Klawisze Dostępu

Klawisze Dostępności

Zamiast klawisza Alt możesz użyć H

Księga Identyfikacji Wizualnej
Facebook

Wydarzenia

Upamiętnienie ofiar Rzezi Wołyńskiej (2020-07-11)

 

W Narodowym Dniu Pamięci Ofiar Ludobójstwa dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów na obywatelach II Rzeczypospolitej Polskiej, w Gorzowie Wielkopolskim odbyły się uroczystości upamiętniające. 

Zbrodnia Wołyńska była antypolską czystką etniczną przeprowadzoną przez nacjonalistów ukraińskich. Miała charakter ludobójstwa. Objęła nie tylko Wołyń, ale również województwa lwowskie, tarnopolskie i stanisławowskie – czyli Galicję Wschodnią, a nawet część województw graniczących z Wołyniem: Lubelszczyzny (od zachodu) i Polesia (od północy).

Wojewoda Lubuski Władysław Dajczak złożył kwiaty pod tablicą poświęconą Pamięci Ofiar Rzezi Wołyńskiej. Znajduje się ona w  parku Siemiradzkiego i została odsłonięta w 2018 roku, głównie dzięki inicjatywie społecznego komitetu, złożonego przede wszystkim z członków byłego Ruchu Młodzieży Niezależnej.

- Spotykamy się tu dzisiaj, aby Ci, którzy wtedy zostali zamordowali mieli prawo do przywrócenia ich imienia, nazwiska. Żeby mieli prawo do tego, aby miejsca ich spoczynku były oznaczone – powiedział wojewoda w czasie uroczystości.

W dzisiejszym uczczeniu pamięci udział wzięli m.in. Poseł na Sejm RP Elżbieta Płonka, delegacja Urzędu Miasta Gorzowa Wielkopolskiego, przedstawiciele służb mundurowych oraz przedstawiciele Gorzowskiej Rodziny Katyńskiej.

Dzień Pamięci

22 lipca 2016 r. Sejm RP przyjął uchwałę w sprawie oddania hołdu ofiarom ludobójstwa dokonanego przez nacjonalistów ukraińskich na obywatelach II Rzeczypospolitej Polskiej w latach 1943–1945. Sejm ustanowił dzień 11 lipca Narodowym Dniem Pamięci Ofiar Ludobójstwa dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów na obywatelach II Rzeczypospolitej Polskiej.

Wicewojewoda Lubuski Wojciech Perczak wziął udział w obchodach Narodowego Dnia Pamięci Ofiar Ludobójstwa dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów na obywatelach II Rzeczypospolitej Polskiej, które odbyły się przy Krzyżu Wołyńskim na Cmentarzu Komunalnym w Żarach oraz w Zielonej Górze-Łężycy  na Skwerze Kresowym przy Pomniku Ofiar Ludobójstwa.

Wicewojewoda w imieniu własnym i wojewody lubuskiego, złożył kwiaty pod Krzyżem Wołyńskim oraz odczytał list który skierował do zebranych na uroczystościach Wojewoda Lubuski Władysław Dajczak.  

kw, mbg

 

wszystkie wydarzenia

przejdź do stopki treści
drukujDrukuj poleć znajomemuPoleć znajomemu zapisz jako pdfZapisz jako PDF
Stronę redagował: Katarzyna Wojciechowska 2020-08-15 10:05:42
na górę strony wstecz

Kalendarium

Kalendarium wydarzeń
poprzedni miesiąc następny miesiąc
PnWtŚrCzPtSbN
Zapowiedzi wydarzeń Dodaj wydarzenie