Klawisze Dostępu

Klawisze Dostępności

Zamiast klawisza Alt możesz użyć H

Księga Identyfikacji Wizualnej
Facebook

Wydarzenia

WKDS w sprawie Enei (2012-12-18)

Strategia firmy ENEA Operator Sp. z o.o. zakładająca likwidację oddziałów w Gorzowie Wlkp. i Zielonej Górze była jednym z punktów, którym zajęli się członkowie Wojewódzkiej Komisji Dialogu Społecznego.

Planom zarządu ENEA Operator kategorycznie sprzeciwia się związek zawodowy NSZZ Solidarność przy ENEA Oddział Gorzów Wlkp. Zdaniem członków związku, projekty restrukturyzacji polegające m.in. na likwidacji dwóch Oddziałów Dystrybucji (Gorzów Wlkp. i Zielona Góra) łamią porozumienie pomiędzy związkiem a firmą zawarte 29.06.2012 r. w Sierakowie.

- Strategia restrukturyzacji nie jest w żaden sposób z nami konsultowana. Zarząd się z nami nie liczy, nie rozmawia, konflikt się zaognia – mówił podczas spotkania Krzysztof Gonerski, przewodniczący Komisji Przyzakładowej ENEA Operator Oddział w Gorzowie Wlkp.

W obliczu planów restrukturyzacji zakładu, pracownicy obawiają się zwolnień. Swój niepokój kilkakrotnie już sygnalizowali, miedzy innymi w postaci ogłoszenia sporu zbiorowego czy przeprowadzenia akcji strajkowej. Mimo to zarząd spółki wciąż nie chce z nimi rozmawiać.

Petycje w tej sprawie były wysłane do Ministra Skarbu oraz Pracy i Polityki Społecznej. Wyznaczono dla firmy mediatora. Zarząd nie podjął z nim rozmów do dziś.

Zarząd Enei reprezentował Janusz Pydo, dyrektor Oddziału Dysrybucji Enea Operator Sp. z o.o.  w Gorzowie Wlkp. Odpierał zarzuty związkowców, tłumacząc, że jest chęć rozmów ze związkami, ale jeszcze nie teraz.

- Trwają prace nad projektem strategii restrukturyzacji. Na tym etapie za wcześnie jest by strona związkowa aktywnie włączyła się w przygotowanie tego procesu - mówił Janusz Pydo.

Plan restrukturyzacji spółki będzie wkrótce gotowy, wówczas będziemy otwarci na wszelkie sugestie. Jest plan spotkań z pracownikami, które mają przybliżyć cele i założenia planowanej restrukturyzacji.

- Enea jest w dobrej kondycji finansowej, firma cały czas się rozwija, planowane są kolejne inwestycje także na terenie województwa lubuskiego. W obliczu takiej sytuacji nie planuje się żadnych zwolnień. Zmiany o których się mówi będą polegać wyłącznie na przesunięciach kadrowych i konieczności przekwalifikowania się - zapewnił Janusz Pyda.

Przewodniczący Komisji, wojewoda Marcin Jabłoński zaapelował, by strony: związkowa i przedstawiciele zarządu podjęli kolejną próbę porozumienia się.

- Napięcie jest mocno wyczuwalne. Mam wrażenie, że w tym sporze zagubiono sens dialogu. Strony nie mogą się dogadać, bo na obecnym etapie sporu nie potrafią na nowo podjąć rozmów, które przywróciłyby równowagę w przedsiębiorstwie - powiedział Marcin Jabłoński.

Wojewoda zaapelował o większą cierpliwość i troskę ze strony zarządu Enei w rozmowach z przedstawicielami strony związkowej.

Strona związkowa nie daje wiary zapewnieniom i obawia się, że kolejne porozumienia za przyzwoleniem wielu obserwatorów, którzy zaangażowali się w konflikt miedzy stroną społeczną - związkiem zawodowym a zarządem – będą łamane.

- Prosimy WKDS o pomoc, liczymy na konstruktywne rozwiązania – apelował Krzysztof Gonerski, przewodniczący Krzysztof Gonerski, przewodniczący Komisji Przyzakładowej ENEA Operator Oddział w Gorzowie Wlkp.

WKDS jednogłośnie przyjął dwa stanowiska w sprawie sytuacji w przedsiębiorstwie ENEA Operator Sp. z o.o.:

  1. WKDS wystąpi do Ministra Skarbu ze stanowiskiem, by sprawdzić i przeanalizować sytuację, związaną z nieprzestrzeganiem i łamaniem praw pracowniczych w firmie i wnosi, by podjąć w tej sprawie interwencję.
  2. Przedstawiciele WKDS włączą się w rozmowy, dotyczące planów restrukturyzacji w firmie i planów rozwoju.

ml

 

Powiązana galeria zdjęć:

Wyszukiwanie galerii:

Nadzwyczajne posiedzenie WKDS

Sytuacja Szpitala Wojewódzkiego w Gorzowie Wlkp. to jeden z tematów nadzwyczajnego posiedzenia Wojewódzkiej Komisji Dialogu Społecznego, która rozpoczęła się w Lubuskim Urzędzie Wojewódzkim.
Autor foto: A. Piotrowski
Autor foto: A. Piotrowski
Autor foto: A. Piotrowski
Autor foto: A. Piotrowski
Autor foto: A. Piotrowski
Autor foto: A. Piotrowski
Autor foto: A. Piotrowski
Autor foto: A. Piotrowski
Autor foto: A. Piotrowski
Autor foto: A. Piotrowski

wszystkie wydarzenia

przejdź do stopki treści
drukujDrukuj poleć znajomemuPoleć znajomemu zapisz jako pdfZapisz jako PDF
Stronę redagował: Marta Liberkowska 2012-12-20 16:40:47
na górę strony wstecz

Kalendarium

Kalendarium wydarzeń
poprzedni miesiąc następny miesiąc
PnWtŚrCzPtSbN
Zapowiedzi wydarzeń Dodaj wydarzenie