Klawisze Dostępu

Klawisze Dostępności

Zamiast klawisza Alt możesz użyć H

Księga Identyfikacji Wizualnej
Facebook

Wydarzenia

Uwaga na barszcz, który ... parzy (2014-04-10)

Ścisła współpraca samorządów z inspekcjami sanitarną i nasiennictwa, informacje do rolników oraz akcja edukacyjna wśród dzieci i młodzieży – służby Wojewody Lubuskiego przeciwko roślinie o nazwie barszcz Sosnowskiego.

Wojewoda Lubuski zobowiązał samorządy do monitorowania występowania tej niebezpiecznej rośliny na terenie województwa. Wszystkie sygnały mają być bezzwłocznie przekazane do Lubuskiego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego oraz Wojewódzkiego inspektoratu Ochrony Roślin i Nasiennictwa.

Istnieje polska baza stanowisk barszczu. W naszym regionie są to okolice: Santoka, Czechowa, Górek Noteckich, Gralewa, jeziora Racze i ul. Myśliborskiej w Gorzowie Wlkp. Program działania związany z usuwaniem barszczu Sosnowskiego będzie długotrwały (3-4 lata), co wynika z ogromnej zdolności rośliny do przetrwania.

Silne oparzenia

Uprawianie, rozmnażanie i sprzedaż tzw. barszczu Sosnowskiego są w Polsce zakazane. To niebezpieczna roślina, która powinna być przez właściciela gruntu – z zachowaniem szczególnych środków ostrożności – likwidowana. Jest niebezpieczny ze względu na zawarte we wszystkich częściach rośliny furanokumaryny. Związki te w kontakcie ze skórą i w obecności światła słonecznego, powodują silne oparzenia. W dodatku ich objawy pojawiają się dopiero po pewnym czasie, więc nieświadomi zagrożenia, często narażamy się na długi kontakt z rośliną. Powstałe na skórze uszkodzenia bardzo źle się goją i pozostawiają przebarwienia utrzymujące się przez kilka miesięcy, a nawet lat.

Niebezpieczne jest też spożycie barszczu. Może spowodować stan zapalny przewodu pokarmowego i wewnętrzne krwawienia. Dotyczy to zarówno ludzi, jak i zwierząt domowych.

Obowiązki gmin

W obliczu zagrożenia, jakie może powodować kontakt z rośliną, włodarze lubuskich gmin są zobowiązani do właściwego określenia obszarów stanowiskowych tego gatunku, ustalenia właściciela gruntu oraz przedstawienia propozycji działań kompleksowych i skoordynowanych , dzięki którym będzie można zwalczyć roślinę. Zdiagnozowanie miejsc występowania tej rośliny w województwie odbywa się na zasadzie ankiet. Odpowiedzi uzyskane od gmin powinny zawierać niezbędne dane dotyczące dokładnej lokalizacji stanowisk tej rośliny

Liście – baldachimy

Barszcz Sosnowskiego (Heracleum sosnowskyi) został sprowadzony do Polski z Kaukazu. Był nadzieją byłych PGR-ów na tanią i wartościową paszę. Powodował jednak zmianę smaku mięsa i mleka od karmionych nim krów i był niebezpieczny dla pracujących przy nim ludzi. Zaprzestano jego uprawy, ale szybko rozprzestrzenił się jako uporczywy chwast, zwany często "zemstą Stalina".

Roślinę rozpoznać można po bardzo okazałych liściach, wysokich, baldachowatych kwiatostanach osiągających nawet cztery metry wysokości i po nieco nieprzyjemnym zapachu. Bardzo łatwo się rozsiewa i szybko rozrasta niszcząc pożyteczne gatunki roślin.

wszystkie wydarzenia

przejdź do stopki treści
drukujDrukuj poleć znajomemuPoleć znajomemu zapisz jako pdfZapisz jako PDF
Stronę redagował: Marta Liberkowska 2014-04-10 21:16:33
na górę strony wstecz

Kalendarium

Kalendarium wydarzeń
poprzedni miesiąc następny miesiąc
PnWtŚrCzPtSbN
Zapowiedzi wydarzeń Dodaj wydarzenie