Klawisze Dostępu

Klawisze Dostępności

Zamiast klawisza Alt możesz użyć H

Księga Identyfikacji Wizualnej
Facebook

Wydarzenia

Sybiracy pamiętamy: 80 rocznica agresji sowieckiej na Polskę (2019-09-15)

Wicewojewoda Lubuski pod Pomnikiem Matki Sybiraczki z gośćmi uroczystości Dnia Sybiraka w Zielonej Górze.
 
W imieniu Wojewody Lubuskiego hołd ofiarom sowieckiego totalitaryzmu oddał w Zielonej Górze Wicewojewoda Lubuski Wojciech Perczak.    

Obchody Dnia Sybiraka i 80. rocznicy napaści wojsk sowieckich na Polskę rozpoczęła msza św. w kościele pw. Najświętszego Zbawiciela w Zielonej Górze. Następnie uczestnicy uroczystości w marszu pamięci przeszli pod Pomnik Matki Sybiraczki, gdzie złożono wiązanki kwiatów. Okolicznościowy list do Sybiraków w Zielonej Górze wystosował  Wojewoda Lubuski, który odczytał Wicewojewoda Wojciech Perczak.

„80 lat temu doszło do zbrojnego ataku Rosji na Polskę. To wydarzenie jest nierozłącznie związane z cierpieniem Polaków w sowieckiej Rosji. Środowisko Sybiraków przez lata pielęgnowało pamięć o przeszłości. Dzięki Państwa pracy i zaangażowaniu, wiedza o „nieludzkiej ziemi” została ocalona dla przyszłych pokoleń. Mówiąc o przeszłości nie chcemy jednak rozpamiętywać, ale pamiętać dla zadośćuczynienia ofiarom, a także dla przekazywania tej wiedzy najmłodszym pokoleniom. Tylko dzięki temu będą one mogły wzrastać w poczuciu szacunku wobec tych, dzięki którym żyją dziś w wolnym kraju.(…) Dzisiejsze obchody, to szczególny sposób na wyrażenie szacunku wobec Polaków, którzy zmuszeni byli do życia w ciężkich warunkach zesłania, a także tych, którzy pozostając w Ojczyźnie cierpieli z rąk okupanta. Uroczystości organizowane z okazji Dnia Sybiraka, to doskonały czas na zadumę i refleksję nad wydarzeniami sprzed kilkudziesięciu lat, ale także cenna lekcja historii dla każdego z nas” – napisał Wojewoda Lubuski Władysław Dajczak.

Z kart historii

17 września 1939 r. Armia Czerwona, łamiąc pakt o nieagresji, zawarty między Polską a Rosją Sowiecką w 1932 r., wkroczyła na tereny II Rzeczpospolitej, położone na wschód od linii Narew-Wisła-San. Był to efekt tajnego załącznika do paktu Ribbentrop-Mołotow, zawartego 23 sierpnia 1939 roku w Moskwie, który ustalał „strefy interesów Niemiec i ZSRR” na terytorium Polski. Związek Sowiecki zagarnął obszar ponad 190 tys. km kw. z ok. 13 mln mieszkańców – była to ponad połowa powierzchni ówczesnej Polski.

mw, eKAI

Przeciwdziałamy wykluczeniu cyfrowemu. Materiał przygotowany zgodnie ze standardami WCAG 2.0.

Powiązana galeria zdjęć:

Wyszukiwanie galerii:

Sybiracy pamiętamy: 80 rocznica agresji sowieckiej na Polskę

Autor bg
Wicewojewoda Lubuski przemawia pod Pomnikiem Matki Sybiraczki w Zielonej Górze. Wokół stoją członkowie Związku Sybiraków i uczestnicy spotkania.
Autor bg
Wicewojewoda Lubuski przemawia pod Pomnikiem Matki Sybiraczki w Zielonej Górze. Obok stoi prezes Związku Sybiraków Wacław Mandryk i poczty sztandarowe.
Autor bg
Wicewojewoda Lubuski Wojciech Perczak z Brygidą Grzybowicz z Delegatury LUW, prezesem Wacławem Mandrykiem, sybirakami z Zielonej Góry oraz Lubuską Wicekurator Oświaty Katarzyną Pernal–Wyderkiewicz i uczestnikami spotkania pod Pomnikiem Matki Sybiraczki.
Autor bg
Wicewojewoda Lubuski składa kwiaty pod Pomnikiem Matki Sybiraczki w Zielonej Górze. Obok stoi Marek Budniak pełnomocnik Wojewody do spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych.

wszystkie wydarzenia

przejdź do stopki treści
drukujDrukuj poleć znajomemuPoleć znajomemu zapisz jako pdfZapisz jako PDF
Stronę redagował: Monika Wawro 2019-09-16 08:12:37
na górę strony wstecz

Kalendarium

Kalendarium wydarzeń
poprzedni miesiąc następny miesiąc
PnWtŚrCzPtSbN
Zapowiedzi wydarzeń Dodaj wydarzenie