Klawisze Dostępu

Klawisze Dostępności

Zamiast klawisza Alt możesz użyć H

Księga Identyfikacji Wizualnej
Facebook

Wydarzenia

Seniorzy są ważni (2019-05-13)

Minister Elżbieta Rafalska i Wojewoda Lubuski pozują do współnego zdjęcia z burmistrzem Czerwieńska, przedstawicielkami Dziennego Domu Senior+, Ośrodka Pomocy Społecznej i Urzędu Gminy w Czerwieńsku.
 

- Teraz to państwo polskie odwdzięcza się seniorom za ich wieloletnią aktywność zawodową, stąd te programy społeczne i duże pieniądze od rządu Pana Premiera Mateusza Morawieckiego – przypomniał Wojewoda Lubuski Władysław Dajczak w Czerwieńsku.  

Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej Elżbieta Rafalska oraz Wojewoda Lubuski Władysław Dajczak uczestniczyli w uroczystości otwarcia Dziennego Domu Senior+ w Czerwieńsku.

- Programy są, pieniądze są, ale musi być też wola samorządu,  aby taki program realizować. Cieszę się,  że tu samorząd jest tak aktywny w sprawach społecznych. Mamy w Czerwieńsku już piękny żłobek i teraz także Dzienny Dom Senior+. W województwie lubuskim funkcjonuje już 19 takich placówek oferujących 553 miejsca. To wspaniałe miejsca tętniące życiem, w których osoby starsze mogą rozwijać swoje pasje – mówił Wojewoda Lubuski Władysław Dajczak.

Minister Elżbieta Rafalska przypomniała, że program Senior+ realizowany jest przy współpracy z samorządem.

 - Rząd daje ofertę, daje propozycję. W latach 2018-2019 rząd przeznaczył na program Senior+ 80 mln zł. Nie jest tak , że wszystkie samorządy są zainteresowane, chętne, bo potrzebny jest wkład własny. Udział samorządu w programie jest niemalże taki sam jak rządowy. A potem są codzienne obowiązki z utrzymaniem tej placówki. Widzimy, że narasta problem demograficzny. Takie miejsca są ważne dla seniorów, które proponują nam pobyt dzienny, gdzie można realizować swoje pasje, poprawiać sprawność fizyczną, intelektualną. Ale też mamy takie poczucie, że kogoś obchodzimy w tej społeczności lokalnej, bo przecież tu przepracowaliśmy swoje najlepsze lata, kiedy byliśmy młodzi, w pełni sił. A potem to się zmienia. To jest też element tego dowartościowania, tego poczucia, że nie jesteśmy odstawieni na boczny tor i za to dziękuję społeczności lokalnej. Właśnie na tym polega nasza współpraca. My dajemy rozwiązania prawne,  dajemy dofinansowanie, ale diagnoza potrzeb jest tu na dole, kto może z tego korzystać i  to już jest rola i obowiązek liderów społeczności lokalnych. To prawdziwa przyjemność,  jak w połowie drogi spotykają się ci, którzy kreują rządową politykę społeczną  i ci, którzy są w samorządzie - mówiła Minister Elżbieta Rafalska

Dzięki dotacji z rządowego programu 15 seniorów po 60 roku życia może uczęszczać na zajęcia do Dziennego Domu Senior+ w Czerwieńsku przy ul. Ogrodowej 9. Placówka funkcjonuje w strukturach gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej. Przygotowanie dokumentacji oraz wyłonienie wykonawcy robót budowlanych realizowane było w okresie od kwietnia do września 2018 roku. Remont budynku odbywał się w okresie od listopada do grudnia 2018 roku. Placówka jest czynna przez 5 dni w tygodniu od poniedziałku do piątku (z wyłączeniem świąt i dni ustawowo wolnych od pracy) w godzinach od 8.00 do 16.00.

Finansowanie

Zadanie współfinansowane jest ze środków Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej w ramach Programu Wieloletniego ,,Senior+” na lata 2015-2020.  W 2018 r. Gmina Czerwieńsk otrzymała na uruchomienie Dziennego Domu „Senior +” 300.000,00 zł ze środków z rezerwy celowej budżetu państwa. Deklarowany udział środków własnych gminy to 276.840,00 zł. Wykonanie wydatków wyniosło 528.892,93 zł, w tym 275.064,00 zł ze środków z budżetu państwa oraz 253.828,93 zł środków własnych.

W 2019 r. Gmina otrzyma środki z rezerwy celowej budżetu państwa na funkcjonowanie - w łącznej kwocie 44.020,00 zł.

O programie

Wieloletni program „Senior+” jest skierowany do jednostek samorządu terytorialnego. Jego celem jest zwiększenie aktywnego uczestnictwa w życiu społecznym osób starszych. W ramach programu rozbudowywana jest sieć Dziennych Domów oraz Klubów „Senior+”.

