Klawisze Dostępu

Klawisze Dostępności

Zamiast klawisza Alt możesz użyć H

Księga Identyfikacji Wizualnej
Facebook

Wydarzenia

Z samorządami o Narodowym Programie Szczepień (2021-01-12)


 
Wojewoda w czasie wideokonferencji siedzi przy stole z dyrektorem biura wojewody i pełnomocnikiem ds. szczepień
 
Wojewoda Władysław Dajczak odbywa wideokonferencje z przedstawicielami samorządów by omówić szczegóły i zadania wynikające z Narodowego Programu Szczepień.

15 grudnia 2020 r. Rada Ministrów podjęła Uchwałę w sprawie przyjęcia Narodowego Programu Szczepień przeciw COVID-19. Program ten jest kolejną fazą walki z pandemią koronawirusa, a jego głównym celem jest jej szybkie i skuteczne przełamanie tak abyśmy wszyscy mieli szansę na szybki powrót do normalności. Pierwsze szczepionki dotarły do Polski w okresie świątecznym, a pierwsze szczepienia miały miejsce już 27 grudnia 2020 r.

Obecnie trwają profilaktyczne badania dla nauczycieli szkół podstawowych w klasach I-III oraz nauczycieli szkół specjalnych. Od 18 stycznia rozpoczną się szczepienia pensjonariuszy Domów Pomocy Społecznej.Ekran z widocznymi osobami uczestniczącymi w wideokonferencji

- Narodowy Program Szczepień jest bezprecedensowym działaniem. Zwracam się do Państwa z prośbą o jak najszersze rozpropagowanie Narodowego Programu Szczepień wśród społeczności zamieszkującej Państwa samorządy. Wspólnie zadbajmy o to aby, każdy podjął decyzję w oparciu o jak najszerszą wiedzę.  Proszę, abyście ze szczególną estymą podeszli do najstarszych uczestników Waszych społeczności lokalnych, abyście skontaktowali się z każdym seniorem indywidualnie, korzystając z drogi osobistej, listowej lub telefonicznej. Proszę abyście zadbali o to aby, każdy senior w waszej gminie miał świadomość przysługującego mu prawa do zaszczepienia się w najbliższych dniach – zaapelował do samorządowców wojewoda Władysław Dajczak.

Wojewoda poprosił samorządy o wyznaczenie w obrębie urzędów osoby odpowiedzialnej za realizację programu na danym terenie oraz o uruchomienie numerów informacyjnych dla mieszkańców.

- Proszę zwrócić uwagę, aby osoby delegowane do obsługi numerów informacyjnych wyposażone były w pakiety niezbędnej i rzetelnej wiedzy – podkreślił wojewoda, który poinformował również, że dziś  wydał decyzje nakładające na jednostki samorządu terytorialnego obowiązek zapewnienia transportu dla osób mających kłopoty w samodzielnym dotarciem do punktu szczepień przeciwko wirusowi SARS-CoV-2.

- Decyzja jest podstawą do wnioskowania przez Państwa o zwrot kosztów realizacji zadania w wysokości kwot określonych po jego zrealizowaniu – dodał wojewoda Władysław Dajczak. Ekran z widocznymi osobami uczestniczącymi w wideokonferencji

Założenia Narodowego Programu Szczepień

Narodowy Program Szczepień zakłada podział naszego społeczeństwa na cztery grupy priorytetowe, według których określona została kolejność szczepień. Uzasadnionym pierwszeństwem w ramach grupy „0” objęty został personel medyczny będący na pierwszej linii frontu walki z pandemią. Szczepienia medyków, personelu medycznego oraz pracowników szpitali trwają. Szczegółowe informacje na temat Narodowego Programu Szczepień oraz jego treść dostępne są pod linkiem: https://www.gov.pl/web/szczepimysie

15 stycznia rusza rejestracja na szczepienia

W grupie „I” Narodowego Programu Szczepień uwzględnione zostały osoby najbardziej narażone na negatywne działanie koronawirusa czyli seniorzy.  Od 15 stycznia 2021 r. rusza możliwość rejestracji na szczepienia dla osób powyżej 80 roku życia, a od 22 stycznia 2021 r. dla osób powyżej 70 roku życia. Rejestracja możliwa będzie pod numerem infolinii 989 i za pośrednictwem portalu Pacjent.gov.pl.

Od 25 stycznia 2021 r. wszyscy seniorzy będą mieli możliwość zaszczepienia się w ponad 6 tys. punktów na terenie całego kraju. Wykaz placówek zlokalizowanych na terenie województwa lubuskiego dostępny jest pod linkiem:  https://www.gov.pl/web/szczepimysie/lubuskie

 

 

kz,kwk

wszystkie wydarzenia

przejdź do stopki treści
drukujDrukuj poleć znajomemuPoleć znajomemu zapisz jako pdfZapisz jako PDF
Stronę redagował: Katarzyna Wojciechowska 2021-01-14 13:40:46
na górę strony wstecz

Kalendarium

Kalendarium wydarzeń
poprzedni miesiąc następny miesiąc
PnWtŚrCzPtSbN
Zapowiedzi wydarzeń Dodaj wydarzenie