Klawisze Dostępu

Klawisze Dostępności

Zamiast klawisza Alt możesz użyć H

Księga Identyfikacji Wizualnej
Facebook

Wydarzenia

WARSZAWA POWSTAŁA (2010-07-27)


W związku z 66. Rocznicą wybuchu Powstania Warszawskiego 1 sierpnia br. o godz. 17.00 włączone zostaną syreny. Dla podkreślenia rangi wydarzenia Helena Hatka zachęca również do wywieszania flag narodowych na urzędach oraz w miejscach publicznych na terenie województwa. Wojewoda Lubuski zaprasza również wszystkich mieszkańców naszego regionu do włączenia się w obchody.

Inicjatorem nadania obchodom rocznicy charakteru ogólnopolskiego jest Instytut Pamięci Narodowej oraz Muzeum Postania Warszawskiego.

W ramach akcji „Burza” 1 sierpnia 1944 roku w Warszawie wybuchło powstanie zbrojne przeciwko niemieckiemu okupantowi. Wówczas Polacy bez względu na poglądy, przekonania czy reprezentowane ugrupowania polityczne stanęli do wspólnej walki. W dużej mierze były to osoby bez odpowiedniego doświadczenia i przygotowania bojowego. W wyniku działań militarnych jedna czwarta miasta legła w gruzach. Wciąż kontrowersje budzi próba oszacowania liczy ofiar zrywu. Aktualnie szacuje się, że było to około 120-130 tys. osób. Po powstańczej klęsce represje dotknęły ponad pół milina mieszkańców Warszawy.

wszystkie wydarzenia

przejdź do stopki treści

Kalendarium

Kalendarium wydarzeń
poprzedni miesiąc następny miesiąc
PnWtŚrCzPtSbN
Zapowiedzi wydarzeń Dodaj wydarzenie