Klawisze Dostępu

Klawisze Dostępności

Zamiast klawisza Alt możesz użyć H

Księga Identyfikacji Wizualnej
Facebook

Wydarzenia

Życzenia Wojewody Lubuskiego z okazji Dnia Edukacji Narodowej (2018-10-14)

Bukiet kwiatów
 

Z okazji Dnia Edukacji Narodowej, wszystkim nauczycielom i pracownikom oświaty, składam głębokie wyrazy szacunku i najserdeczniejsze życzenia. Państwa praca to zawód, ale i powołanie wiążące się z ogromną odpowiedzialnością. Ucząc, w duchu wartości uznawanych za uniwersalne, dbacie o wszechstronny rozwój kolejnych pokoleń Lubuszan. Składam serdeczne podziękowania za kształtowanie postaw młodych ludzi, otwartych na świat, lepiej go rozumiejących, ale jednocześnie pełnych dumy z bycia Polakami.

Tegoroczne obchody Dnia Edukacji Narodowej, wpisują się w Jubileusz setnej rocznicy odzyskania Niepodległości przez Rzeczpospolitą. W listopadzie 1918 roku, po 123 latach nieobecności na mapach politycznych Europy, Polska stała się wolna. Było to możliwe dzięki wytrwałości i ofiarności aktywnej części polskiego społeczeństwa. Dzisiejsze święto upamiętnia rocznicę powstania Komisji Edukacji Narodowej, której udało się stworzyć jednolity system szkolnictwa, zreformować uniwersytety i opracować zbiór przepisów szkolnych.  Patriotyczno-obywatelskie wychowanie ukierunkowane przez Hugona Kołłątaja, Stanisława Staszica czy Juliana Ursyna Niemcewicza, dało pozytywne efekty zwłaszcza w dobie zaborów. Te odważne reformy i dogłębne przemiany stały się podwaliną pod budowę nowoczesnego szkolnictwa i przyczyniły się do zachowania polskiej tożsamości, aż do odzyskania Niepodległości.

Życzę Państwu, by praca którą wykonujecie, była źródłem satysfakcji i zadowolenia. Bądźcie dla młodzieży przewodnikami po świecie nauki, a zarazem wzorem postaw i zachowań. Niech Państwa starania zaowocują znakomitymi osiągnięciami i dojrzałą, obywatelską postawą wychowanków w przyszłości.

 

Wojewoda Lubuski

Władysław Dajczak

Podobne wiadomości:

wszystkie wydarzenia

przejdź do stopki treści
drukujDrukuj poleć znajomemuPoleć znajomemu zapisz jako pdfZapisz jako PDF
Stronę redagował: Katarzyna Wojciechowska 2018-11-13 15:25:30
na górę strony wstecz

Kalendarium

Kalendarium wydarzeń
poprzedni miesiąc następny miesiąc
PnWtŚrCzPtSbN
Zapowiedzi wydarzeń Dodaj wydarzenie