Klawisze Dostępu

Klawisze Dostępności

Zamiast klawisza Alt możesz użyć H

Księga Identyfikacji Wizualnej
Facebook

Wydarzenia

Winobranie czas zacząć (2019-09-08)

Wicewojewoda Lubuski Wojciech Perczak czyta list od Wojewody Lubuskiego i składa życzenia mieszkańcom Zielonej Góry z okazji Winobrania. Na scenie stoi także prezydent Zielonej Góry i Bachus.
 

Życzenia od Wojewody Lubuskiego Władysława Dajczaka przekazał mieszkańcom i gościom winobraniowym  w Zielonej Górze Wicewojewoda Wojciech Perczak.

W Zielonej Górze rozpoczął się czas celebrowania tradycji winiarskich i dobrej zabawy, którym patronuje nie tylko Bachus, ale także święty Urban I. Winobranie to doroczne święto wina i miasta, nawiązujące do dawnych obrzędów zakończenia zbiorów z winnic.

- Dni Zielonej Góry są okazją, aby dziękować za owoc pracy winiarzy. Wino od najdawniejszych czasów towarzyszy życiu człowieka, ubogaca święta, wnosi dużo radości. Wino też jest używane podczas Eucharystii do uobecniania Najświętszej Ofiary. Winobraniu patronuje chrześcijański święty – papież św. Urban I, który sprawował pieczę nad właścicielami winnic, winną latoroślą, ogrodnikami i rolnikami. Obecnie Święty ma sprawować opiekę nad miastem oraz wskazywać drogę do świata wartości.  -  Przy tej okazji, pragnę podziękować też wszystkim lubuskim rolnikom, którzy zajmują się uprawą winorośli. Składając im wyrazy szacunku, życzę sprzyjających warunków do gospodarowania w nadchodzącym roku, tak, by kolejne Winobranie było radosne i obfite. Udanego świętowania – napisał w liście skierowanym do mieszkańców Zielonej Góry i władz miejskich Wojewoda Lubuski.

Winobranie to największa w regionie impreza kulturalna odbywająca się w Zielonej Górze. W programie jest mnóstwo wydarzeń, koncertów, spotkań teatralnych, wystaw. Tradycyjny jarmark winobraniowy, miasteczko winiarskie oraz prezentacje produktów regionalnych przyciągają licznych gości. Winobranie zakończy kolorowy korowód 14 września.

mw, bg

Przeciwdziałamy wykluczeniu cyfrowemu. Materiał przygotowany zgodnie ze standardami WCAG 2.0.

Powiązana galeria zdjęć:

Wyszukiwanie galerii:

Winobranie czas zacząć

Autor bg
Tradycyjny proces wyciskania soku z winogron - demonstruje Wicewojewoda lubuski.
Autor bg
Wicewojewoda Lubuski Wojciech Perczak czyta list od Wojewody Lubuskiego i składa życzenia mieszkańcom Zielonej Góry z okazji Winobrania. Na scenie stoi także prezydent Zielonej Góry i Bachus z orszakiem.
Autor bg
Degustacja winogron z tegorocznych plonów. Dziewczynki ubrane w stroje ludowe częstują zaproszonych gości kiściami winogron z wiklinowych koszy.
Autor bg
Moszcz winogronowy przelewany do kadzi. Tradycyjną metodę produkcji wina demonstruje Wicewojewoda Lubuski razem z zaproszonymi gośćmi.
Autor bg
Degustacja winogron z tegorocznych plonów. Dziewczynki ubrane w stroje ludowe częstują zaproszonych gości kiściami winogron z wiklinowych koszy.

wszystkie wydarzenia

przejdź do stopki treści
drukujDrukuj poleć znajomemuPoleć znajomemu zapisz jako pdfZapisz jako PDF
Stronę redagował: Monika Wawro 2019-09-09 08:06:33
na górę strony wstecz

Kalendarium

Kalendarium wydarzeń
poprzedni miesiąc następny miesiąc
PnWtŚrCzPtSbN
Zapowiedzi wydarzeń Dodaj wydarzenie