Klawisze Dostępu

Klawisze Dostępności

Zamiast klawisza Alt możesz użyć H

Księga Identyfikacji Wizualnej
Facebook

Wydarzenia

Dobre informacje dla lubuskich samorządów! (2018-09-20)

Wojewoda siedzi za stołem prezydialnym, obok Paweł Ludniewski
 

Oczekiwane inwestycje sportowe w Lubuskiem, nowy program wspierający drogi lokalne - Fundusz Dróg Samorządowych oraz realizacja programu „Dobry Start” były tematem dzisiejszej konferencji prasowej wojewody Władysława Dajczaka.

W konferencji prasowej udział wzięli Wojewoda Lubuski Władysław Dajczak, Dyrektor Gabinetu Politycznego Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej Paweł Ludniewski, Dyrektor Wydziału Infrastruktury Lubuskiego Urzędu Wojewódzkiego Katarzyna Kis oraz Dyrektor  Wydziału Polityki Społecznej LUW Grażyna Jelska. Wojewoda Władysław Dajczak rozpoczął od dobrej informacji dla Lubuszan jak i samorządowców. Ministerstwo Sportu rozstrzygnęło konkurs na projekty w ramach programu "Sportowa Polska – Program rozwoju lokalnej infrastruktury sportowej".

– Mamy radosną informację dla dwóch samorządów w województwie lubuskim. To jest Kostrzyn nad Odrą i inwestycja bardzo oczekiwana przez samorząd, budowa pełnowymiarowej krytej pływalni na terenie powiatu – kwota dofinansowania 5.682.900,00 zł. I druga równie ważna inwestycja, oczekiwana przez mieszkańców gminy Santok, budowa sali gimnastycznej w miejscowości Janczewo – kwota dofinansowania 574.800,00 zł – powiedział Wojewoda Lubuski dodając, że inwestycja w gminie Santok wpłynie zarówno na rozwój Janczewa jak i całej gminy.

Dyrektor Gabinetu Politycznego Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej Paweł Ludniewski zaznaczył, że budowa sali gimnastycznej w miejscowości Janczewo jest ważną dotacją dla gminy Santok. Janczewo będzie bardziej atrakcyjne dla mieszkańców, a co ważne dla uczniów, którzy będą mogli korzystać z nowoczesnej sali gimnastycznej.

Następnie wojewoda przekazał informację o nowym programie wspierającym drogi lokalne. – Jest to bardzo ważna, oczekiwana przez samorządy decyzja. Powstaje Fundusz Dróg Samorządowych, który będzie realizowany w latach 2019-2028, z ogromną kwotą 36 mld zł. – podkreślił wojewoda. – Rok 2018 jest wyjątkowy. Rząd przekazał na budowę dróg lokalnych ponad 1 mld 300 mln zł. Za to w roku 2019 do samorządów na wsparcie budowy dróg lokalnych, już w ramach Funduszu Dróg Samorządowych, trafi ponad 6 mld wsparcia. To są ogromne pieniądze na realizację inwestycji drogowych, tak bardzo oczekiwanych przez społeczności lokalne – zaznaczył Władysław Dajczak.

Wojewoda dodał, że w ramach „Programu rozwoju gminnej i powiatowej infrastruktury drogowej na lata 2016 – 2019”  przeprowadzono 3 edycje. Zrealizowano 92 zadania (51 zadań na drogach gminnych i 41 zadań na drogach powiatowych) wypłacając dotację w kwocie 103.902.560 zł (w tym dla gmin 52.243.158 zł, i dla powiatów 51.659.402 zł).

Zrealizowano 122 km dróg (w tym 52 km dróg gminnych i 70 km dróg powiatowych).

Obecnie w toku jest 4 edycja Programu. Wpłynęły 64 wnioski, w tym:

-        41 wniosków na drogi gminne o łącznej kwocie dotacji – 39 522 936 zł,

-        23 wnioski na drogi powiatowe o łącznej kwocie dotacji – 36 145 481 zł (w tym wnioski Gorzowa Wlkp. i Zielonej Góry - miast na prawach powiatu).

W ramach „Rządowego Programu na rzecz Rozwoju oraz Konkurencyjności Regionów poprzez Wsparcie Lokalnej Infrastruktury Drogowej” trwa realizacja 18 zadań. Kwota dotacji 21.647.865 zł, ilość kilometrów 15. W ramach naboru do Lubuskiego Urzędu Wojewódzkiego w Gorzowie Wlkp. wpłynęło 79 wniosków o dofinansowanie zadań na kwotę dotacji 107.230.211 zł.

Wojewoda Lubuski przekazał również informacje na temat realizacji programu „Dobry Start”. – Dziękuję wszystkim samorządowcom za sprawną realizację programu. W województwie lubuskim złożono ponad 78,5 tys. wniosków o ustalenie prawa do otrzymania rządowego wsparcia, z czego rozpatrzono już 93%. Przekazaliśmy już prawie 36 mln zł z planowanych 44 mln zł. Realizacja programu przebiega bardzo sprawnie i gminy mocno angażują się w jego wykonanie – powiedział wojewoda Dajczak.

Świadczenie dobry start przysługuje raz w roku na dziecko uczące się w szkole, aż do ukończenia przez nie 20 roku życia. Dzieci niepełnosprawne, uczące się w szkole, otrzymają świadczenie do ukończenia przez nie 24 roku życia. Wniosek o świadczenie Dobry Start należy złożyć do 30 listopada 2018 r.

 

jk

Podobne wiadomości:

Powiązana galeria zdjęć:

Wyszukiwanie galerii:

Dobre informacje dla lubuskich samorządów!

Autor jk
Wojewoda Lubuski i Dyrektor Gabinetu Politycznego MRPiPS w czasie konferencji prasowej
Autor jk
Konferencja prasowa, widok na stół prezydialny. Od lewej strony Dyrektor Wydziału Infrastruktury LUW, Wojewoda Lubuski, Dyrektor Gabinetu Politycznego MRPiPS, Dyrektor Wydziału Polityki Społecznej LUW

wszystkie wydarzenia

przejdź do stopki treści
drukujDrukuj poleć znajomemuPoleć znajomemu zapisz jako pdfZapisz jako PDF
Stronę redagował: Katarzyna Wojciechowska 2018-11-14 10:58:54
na górę strony wstecz

Kalendarium

Kalendarium wydarzeń
poprzedni miesiąc następny miesiąc
PnWtŚrCzPtSbN
Zapowiedzi wydarzeń Dodaj wydarzenie