Klawisze Dostępu

Klawisze Dostępności

Zamiast klawisza Alt możesz użyć H

Księga Identyfikacji Wizualnej
Facebook

Wydarzenia

I Lubuskie Spotkanie Klas Wojskowych (2018-06-12)

Sztandary ustawione w rzędzie
 

Wojewoda Lubuski Władysław Dajczak oraz Biskup Zielonogórsko-Gorzowski Tadeusz Lityński zorganizowali I Lubuskie Spotkanie Klas Wojskowych. Uroczystość była duchowym przygotowaniem do 100 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Gościem spotkania był Dyrektor Departamentu Ministerstwa Obrony Narodowej Waldemar Zubek.

- Zadaniem klas mundurowych jest wychowanie patriotyczne i przygotowywanie młodzieży do podjęcia trudu jakim jest bycie żołnierzem. Mam nadzieję, że projekt rozwoju klas wojskowych przyczyni się do budowania silnej, polskiej armii. Jesteśmy nie tylko biorcą bezpieczeństwa ale też jego gwarantem, chociażby w ramach Traktatu Północnoatlantyckiego – podkreślał Wojewoda Lubuski dodając, że w roku setnej rocznicy  odzyskania niepodległości przez Polskę warto podziękować Bogu za odzyskaną wolność.

„Coraz więcej osób wybiera klasy mundurowe. Oznacza to, że coraz więcej młodych Polaków myśli o tym by w swoim dorosłym życiu służyć ojczyźnie i związać swoją przyszłość z wojskiem lub innymi służbami ważnymi dla bezpieczeństwa Polaków” – napisał w liście do zebranych Prezydent RP Andrzej Duda, który odczytany został przez płk Artura Chomę. Wojewoda Lubuski odczytał list od Ministra Obrony Narodowej Mariusza Błaszczaka, w którym podkreślona została możliwość wychowawczego oddziaływania na młode pokolenie poprzez służbę dla rodaków i ojczyzny.  Lubuski Kurator Oświaty Ewa Rawa odczytała list od Minister Edukacji Narodowej Anny Zalewskiej.

Około 300 kadetów, reprezentujących 17 szkół prowadzących klasy wojskowe, wraz z opiekunami i dyrektorami szkół pojawiło się w Sanktuarium w Rokitnie. Podczas spotkania odbyła się m.in. uroczysta msza św.  celebrowana przez ks. Biskupa Tadeusza Lityńskiego, katecheza, zwiedzanie muzeum diecezjalnego, prezentacja sprzętu wojskowego.

Podczas spotkania dyrektorom szkół zostały wręczone certyfikaty uczestnictwa w II edycji „Pilotażowego Programu Wspierania szkół ponadgimnazjalnych prowadzących piony Certyfikowanych Wojskowych Klas Mundurowych” organizowanej przez Ministerstw Obrony Narodowej w latach szkolnych 2018/2019 i 2019/2020. Certyfikaty podpisali Sekretarz Stanu w Ministerstwie Obrony Narodowej Wojciech Skurkiewicz oraz  Dyrektor Biura ds. Proobronnych Waldemar Zubek. Otrzymały je: Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego z Międzyrzecza, Liceum Ogólnokształcące im. Rotmistrza Witolda Pileckiego w Sulechowie, Zespół Szkół Technicznych im. Mikołaja Kopernika w Zielonej Górze, Zespół Szkół Technicznych i Ogólnokształcących w Gorzowie Wielkopolskim.

kw

Podobne wiadomości:

Powiązana galeria zdjęć:

Wyszukiwanie galerii:

I Lubuskie Spotkanie Klas Wojskowych

Autor jk
Przedstawiciele służb i klasy mundurowe siedzą w ławkach czekając na rozpoczęcie uroczystości
Autor jk
Uczniowie w mundurach siedzą na tle pocztów sztandarowych
Autor jk
Wojewoda Lubuski przemawia do zebranych, w tle ołtarz
Autor jk
Poczty sztandarowe szkół czekają na wprowadzenie
Autor jk
Uczniowie i księża wprowadzają obraz Matki Bożej Rokitniańskiej
Autor jk
Widok na wartę uczniów stojących w dwuszeregu, przodem do ołtarza

wszystkie wydarzenia

przejdź do stopki treści
drukujDrukuj poleć znajomemuPoleć znajomemu zapisz jako pdfZapisz jako PDF
Stronę redagował: Katarzyna Wojciechowska 2018-11-15 13:10:18
na górę strony wstecz

Kalendarium

Kalendarium wydarzeń
poprzedni miesiąc następny miesiąc
PnWtŚrCzPtSbN
Zapowiedzi wydarzeń Dodaj wydarzenie