Klawisze Dostępu

Klawisze Dostępności

Zamiast klawisza Alt możesz użyć H

Księga Identyfikacji Wizualnej
Facebook

Wydarzenia

W sprawie oświadczenia starosty gorzowskiego (2013-02-12)

W nawiązaniu do oświadczenia wydanego w dniu 12.02.2013 r. przez starostę powiatu gorzowskiego Józefa Kruczkowskiego ponownie informuję, że to nie wojewoda podejmuje decyzje w sprawie dysponowania budżetem powiatu. Sugerowanie w mediach, że do wypłacenia zaległych pensji pracownikom kostrzyńskiego szpitala potrzebna jest jakakolwiek opinia wojewody jest manipulacją.           

Jednocześnie podkreślam, że intencją wojewody nie było przypisywanie staroście gorzowskiemu winy za powstanie długu SP ZOZ w Kostrzynie nad Odrą przed 2006 rokiem. Pomimo, że było to efektem działań jego poprzedników, to starosta od 2006 roku nie podjął  skutecznych kroków, które mogłyby doprowadzić do zmniejszenia lub ograniczenia długu i wypłacenia pracownikom szpitala zaległych wynagrodzeń. W tym okresie wielkość długu zwiększyła się natomiast z 63 mln zł do około 110 mln zł.     

Ponadto prawdą jest, że w budżecie powiatu gorzowskiego na 2012 rok przeznaczono kwotę na  wypłatę zaległych wynagrodzeń pracownikom SP ZOZ w Kostrzynie. Kwotę zaproponował sam zarząd powiatu, a uchwalając ten budżet Rada Powiatu propozycję tę zaakceptowała. Budżet został też pozytywnie zaopiniowany przez Regionalną Izbę Obrachunkową. Jest to instytucja, która nadzoruje działalność powiatów od strony finansowej.    

Powoływanie się na opinię wojewody w tej sprawie jest niezrozumiałe i nie ma żadnych podstaw prawnych. Zdziwienie budzą oczekiwania Zarządu Powiatu, by wojewoda zdecydował czy zrealizować  budżet i wypłacić zapisane w nim środki dla byłych pracowników szpitala.

Powiat samodzielnie prowadzi gospodarkę finansową. Samodzielność ta przejawia się w uprawnieniach organów powiatu do podejmowania decyzji dotyczących gromadzenia dochodów i poszukiwania możliwości ich pozyskiwania oraz dokonywania wydatków (decydowania o ich przeznaczeniu). Do Zarządu Powiatu  należy zaś wykonanie uchwalonego przez radę powiatu budżetu.  To Zarząd przygotowując projekt budżetu powinien był ocenić ewentualne konsekwencje związane z zapisanymi w budżecie środkami na wypłatę zaległych wynagrodzeń. To zarząd powiatu ponosi odpowiedzialność prawną za podjęte decyzje.

Wyjaśnienie zaś wątpliwości i ewentualnych konsekwencji dyscyplinarnych i karnych nie leży w gestii organu nadzoru, którym jest wojewoda. Starosta otrzymał w tym zakresie stosowne wyjaśnienia w piśmie z dnia 5 lutego 2013 roku, o czy nie wspomniał w swoim oświadczeniu.

  
Z poważaniem
Paweł Siminiak                
Rzecznik Prasowy
Wojewody Lubuskiego

wszystkie wydarzenia

przejdź do stopki treści
drukujDrukuj poleć znajomemuPoleć znajomemu zapisz jako pdfZapisz jako PDF
Stronę redagował: Paweł Siminiak 2013-02-12 15:53:23
na górę strony wstecz

Kalendarium

Kalendarium wydarzeń
poprzedni miesiąc następny miesiąc
PnWtŚrCzPtSbN
Zapowiedzi wydarzeń Dodaj wydarzenie