Klawisze Dostępu

Klawisze Dostępności

Zamiast klawisza Alt możesz użyć H

Księga Identyfikacji Wizualnej
Facebook

Wydarzenia

ŚWIĘTO POLICJI (2010-07-23)

W Gorzowie Wielkopolskim policjanci z lubuskiego garnizonu obchodzili swoje święto. W tym roku przypada 91. rocznica powstania Policji Państwowej. W uroczystości udział wziął Wicewojewoda Jan Świrepo.
 
- Osiągacie jedne z najlepszych wyników w Polsce – mówił Wicewojewoda do funkcjonariuszy. Święto zbiegło się z oficjalnym otwarciem wyremontowanego budynku przy ul. Myśliborskiej. – Ta inwestycja to dowód na to jak sprawnie można realizować zamierzone cele – podkreślał Jan Świrepo na chwilę przed przecięciem symbolicznej wstęgi. Do pokoszarowego obiektu przeniesiony zostanie 1 Komisariat Policji w Gorzowie oraz kilka wydziałów komendy wojewódzkiej, w tym laboratorium kryminalistyczne. Tutaj też stacjonować będzie część oddziału prewencji z Zielonej Góry. 

W tym wyjątkowym dla funkcjonariuszy dniu nie mogło zabraknąć odznaczeń i awansów. Po mszy świętej odprawionej w gorzowskiej katedrze policjanci i zaproszeni goście spotkali się w Wojewódzkiej i Miejskiej Bibliotece Publicznej. Tam w asyście pocztów sztandarowych i kompanii honorowej, 40 lubuskich funkcjonariuszy z rąk insp. Leszka Marca Komendanta Wojewódzkiego Policji otrzymało nominacje na wyższe stopnie. Przyznane zostały także odznaki „Zasłużony Policjant”. Wyróżniono Jana Świrepo, który otrzymał Medal za „Zasługi dla Policji”. 

Chciałbym w imieniu Wojewody Heleny Hatki, swoim oraz wszystkich pracowników Lubuskiego Urzędu Wojewódzkiego podziękować za dotychczasową współpracę w zakresie prewencji młodzieży i zabezpieczenia imprez masowych. Szczególne słowa uznania, należą się również za działania podejmowane podczas ostatniej powodzi – mówił w czasie okolicznościowego wystąpienia Wicewojewoda. 

Historia Policji sięga 1919 roku. Wtedy 24 lipca uchwalono ustawę o Policji Państwowej, której głównym zadaniem - według ówczesnego dokumentu - była ochrona bezpieczeństwa, spokoju i porządku publicznego. Obecnie Policja składa się ze służb: kryminalnej, prewencyjnej, śledczej, lotnictwa Policji oraz wspomagającej działalność Policji w zakresie organizacyjnym, logistycznym i technicznym (logistyka). W skład Policji wchodzi też policja sądowa. Obecnie na straży prawa stoi 98 tysięcy funkcjonariuszy.


wszystkie wydarzenia

przejdź do stopki treści

Kalendarium

Kalendarium wydarzeń
poprzedni miesiąc następny miesiąc
PnWtŚrCzPtSbN
Zapowiedzi wydarzeń Dodaj wydarzenie