Klawisze Dostępu

Klawisze Dostępności

Zamiast klawisza Alt możesz użyć H

Księga Identyfikacji Wizualnej
Facebook

Wydarzenia

Wspólne działania w walce z koronawirusem (2020-05-22)

 

W Lubuskim Urzędzie Wojewódzkim odbyła się konferencja prasowa online, dotycząca sytuacji związanej z walką z epidemią koronawirusa w województwie lubuskim.

W trakcie konferencji Wojewoda Lubuski przedstawił aktualną sytuację epidemiczną w województwie lubuskim i podsumował dotychczasowe działania w walce z koronawirusem. Wojewoda Władysław Dajczak podkreślił, że wykonana do tej pory praca była ogromnym wysiłkiem wszystkich służb jak i samorządów. Te wszystkie działania sprawiły, że lubuskie jest regionem o najmniejszej zapadalności na COVID-19. Do tej pory podwyższony został stopień wyższej gotowości 6 szpitali w Lubuskiem, utworzono szpital jednoimienny w Gorzowie Wielkopolskim dedykowany tylko pacjentom z koronawirusem, przygotowano 3500 tysiąca miejsc kwarantanny, 3 izolatoria, domy dla medyków.

W regionie odnotowujemy najniższą wśród innych województw liczbę zakażonych osób. Na 22 maja jest ich 97. Wojewoda podkreśla, że wciąż niezbędne jest zachowanie wszelkich środków ostrożności, aby utrzymać ten stan.

– Wszystkie obostrzenia, które zostały wprowadzone w naszym województwie były przestrzegane, Lubuszanie wykazywali się wielką odpowiedzialnością. Mamy teraz kolejny etap odmrażania gospodarki i życia publicznego, ale musimy przestrzegać rygorów sanitarnych, o których mówił Minister Zdrowia. One są gwarancją tego, że kolejne przypadki w województwie nie będą się rozprzestrzeniały – powiedział wojewoda Władysław Dajczak.

Wojewoda skierował słowa podziękowania do lubuskich medyków, przedstawicieli służb medycznych, mieszkańców za działania w walce z koronawirusem. Wojewoda wyraził również wdzięczność przedstawicielom lubuskich samorządów za ich codzienną pracę i zaangażowanie w zwalczaniu epidemii. Podkreślił, że bez samorządów nie udałoby się przygotować miejsc kwarantanny, co było istotne w  związku z zapewnieniem bezpieczeństwa mieszkańcom województwa lubuskiego.

#TarczaAntykryzysowa – wsparcie z ZUS

Podczas konferencji przedstawiony został również stopień realizacji zadań ZUS w ramach działania #TarczaAntykryzysowa. Pakiet rozwiązań ujętych w Tarczy Antykryzysowej wprowadza m.in. ochronę zatrudnienia oraz zmniejszenie obciążeń i zachowanie płynności finansowej w firmach. Do 21 maja do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w województwie lubuskim wpłynęło:

  • 16 922 wniosków o świadczenie postojowe dla prowadzących działalność gospodarczą.

Procent zrealizowanych wniosków:

ZUS Gorzów Wlkp., 100% , ZUS Zielona Góra 92,68 % .

  • 3 413 wniosków o świadczenie postojowe dla osób wykonujących umowy cywilnoprawne.

Procent zrealizowanych wniosków:

ZUS Gorzów Wlkp., 55%, ZUS Zielona Góra 56,94 % .

  • 26 244 wniosków o dodatkowy zasiłek z tytułu opieki nad dzieckiem do lat 8 z powodu zamknięcia przedszkola, żłobka, klubu dziecięcego, przedszkola, szkoły. Procent zrealizowanych wniosków:

ZUS Gorzów Wlkp., 51,58%, ZUS Zielona Góra 49,38% .

W konferencji udział wzięli udział Wojewoda Lubuski Władysław Dajczak, Europoseł Elżbieta Rafalska, Poseł na Sejm RP Elżbieta Płonka, Radna Sejmiku Województwa Lubuskiego Małgorzata Gośniowska-Kola oraz Radny Sejmiku Województwa Lubuskiego Marek Surmacz.

 

 

jk

wszystkie wydarzenia

przejdź do stopki treści
drukujDrukuj poleć znajomemuPoleć znajomemu zapisz jako pdfZapisz jako PDF
Stronę redagował: Katarzyna Wojciechowska 2020-06-01 08:24:36
na górę strony wstecz

Kalendarium

Kalendarium wydarzeń
poprzedni miesiąc następny miesiąc
PnWtŚrCzPtSbN
Zapowiedzi wydarzeń Dodaj wydarzenie