Klawisze Dostępu

Klawisze Dostępności

Zamiast klawisza Alt możesz użyć H

Księga Identyfikacji Wizualnej
Facebook

Wydarzenia

Wojewoda: straty z powodu suszy zostaną pokryte (2019-09-14)

Wojewoda Lubuski łamie się chlebem z burmistrzem Jasienia.
 
Wojewoda Lubuski Władysław Dajczak na dożynkach w Guzowie w gminie Jasień zapewnił, że rząd nie zostawi dotkniętych klęskami pogodowymi rolników bez pomocy.
 
Za tegoroczne plony podziękował rolnikom w Guzowie Wojewoda Lubuski i przypominał o wsparciu, jakie rząd Premiera RP Mateusza Morawieckiego oferuje w związku z klęską suszy.


- Dożynki w naszej polskiej tradycji to święto dziękczynienia. Chleb, który jest na naszych stołach to efekt ciężkiego rolniczego trudu, ale jest także darem. Bywa czasami tak, że mimo bardzo ciężkiej, wytężonej pracy owoce jej są inne niż były oczekiwane. Wszyscy wiemy, że w województwie lubuskim tak się dzieje, niestety już drugi rok, że ten chleb z naszych stołów rośnie na wyjątkowo twardej i spalonej słońcem ziemi. Tak było też w tym roku. A mamy go pod dostatkiem wyłącznie dlatego, że rolnicy ukochali naszą ziemię i są wyjątkowo uparci w swojej pracy i dążeniu do celu. Jako przedstawiciel rządu w terenie składam Wam wyrazy szacunku i wdzięczności w imieniu Pana Premiera RP Mateusza Morawieckiego i Ministra Rolnictwa Jana Krzysztofa Ardanowskiego. Chcę Was zapewnić, że każdy kto w tym roku został pokrzywdzony przez suszę, nie zostanie pozostawiony sam sobie. W tej chwili jest już zapewnione pół miliarda zł, a jeśli będzie trzeba to 2 miliardy zł, tak jak w zeszłym roku, a nawet, jak ostatnio mówił Pan Minister, 3 miliardy zł na odszkodowania. Te pieniądze będą, bo muszą wspomóc polskich rolników za ich ciężką pracę i za to, że ten chleb jest i nie będzie go brakować. W tej chwili komisje szacują straty. Oczekuję na protokoły i pieniądze będą wypłacane. Życzę na ten czas nowych zasiewów pod nowe zbiory Szczęść Wam Boże – mówił w Guzowie do rolników Wojewoda Lubuski Władysław Dajczak.

- Dziękuję samorządowi Jasienia za sprawną współpracę przy realizacji programów rządowych. Cieszę się, że do gminy Jasień trafiło już ponad 14 mln zł na wsparcie rodzin w wychowaniu dzieci i pieniądze na budowę dróg. To zasługa Waszego samorządu – przypomniał Wojewoda Lubuski.

O pomocy rolniczej

Minister  Rolnictwa i Rozwoju Wsi poinformował, że szacowanie strat z powodu suszy trwa. Na razie to ponad 3 mln hektarów w 200 tys. gospodarstw, ale obojętnie, czy to będą straty, które trzeba będzie pokryć 1 czy 2 lub 3 miliardami zł, te pieniądze rząd przeznaczy – zapewnił Minister Ardanowski. W tym roku udzielana będzie ta sama pomoc co w zeszłym roku, czyli m.in. prolongaty kredytów czy dopłaty do hektara w wysokości 1 tys. zł, przy stratach powyżej 70 proc. start w uprawach.

Gmina Jasień – drogi

W ramach Funduszu Dróg Samorządowych gmina Jasień otrzymała dotację 1 189 002 zł na zadanie: Przebudowa ulicy I Armii wraz z odwodnieniem m. Jasień gm. Jasień.

mw, MRiRW

Przeciwdziałamy wykluczeniu cyfrowemu. Materiał przygotowany zgodnie ze standardami WCAG 2.0.

Powiązana galeria zdjęć:

Wyszukiwanie galerii:

Wojewoda: straty z powodu suszy zostaną pokryte

Autor jk
Wojewoda Lubuski przemawia na scenie podczas Dożynek w Guzowie. Z tyłu stoi burmistrz Jasienia. Na scenie plony rolnicze.
Autor jk
Wojewoda Lubuski na scenie z nagrodzonymi uczestnikami Dożynek w Guzowie.
Autor jk
Wojewoda Lubuski łamie się chlebem z burmistrzem Jasienia.
Autor jk
Wojewoda Lubuski i dyrektor Biura Wojewody z samorządowcami i zaproszonymi gośćmi na Dożynkach w Guzowie.
Autor jk
Wojewoda Lubuski częstuje chlebem najmłodszych mieszkańców Guzowa.
Autor jk
Wojewoda Lubuski częstuje chlebem najmłodszych mieszkańców Guzowa.
Autor jk
Wojewoda pozuje do wspólnego zdjęcia z nagrodzonymi uczestnikami Dożynek w Guzowie.
Autor jk
Korowód wieńców dożynkowych na Święcie Plonów w Guzowie.
Autor jk
Chleb dożynkowy.
Autor jk
Korowód wieńców dożynkowych na Święcie Plonów w Guzowie.
Autor jk
Występy dzięcięcego zespołu ludowego na Dożynkach w Guzowie.
Autor jk
Wojewoda Lubuski z dyrektorem Biura Wojewody odwiedza stoisko dożynkowe z wypiekami miejscowych gospodyń z gminy Jasień.

wszystkie wydarzenia

przejdź do stopki treści
drukujDrukuj poleć znajomemuPoleć znajomemu zapisz jako pdfZapisz jako PDF
Stronę redagował: Katarzyna Wojciechowska 2019-09-21 15:45:51
na górę strony wstecz

Kalendarium

Kalendarium wydarzeń
poprzedni miesiąc następny miesiąc
PnWtŚrCzPtSbN
Zapowiedzi wydarzeń Dodaj wydarzenie