Klawisze Dostępu

Klawisze Dostępności

Zamiast klawisza Alt możesz użyć H

Księga Identyfikacji Wizualnej
Facebook

Wydarzenia

Wojewoda wobec strategicznych złóż kopalin (2014-02-19)

Po szczegółowej analizie treści studiów uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego gmin województwa lubuskiego oraz informacji przesłanych przez wójtów, burmistrzów i prezydentów miast Wojewoda Lubuski podjął decyzję o przystąpieniu do zmiany studiów uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego w zakresie wprowadzenia udokumentowanych złóż kopalin dla 3 gmin województwa lubuskiego:  Brody, Bytom Odrzański i Gubin, podpisując w tej sprawie w dniu 19.02. br. zarządzenia zastępcze. 

Zarządzenie zastępcze jest jednym ze środków nadzoru Wojewody, który wykorzystuje się w przypadku bezczynności właściwego organu samorządu, który nie wywiązuje się z wykonania określonego ustawowego obowiązku, w zakreślonym przez ustawę terminie.

Obowiązująca od 1 stycznia 2012 roku ustawa z dnia 9 czerwca 2011 r. Prawo geologiczne i górnicze (Dz. U. z 2011 r. Nr 163, poz. 981 ze zm.) w art. 208 wprowadziła obowiązek ujawniania przez gminy w studiach uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego obszarów złóż kopalin, dla których właściwy organ administracji geologicznej przyjął dokumentację geologiczną bez zastrzeżeń przed dniem wejścia w życie ww. ustawy. Obszar udokumentowanego złoża kopalin obowiązkowo wprowadza się do studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego gminy, nie później niż w terminie 2 lat od dnia wejścia w życie ustawy. Po upływie tego terminu udokumentowany obszar kopalin wprowadza do studium wojewoda wydając w tej sprawie zarządzenie zastępcze. Sporządzone w tym trybie studium wywołuje takie same skutki prawne jak studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego uchwalone przez radę gminy. Koszty sporządzenia studium ponosi w całości gmina, której obszaru dotyczy zarządzenie zastępcze.

Ponieważ dwuletni termin wprowadzenia udokumentowanych złóż kopalin do studiów gminnych upłynął 1 stycznia 2014 r. Wojewoda Lubuski podjął odpowiednie działania w tym kierunku  rozpoczynając od gmin, na których terenie zlokalizowane są strategiczne dla kraju złoża  węgla brunatnego i miedzi.

Wydział Infrastruktury, LUW

  Nazwa pliku Data publikacji Rozmiar Pobierz
Kategoria: Powiązane pliki [ 3 ]
Zarządzenie zastępcze - Brody Zarządzenie zastępcze - Brody 2014-02-19 16:07
Marcin Jastrzębski
213.18KB Zarządzenie zastępcze - Brody pobierz
Zarządzenie zastępcze - Bytom Odrzański Zarządzenie zastępcze - Bytom Odrzański 2014-02-19 16:07
Marcin Jastrzębski
212.83KB Zarządzenie zastępcze - Bytom Odrzański pobierz
Zarzędzenie zastępcze - Gubin Zarzędzenie zastępcze - Gubin 2014-02-19 16:08
Marcin Jastrzębski
213.35KB Zarzędzenie zastępcze - Gubin pobierz

wszystkie wydarzenia

przejdź do stopki treści
drukujDrukuj poleć znajomemuPoleć znajomemu zapisz jako pdfZapisz jako PDF
Stronę redagował: Marcin Jastrzębski 2014-02-19 16:06:35
na górę strony wstecz

Kalendarium

Kalendarium wydarzeń
poprzedni miesiąc następny miesiąc
PnWtŚrCzPtSbN
Zapowiedzi wydarzeń Dodaj wydarzenie