Klawisze Dostępu

Klawisze Dostępności

Zamiast klawisza Alt możesz użyć H

Księga Identyfikacji Wizualnej
Facebook

Wydarzenia

Trzecie Okno Życia w województwie lubuskim (2016-06-01)

W 105 Kresowym Szpitalu Wojskowym w Żarach otwarte zostało Okno Życia. Wojewoda Lubuski dziękuje za przygotowanie miejsca, w którym matki mogą zostawić nowo narodzone dziecko bez narażania jego zdrowia.

Żary są trzecią miejscowością, po Gorzowie Wlkp. i Zielonej Górze, w którym matki mogą zostawić nowo narodzone dziecko bez narażania jego życia i zdrowia. Okno Życia w Gorzowie Wlkp. prowadzą Siostry Jezusa Miłosiernego, przy ul. Kard. S. Wyszyńskiego 169. W Zielonej Górze miejscem opiekują się Siostry Elżbietanki, przy Pl. Powstańców Wielkopolskich 4. W obu oknach uratowano po 3 życia.

Z okazji otwarcia takiego miejsca w Żarach wojewoda Władysław Dajczak skierował na ręce dyrektora 105 Kresowego Szpitala Wojskowego Sławomira Gaika podziękowania. „Obrona bezbronnych i ratowanie życia ludzkiego to niezwykle ważne działania dla ludzkości. Cieszę się, że dzięki współpracy pracowników szpitala, przedstawicieli Caritas Diecezji Zielonogórsko-Gorzowskiej i Parafii pw. Wniebowzięcia NMP w Żarach będzie działać miejsce, w którym uratowane zostanie niejedno życie” – napisał wojewoda w liście odczytanym podczas uroczystości. Okno poświęcił ks. biskup diecezji zielonogórsko-gorzowskiej Tadeusz Lityński.

Jak działa Okno Życia?

Okna Życia są ogrzewane i zaopatrzone w dzwonek. Pozostawione dziecko przekazywane jest bezzwłocznie do szpitala. Opiekunowie miejsca informują o fakcie ośrodek adopcyjny, który natychmiast powiadamia o tym sąd, występując równocześnie z dwiema prośbami: o wydanie postanowienia w sprawie zarządzeń opiekuńczych, dotyczących dziecka oraz o nadanie dziecku tożsamości, czyli imienia i nazwiska. Sąd wydaje decyzję o umieszczeniu dziecka w rodzinie zastępczej typu pogotowia rodzinnego. O szybkości działania sądu świadczy fakt, że decyzja taka w wielu ośrodkach w Polsce była wydawana nawet tego samego dnia, w którym do sądu wpłynęło pismo. Decyzja sądu zapewnia dziecku opiekę po wyjściu ze szpitala.

Z historii

Pierwsze Okno Życia w Polsce zostało otwarte w 2006 roku przez Caritas Archidiecezji Krakowskiej. Powstało ono z inicjatywy Metropolity Krakowskiego ks. kardynała Stanisława Dziwisza.

W Polsce jest 59 takich okien, wiele z nich znajduje się pod opieką Caritas. Do tej pory pozostawiono w nich 91 niemowląt.

eg

wszystkie wydarzenia

przejdź do stopki treści
drukujDrukuj poleć znajomemuPoleć znajomemu zapisz jako pdfZapisz jako PDF
Stronę redagował: Eliza Juszczak 2016-06-01 20:20:47
na górę strony wstecz

Kalendarium

Kalendarium wydarzeń
poprzedni miesiąc następny miesiąc
PnWtŚrCzPtSbN
Zapowiedzi wydarzeń Dodaj wydarzenie