydarzenia

przejdź do stopki treści
drukujDrukuj poleć znajomemuPoleć znajomemu zapisz jako pdfZapisz jako PDF
Stronę redagował: Katarzyna Wojciechowska 2018-11-14 09:08:52
na górę strony wstecz

Kalendarium

Kalendarium wydarzeń
poprzedni miesiąc następny miesiąc
PnWtŚrCzPtSbN
Zapowiedzi wydarzeń Dodaj wydarzenie