Klawisze Dostępu

Klawisze Dostępności

Zamiast klawisza Alt możesz użyć H

Księga Identyfikacji Wizualnej
Facebook

Wydarzenia

Zmiany w systemie wsparcia rodzin (2017-07-17)

W Lubuskim Urzędzie Wojewódzkim odbyła się konferencja poświęcona zmianom wprowadzanym do systemu wsparcia rodzin. Udział w niej wzięli Minister Rodziny  Pracy i Polityki Społecznej Elżbieta Rafalska oraz Wojewoda Lubuski Władysław Dajczak.

– Lubuskie rodziny do 30 czerwca 2017r. od momentu wejścia w życie ustawy, otrzymały środki finansowe w łącznej wysokości ponad 715 mln zł na realizację programu „Rodzina 500 plus”. To są ogromne pieniądze, które przełożyły się na zmniejszenie skrajnego i relatywnego ubóstwa w naszym województwie – podkreślił wojewoda Dajczak.

Wojewoda zaznaczył również, że w I półroczu 2017r. w woj. lubuskim urodziło się o 212 dzieci więcej niż w I półroczu 2016 r. Największą tendencję  wzrostową  urodzeń odnotowano w maju 2017 r. – 859 urodzeń (739 w maju 2016 r., wzrost o 120 dzieci, tj. 16%) i styczniu 2017 r. - 865 urodzeń  (787 w styczniu 2016 r., czyli wzrost o 78 dzieci, tj. o 9,9%).

– 7 lipca sejm uchwalił ustawę o zmianie niektórych ustaw związanych z systemami wsparcia rodzin. Jest to jest kolejny etap rozwoju i udoskonalania polityki prorodzinnej. Od 1 października mamy nowy okres zasiłkowy świadczenia wychowawczego. Natomiast  od 1 listopada nowy okres zasiłkowy świadczeń rodzinnych. 1 sierpnia jest to moment, kiedy będzie można składać nowe wnioski i jest to kolejne, ogromne wyzwanie – podsumował Wojewoda Lubuski.

Minister Rodziny  Pracy i Polityki Społecznej Elżbieta Rafalska podkreślała ulepszenie i uszczelnienie systemu:
- Nowelizacja jest efektem przeglądu całego systemu adresowanego do rodzin. Staraliśmy się go uszczelnić i sprawić by nie służył żadnym nadużyciom. Są one, co prawda, nieliczne ale występują.

Ustawa z dnia 7 lipca 2017 r. o zmianie niektórych ustaw związanych z systemami wsparcia rodzin jest kolejnym etapem rozwoju i udoskonalania polityki prorodzinnej. Ustawa wprowadza zmiany mające na celu m. in. usprawnienie realizacji zadania. W ramach wprowadzonych zmian przyjęto:

1.Ujednolicenie terminów składania wniosków o świadczenia wychowawcze, rodzinne i z funduszu alimentacyjnego oraz wydłużenie okresu składania wniosków i wypłaty przyznanych ww. świadczeń.
2.Doprecyzowanie przepisów w zakresie wyliczania dochodu rodziny.
3.Doprecyzowanie przepisów dotyczących warunków przyznawania świadczenia wychowawczego osobom samotnie wychowującym dzieci.
4.Szczegółowa weryfikacja uprawnień do świadczeń wychowawczych w szczególności w zakresie zamieszkiwania w Polsce.

W czerwcu br. lubuskie gminy wypłaciły ponad 98 tysięcy świadczeń wychowawczych na kwotę ponad 49 mln zł. Wsparciem zostało objętych 65 455 lubuskich rodzin. W województwie lubuskim ok. 51% dzieci otrzymuje świadczenie. W gminie średnio przypada 1,5 świadczeń na rodzinę. W województwie lubuskim najwięcej rodzin pobiera świadczenie wychowawcze na jedno dziecko – stanowią one 63% rodzin korzystających w programu „Rodzina 500+”.

Od 17 lipca 2017 r. w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej działa infolinia dla pracowników realizujących zadania z zakresu świadczeń wychowawczych. Także dzisiaj Wojewoda uruchomił infolinię 500+ tel. 95-71-15-500 – czynną w dni robocze w godzinach od 9.00 do 14.00. Infolinia jest obsługiwana przez pracowników Wydziału Polityki Społecznej i została uruchomiona dla klientów i organów realizujących świadczenia wychowawcze.

Więcej informacji na temat zmian można znaleźć na stronie Ministerstwa Rodziny Pracy i Polityki Społecznej

kw, PS

wszystkie wydarzenia

przejdź do stopki treści
drukujDrukuj poleć znajomemuPoleć znajomemu zapisz jako pdfZapisz jako PDF
Stronę redagował: Katarzyna Wojciechowska 2017-07-27 11:55:24
na górę strony wstecz

Kalendarium

Kalendarium wydarzeń
poprzedni miesiąc następny miesiąc
PnWtŚrCzPtSbN
Zapowiedzi wydarzeń Dodaj wydarzenie