O dofinansowanie ubiegać mogą się gminy, powiaty i samorządy województw. Dotacja może być przeznaczona na utworzenie i wyposażenie Dziennych Domów i Klubów „Senior+”.

W pierwszym przypadku dofinansowanie może wynieść maksymalnie 300 tys. złotych. Na utworzenie klubów dla seniorów można dostać z kolei 150 tys. złotych dotacji.

W ramach Programu Wieloletniego Senior+  Samorządy województwa lubuskiego dotychczas pozyskały dofinansowanie na utworzenie 19 placówek oferujących 553 miejsca:

  • 9 Dziennych Domów „Senior+” (263 miejsca);
  • 10 Klubów „Senior+” (290 miejsc).

2019 roku - w ramach dwóch naborów - planowane jest utworzenie kolejnych 14 ośrodków (11 Klubów „Senior+” oraz 3 Domów „Senior+”) w ramach Modułu I, które będą oferowały 275 dodatkowych miejsc:

-        w ramach naboru pierwszego - 10 placówek 205 miejsc (9 klubów oraz 1 dzienny dom)

-        w ramach naboru drugiego - 4 placówki 70 miejsc (2 kluby oraz 2 dzienne domy)

Docelowo w 2019 r. będą funkcjonować 33 Placówki „Senior+” oferujące 828 miejsc.

Łączne wykonanie wydatków w województwie lubuskim w ramach programu „Senior+” w latach 2017-2018 wyniosło  3.270.694 zł, z czego w 2018 roku wyniosło 2.344.993 zł.

W 2019 rok województwo lubuskie otrzymało środki w wysokości 2.478.609 zł. - dot. naboru pierwszego oraz 746.690,04 zł przyznano województwu lubuskiemu w wynikach naboru II.

 

mw, Wydział Polityki Społecznej LUW, Ośrodek Pomocy Społecznej w Czerwieńsku

 

Przeciwdziałamy wykluczeniu cyfrowemu. Materiał przygotowany zgodnie ze standardami WCAG 2.0.

Powiązana galeria zdjęć:

Wyszukiwanie galerii:

Seniorzy są ważni

Autor mw
Wojewoda Lubuski przemawia na uroczystości otwarcia Dziennego Domu Senior+ w Czerwieńsku. W pierwszym rzędzie zasiada burmistrz Czerwieńska i przedstawiciele gminy.
Autor mw
Wojewoda Lubuski wręcza tabliczkę informacyjną o rządowym dofinansowaniu do placówki z programu Senior+. Obok stoi burmistrz Czerwieńska
Autor mw
Wojewoda Lubuski przemawia na uroczystości otwarcia Dziennego Domu Senior+ w Czerwieńsku.
Autor mw
Wojewoda Lubuski Władysław Dajczak i Minister Elżbieta Rafalska słuchają wystepu zespołu Nietkowianki.
Autor mw
Wojewoda Lubuski pozuje do wspólnego zdjęcia z burmistrzem Czerwieńska i przedstawicielkami Ośrodka Pomocy Społecznej i Urzędu Gminy. Wojewoda trzyma w ręku tabliczkę informacyjną o rządowym dofinansowaniu do placówki z programu Senior+
Autor mw
Burmistrz Czerwieńska z pufą Senior+ od Pani Minister Elżbiety Rafalskiej
Autor mw
Minister Elżbieta Rafalska i Wojewoda Lubuski pozują do współnego zdjęcia z burmistrzem Czerwieńska, przedstawicielkami Dziennego Domu Senior+, Ośrodka Pomocy Społecznej i Urzędu Gminy w Czerwieńsku.
Autor mw
Wojewoda Lubuski testuje sprzęt do rehabilitacji dla seniorów. Obok Minister Elżbieta Rafalska i burmistrz Czerwieńska.
Autor mw
Minister Elżbieta Rafalska i Wojewoda Lubuski pozują do współnego zdjęcia z burmistrzem Czerwieńska, przedstawicielkami Dziennego Domu Senior+, Ośrodka Pomocy Społecznej i Urzędu Gminy w Czerwieńsku.
Autor mw
Wojewoda Lubuski Władysław Dajczak i Minister Elżbieta Rafalska oraz burmistrz Czerwieńska Piotr Iwanus na otwarciu Dziennego Domu Senior+ w Czerwieńsku. Za nimi zaproszeni goście.

wszystkie wydarzenia

przejdź do stopki treści
drukujDrukuj poleć znajomemuPoleć znajomemu zapisz jako pdfZapisz jako PDF
Stronę redagował: Katarzyna Wojciechowska 2019-05-19 14:46:42
na górę strony wstecz

Kalendarium

Kalendarium wydarzeń
poprzedni miesiąc następny miesiąc
PnWtŚrCzPtSbN
Zapowiedzi wydarzeń Dodaj wydarzenie