Klawisze Dostępu

Klawisze Dostępności

Zamiast klawisza Alt możesz użyć H

Księga Identyfikacji Wizualnej
Facebook

Wydarzenia

Równolatek Niepodległej odznaczony (2019-01-08)

Wojewoda Lubuski stoi obok odznaczonego Stulatka
Medal „Pro Patria” dla mjr. Józefa Kasperowicza od Jana Józefa Kasprzyka Szefa Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych. Wojewoda Lubuski Władysław Dajczak wręczył odznaczenie cywilne żołnierzowi Armii Krajowej, Sybirakowi i Kombatantowi,  który 13 grudnia 2018 r.  skończył 100 lat.

- Polska ma wobec takich ludzi szczególne zobowiązanie. Pan mjr Józef Kasperowicz,  Weteran Państwa Podziemnego urodził się 13 grudnia 1918 roku w Morgowiczach k. Lidy na Białorusi.  W 1942 roku sam zgłosił się do Armii Krajowej, w której bohatersko walczył jako partyzant z okupantem niemieckim. Pseudonim ,,Bystry’’ otrzymał będąc żołnierzem 77. pułku piechoty. W 1946 roku został aresztowany przez NKWD i skazany na 10 lat zsyłki na Syberię. W 1956 roku wrócił do Polski i swoje życie związał z Sulechowem. Wciąż z wielkim przejęciem mówi o Ojczyźnie i  Wolności. Mam ogromny zaszczyt uhonorować go medalem „Pro Patria” za zasługi w kultywowaniu pamięci o walce o niepodległość, w imieniu Szefa Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jana Józefa Kasprzyka- gratulował Stulatkowi Wojewoda Lubuski Władysław Dajczak.

Mjr Józef Kasperowicz ps. „Bystry” jako żołnierz AK wchodził w skład grupy operacyjnej, która wysadzała pociągi i tory kolejowe na terenie od Lidy do Mińska. Brał również czynny udział w odbiciu więźniów AK. Za swoją działalność został skazany na 10 lat zsyłki na Syberię. Mimo swoich 100 lat w dalszym ciągu aktywnie działa w Światowym Związku Żołnierzy Armii Krajowej, a także Związku Sybiraków. Cieszy się dobrym zdrowiem. Rodzina potwierdza, że wciąż czyta bez okularów, ma serce jak dzwon i nie ma żadnych przewlekłych chorób. Pan Józef codziennie wypija duże ilości mleka i kieliszek koniaku. W wolnych chwilach szyje na maszynie, najczęściej przyszywa guziki na mundurach. Doczekał się 6 wnuków i 8 prawnuków.

 

mw

Przeciwdziałamy wykluczeniu cyfrowemu. Materiał przygotowany zgodnie ze standardami WCAG 2.0.

Powiązana galeria zdjęć:

Wyszukiwanie galerii:

Równolatek Niepodległej odznaczony

Autor mw
Stulatek, żołnierz AK mjr Kasperowicz trzma wiązankę kwiatów. Obok niego stoi rodzina i Wojewoda Lubuski
Autor mw
Wojewoda Lubuski stoi obok siedzącego Stulatka mjr. Józefa Kasperowicza
Autor mw
Wojewoda Lubuski przypina medal "Pro Patria" mjr. Józefowi Kasperowiczowi
Autor mw
Wojewoda siedzi za stołem prezydialnym w towarzystwie odznaczonego Stulatka i jego rodziny

wszystkie wydarzenia

przejdź do stopki treści
drukujDrukuj poleć znajomemuPoleć znajomemu zapisz jako pdfZapisz jako PDF
Stronę redagował: Jolanta Krynicka 2019-01-14 07:53:34
na górę strony wstecz

Kalendarium

Kalendarium wydarzeń
poprzedni miesiąc następny miesiąc
PnWtŚrCzPtSbN
Zapowiedzi wydarzeń Dodaj wydarzenie