Klawisze Dostępu

Klawisze Dostępności

Zamiast klawisza Alt możesz użyć H

Księga Identyfikacji Wizualnej
Facebook

Wydarzenia

Uczestnik Wydarzeń Zielonogórskich ma już sto lat! (2020-06-28)


 
 

Zielonogórzanin Krzysztof Donabidowicz świętował setne urodziny. Wicewojewoda Lubuski Wojciech Perczak wręczył  Jubilatowi list gratulacyjny od Premiera RP i Wojewody Lubuskiego, po uroczystej mszy św. w parafii pw. św. Urbana I w Zielonej Górze.

Polska ma wobec takich ludzi szczególne zobowiązania. 60 lat temu komunistyczne władze oskarżyły Krzysztofa Donabidowicza, że w trakcie Wydarzeń Zielonogórskich robił zdjęcia dla Amerykanów. Za udział w walkach w obronie Domu Katolickiego postawiono mu zarzut szpiegostwa i skazano na rok więzienia. Na wniosek prezesa IPN, Prezydent RP przyznał Panu Krzysztofowi Donabidowiczowi w 2017 r. Krzyż Wolności i Solidarności. W 2018 roku Prezydent RP Andrzej Duda odznaczył zasłużonego zielonogórskiego fotografa Krzyżem Oficerskim Polonia Restituta.

- Gratuluję pięknego Jubileuszu i związanego z nim życiowego doświadczenia, wpisującego się w czas przemian i prób dla naszego województwa, jak i całej Polski – napisał w liście Wojewoda Lubuski Władysław Dajczak.  

Krzysztof Donabidowicz

Urodzony w 1920 r., jest byłym żołnierzem Armii Krajowej. Posiadał zakład fotograficzny niedaleko Placu Powstańców Wielkopolskich w Zielonej Górze, gdzie w dniu 30 maja 1960 r. miały miejsce walki o Dom Katolicki. Został zatrzymany za udział w nich, za co początkowo zastosowano wobec niego areszt w dniach od 2 do 30 czerwca 1960 r. Wyrokiem Sądu Powiatowego w Zielonej Górze z dnia 13 lipca 1960 r. został skazany na 1 rok pozbawienia wolności. Karę odbył w więzieniu w Potulicach.

mw, IPN

wszystkie wydarzenia

przejdź do stopki treści
drukujDrukuj poleć znajomemuPoleć znajomemu zapisz jako pdfZapisz jako PDF
Stronę redagował: Monika Wawro 2020-06-28 14:47:50
na górę strony wstecz

Kalendarium

Kalendarium wydarzeń
poprzedni miesiąc następny miesiąc
PnWtŚrCzPtSbN
Zapowiedzi wydarzeń Dodaj wydarzenie